SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистър.БГ напират за ".бг"

Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ех, не са само РегистърБГ - италианците не активират домейн преди да е въведен записа в DNS сървърите, германците не приемат DNS сървъри ако са в една подмрежа (каквито имат доста клиенти у нас)... :D
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

... германците не приемат DNS сървъри ако са в една подмрежа (каквито имат доста клиенти у нас)... :D
Kaто си купувам .де домейн през татенцата, не ми искат ДНС, слагат си техните :).
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Успех, очакваме само добри новини като го довършиш.

За съжаление новините не са добри. Макар хората да отворени за предефиниране на някой параметри в договора, то основния проблем остават чисто финансовите пречки, които ликвидират каквато и да е възможност за навлизане на конкуренция (според мен). При няколко разиграни бизнес плана и оценка на възможностите за тяхната реализация се оказва невъзможно подобен бизнес да започне да печели (или ако сметките излизат на печалба, тя е толкова минимална, че не си струва) в поне първите две години. Тъй като самата индустрия е страшно динамична, изграждането на бизнес план за по-дълъг период за мен е необосновано.
Мисля че едва ли скоро ще има конкуренция на този пазар.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Kaто си купувам .де домейн през татенцата, не ми искат ДНС, слагат си техните :).

Как да обясниш това на клиент, който си иска "неговите" DNS? :)
Ние също имаме 8 DNS сървъра по цял свят, но те си искат "техните".
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Иво, всъщност донякъде се радвам, че ти все пак направи такъв анализ. Правили сме го многократно.

Просто пазара на домейни в BG все още е малък. Но расте. Скоро дори ще порасне значително, но това е извън темата.

Това е и основната причина според мен, досега интереса за Регистратори да бъде минимален. Лошото е, че чуждите компании имат значително по-голям интерес от българските и сега, при изчистване на част от пречките за тях, ще стане така, че ще имаме много повече Регистратори базирани извън България, отколкото в България.

От друга страна, разглеждайки бизнес плановете ти, не мисля че не е реалистична печалба от тази дейност. В дългосрочен план, основния приход ще идва от подновяването на регистрациите, но в краткосрочен, с подходяща рекламна кампания, ръстът на нови регистрации може да е драстичен. 1500 домейна за две години е по-скоро песимистична оценка.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Иво, всъщност донякъде се радвам, че ти все пак направи такъв анализ. Правили сме го многократно.
Все пак съм финансист по професия.

Просто пазара на домейни в BG все още е малък. Но расте. Скоро дори ще порасне значително, но това е извън темата.
Въпроса е дали този растеж по-скоро няма да убие подобен стартиращ бизнес.

Това е и основната причина според мен, досега интереса за Регистратори да бъде минимален. Лошото е, че чуждите компании имат значително по-голям интерес от българските и сега, при изчистване на част от пречките за тях, ще стане така, че ще имаме много повече Регистратори базирани извън България, отколкото в България.
За интереса не знам, но от гледна точка на условия, трябва просто да махнете няколко пречки. Стартовата сума за мен е основната пречка да вляза. А другата е цената на работния капитал. Поради естеството на предплащането, тя увеличава стойноста си от гледната точка на регистратора.

От друга страна, разглеждайки бизнес плановете ти, не мисля че не е реалистична печалба от тази дейност. В дългосрочен план, основния приход ще идва от подновяването на регистрациите, но в краткосрочен, с подходяща рекламна кампания, ръстът на нови регистрации може да е драстичен. 1500 домейна за две години е по-скоро песимистична оценка.
Ти си видял executive summary-то :), в самите калкулации има доста повече варианти (над 10 са разиграните възможности) и като цяло ROI дори когато е положително е много ниско. Да не говорим за всички условности в бизнес плановете.
1,500 домейна за 2 години ако ти се виждат песимистичен вариант, аз питам Вие колко имате регистрирани нови на година? Кратко изчисление показва, че имате приходи от около 700 хил. на година, което при Вашите цени означава че поддръжате около 10,000-12,000 домейна. Освен ако не криете данъци :rolleyes:
 
  • Like
Реакции: ragi
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Лошото е, че чуждите компании имат значително по-голям интерес от българските и сега, при изчистване на част от пречките за тях, ще стане така, че ще имаме много повече Регистратори базирани извън България, отколкото в България.

Можеш ли да назовеш един такъв регистратор?

Нито CORE, нито HEXONET, нито Key Systems за момента имат някакъв интерес.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Как да обясниш това на клиент, който си иска "неговите" DNS? :)
Ние също имаме 8 DNS сървъра по цял свят, но те си искат "техните".
Т.е. няма проблем - клиентът си ИМА ДНС регва си домейна, няма ДСН, слагате му служебен. Това ми беше идеята.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Т.е. няма проблем - клиентът си ИМА ДНС регва си домейна, няма ДСН, слагате му служебен. Това ми беше идеята.


Има , иска неговите, но са в една подмрежа. Там е проблемът. :)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Какви са пречките, които трябва да се махнат Иво?

Аз обаче имам следните въпроси към теб, като към финансист :)

1. Защо правиш всичките си сметки с ДДС? От ДДС не се печели, то си отива в държавата. Макар да не съм финансист, мисля е редно да правиш калкулациите си за печалба и т.н без ДДС.

2. Според теб, ако Регистър.БГ намали двойно цената (както мнозина искат), това ще помогне ли за по-добър бизнес план?

Едва ли има "по-бяла" фирма от Регистър.БГ в тази държава. ;)

Regia, интерес имат. Но още не са станали Регистратори.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Какви са пречките, които трябва да се махнат Иво
Първоначалната такса е твърде висока при възможните нива за формиране на нетен марж.

Аз обаче имам следните въпроси към теб, като към финансист :)

1. Защо правиш всичките си сметки с ДДС? От ДДС не се печели, то си отива в държавата. Макар да не съм финансист, мисля е редно да правиш калкулациите си за печалба и т.н без ДДС.
Изключително просто е, едно дружество когато се регистрира, първоначално няма регистрация по ДДС. От друга страна няма смисъл да се регистрира по ЗДДС до момента на постигане на поне някакъв оборот. Тоест ДДС-то върху покупките трябва да се калкулира в цената.
Като добавим, че това е данък към крайния потребител (физически лица нека условно така да го кажем, макар че не е особено коректно), то моята крайна цена следва да го калкулира.
Пример: аз купувам от Вас домейна за 36 лева без ДДС. Регистрирам се по ЗДДС. След което си слагам надценка да кажем от 14 лева без ДДС и го продавам за 50 без ДДС или 60 със (крайна покупна цена). Е Вие го продавате за 70, разликата не е голяма, което напрактика лишава възможностите ми за конкуренция. Ще кажеш, че 10 лева не е малка разлика, обаче тук отново идва проблема, че аз по никакъв начин не мога да облекча процедурата, за да мога да съм в съотвествие с правилата Ви. Тоест нито имам особено конкуретна цена, нито мога да предложа по-облекчен процедура. Това не ми дава много добри перспективи на пазара. Особено пък когато си 1200 евро назад само за такси, преди въобще да си започнал да продаваш.
Ако пък не се регистрирам по ЗДДС, то означава че за мен цената въобще не е 36 лева, а 43.20 лева. Което означава да работя със скромните 6.80 лева печалба при планираната крайна продажна цена от 50 лева (тогава очаквам да мога да взема пазарен дял, при 60 лева ми се вижда трудно).
Като добавим, че това не са ми единствените разходи към Вас. Недей да забравяш, че авансовото плащане си има цена - ЗА МЕН. Това е цената на която аз си набавям работен капитал. Сега погледни на какви лихвени проценти финансират банките и при моя бизнес план това означава финансов разход от около 180 евро на година. Раздели планираните около 600 домейна (планирани продажби) за първата година на 180 евро и ще видиш, че това представлява допълнителен разход от около 6.70 лева допълнителен разход за домейн. И за мен остават 10 стотинки печалба.
А заплати? А счетоводни разходи?
Просто при тези условия, няма никаква икономическа обосновка, някой да се захване с този бизнес и да очаква печалба от него. Освен ако това не му генерира някаква синергия.

2. Според теб, ако Регистър.БГ намали двойно цената (както мнозина искат), това ще помогне ли за по-добър бизнес план?
Да я смъкне за кого? За крайния потребител или за регистраторите?

Едва ли има "по-бяла" фирма от Регистър.БГ в тази държава. ;)
Обясни ми тогава как има много повече от 11,000 домейна при приходи от 700,000 лева? Дори да предположим, че част от тези приходи са от регистратори на цена от 36 лева, пак не се връзват нещата. Колко регистратора има въобще?

Regia, интерес имат. Но още не са станали Регистратори.
Договора има твърде много уловки, в него фигурират текстове, които биха ме спрели да го подпиша. Макар и да няма ясно условие, то клаузите позволяватпрактически напълно законно Вие да прекратите договора, да ми вземете всички клиенти и аз да не мога да направя нищо.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Тук нямам намерение да коментирам финансовите резултати на Регистър.БГ (пък и те нямат отношение).

За международните Регистратори -- просто се опитваме да дадем преднина на нашите си -- макар, че като се замисля -- чуждестранните ще наваксат много бързо. Те са доста по-изрядни, по-добре организирани и предполагам затова по-ефективни. Освен това нямат предразсъдъци към Регистъра (каквито българските почти без изключение имат).

Когато говоря за цени, става въпрос за намаляване на цената. Ако примерм, че сега чената е 30/18 евро (служебен регистратор/към регистратор) то двойно намаляване на цената би било 15/9 евро. Поне аз това имах в предвид в примера :)

Относно ДДС -- нали разбираш, че ако не издаваш данъчни фактури, всичките дето са "фирма" просто няма да пазарят от теб. Тоест, регистрираните по ДДС субекти. Това е по-голямата част от пазара, така или иначе. Ако издаваш данъчни фактури, както казах, ДДС не ти е фактор в калкулациите на разходи и печалба.

Що се отнася до договора, имаш възможност да го коментираш. Не разбирам какво имаш в предвид "да ти вземем всички клиенти". Всички които регистрират имена в BG са всъщност клиенти на Регистъра, без значение през кой Регистратор са си направли заявката или си поддържат домейна. Това е така при всички регистри.

Ако имаш в предвид това, че при "отпадане" на Регистратор, неговите "клиенти" преминават на обслужване от служебния Регистратор -- това по-скоро е в ущърб на служебния Регистратор, защото той има ангажимент да ги обслужва, докато друг е прибрал търговската отстъпка.

Това, че работиш по Общите Условия не значи, че не можеш да предложиш на клиента условия които са изгодни за него, дори и да предлагаш услугата на "препоръчителната цена" (тази на служебия Регистратор). На нашия пазар има компания, която се е нарекла Регистратор.БГ и която предлага регистрация за 200лв. Имат не малко клиенти, макар че цената им е почти три пъти по-висока от тази на служебния Регистратор -- като за тази цена просто вършат това, което клиента би могъл да свърши сам. Тези които им плащат, предполагам просто ценят времето и усилията си. Услугата не е нужно да бъде на загуба.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

С две думи българите ще продължаваме да си купуваме домейни .us и .com, защото са по-евтини..
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Тук нямам намерение да коментирам финансовите резултати на Регистър.БГ (пък и те нямат отношение).
Не и пряко, но са показател за обема на пазара.

За международните Регистратори -- просто се опитваме да дадем преднина на нашите си -- макар, че като се замисля -- чуждестранните ще наваксат много бързо. Те са доста по-изрядни, по-добре организирани и предполагам затова по-ефективни. Освен това нямат предразсъдъци към Регистъра (каквито българските почти без изключение имат).
Няма как да дадете такава преднина, това трябваше да е станало отдавна. Вече е късно.

Когато говоря за цени, става въпрос за намаляване на цената. Ако примерм, че сега чената е 30/18 евро (служебен регистратор/към регистратор) то двойно намаляване на цената би било 15/9 евро. Поне аз това имах в предвид в примера :)
Това би свило възможностите за добър марж за регистраторите, но от друга страна би изстреляло пазара нагоре. Аз смятам, че подобна промяна би имала позитивно влияние едновременно и за регистъра, и за регистраторите, включително служебния. Макар и не изцяло подходящ пример, виж как когато се намалят данъците, приходите от тях се увеличават.

Относно ДДС -- нали разбираш, че ако не издаваш данъчни фактури, всичките дето са "фирма" просто няма да пазарят от теб. Тоест, регистрираните по ДДС субекти. Това е по-голямата част от пазара, така или иначе. Ако издаваш данъчни фактури, както казах, ДДС не ти е фактор в калкулациите на разходи и печалба.
Всички фирми, които са регистрирани по ЗДДС имаш предвид? За Вас сигурно това е по-голямата част от пазара, само че аз виждам нишата точно в тези фирми, които не са по ЗДДС, както и физическите лица.

Що се отнася до договора, имаш възможност да го коментираш. Не разбирам какво имаш в предвид "да ти вземем всички клиенти". Всички които регистрират имена в BG са всъщност клиенти на Регистъра, без значение през кой Регистратор са си направли заявката или си поддържат домейна. Това е така при всички регистри.
Коментирал съм го! Не бих инвестирал време и пари обаче за юрист, който да дефинира интересите ми, при финансовите му параметри, които според Вашия отговор не подлежат на обсъждане.

Ако имаш в предвид това, че при "отпадане" на Регистратор, неговите "клиенти" преминават на обслужване от служебния Регистратор -- това по-скоро е в ущърб на служебния Регистратор, защото той има ангажимент да ги обслужва, докато друг е прибрал търговската отстъпка.
Точно това имам предвид, при положение, че това "отпадане" става след констатиране на нарушения, които се констатират от Вас!!! Те хубаво ще са Ви в ущърб, но само до изтичане на предплатения период. Мисля, че си наясно защо.

Това, че работиш по Общите Условия не значи, че не можеш да предложиш на клиента условия които са изгодни за него, дори и да предлагаш услугата на "препоръчителната цена" (тази на служебия Регистратор).
С текущото им съдържание не мога. Съжалявам, ако някой може да го измисли как хем да са по-добри условията, хем да са спазани Общите Условия, може би щеше да има вече регистратори. Не знаех, че това е "препоръчителна цена", а според мен с подобни "препоръчителни цени" се "пречи на конкурентноспособността". Последното е само лично мнение.

На нашия пазар има компания, която се е нарекла Регистратор.БГ и която предлага регистрация за 200лв. Имат не малко клиенти, макар че цената им е почти три пъти по-висока от тази на служебния Регистратор -- като за тази цена просто вършат това, което клиента би могъл да свърши сам. Тези които им плащат, предполагам просто ценят времето и усилията си. Услугата не е нужно да бъде на загуба.
Значи, аз искам да се занимавам с продажбата на домейни, а не с осигуряването на основания!!! Въпросните точно това предлагат. Моят бизнес план не включва подобни квази услуги. Да не говорим, че услугата и при тях е супер тромава, поради... Общите Условия...
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

А тези 2000 евро само първата година ли са дължими или всяка година?
Възможно ли е и на мен да ми изпратите условията? - az @ netsurfer.biz
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Точно това имам предвид, при положение, че това "отпадане" става след констатиране на нарушения, които се констатират от Вас!!! Те хубаво ще са Ви в ущърб, но само до изтичане на предплатения период. Мисля, че си наясно защо.

Нищо не пречи на Регистранта, по всяко време да избере друг Регистратор да го обслужва. В този случай търговската отстъпка отива при съответния Регистратор.

Служебния Регистратор съществува, за да се гарантира на този, който си е регистрирал домейн, че той няма да "отпадне" (домейна му), евентуално да бъде регистриран после от друг, ако избрания от его Регистратор не функционира. Напоследък масово подобна структура се създава и в другите Регистри -- особено след няколкото случая с "фалирали" ICANN акредитирани Регистратори.

Не мисля, че това е уместен повод да се притесняваш. Разбира се, това е моето мнение и преценка -- твоите явно са различни.

С текущото им съдържание не мога. Съжалявам, ако някой може да го измисли как хем да са по-добри условията, хем да са спазани Общите Условия, може би щеше да има вече регистратори.

Както казах и по-рано, Общите Условия с времето евоюират, както еволюира и заобикалящото ни битие.
Например, със създаването на Агенцията по вписванията отпада нуждата от актуално състояние.
С приемането на Закона за Електронния Подпис, всичко може да се върши неприсъствено, при това без нужда от каквато и да е хартия. И т.н.

Възможно е, да сме пропуснали нещо, което може допълнително да облекчи процедурата. Но не можем да ги направим такива, че да бъдат в нарушение на някой закон.

Не знаех, че това е "препоръчителна цена", а според мен с подобни "препоръчителни цени" се "пречи на конкурентноспособността". Последното е само лично мнение.

Пак ще се повторя: Регистъра не се конкурира с Регистраторите. Цената на служебния Регистратор не е "пазарна", в смислъл, че не се променя според конюнктурата на пазара.

Аз го нарекох "препоръчителна цена" защото говорим за пазари, цени и т.н. Примерно, един производител на бои, може да има фирмен магазин (сравнението не е съвсем точно, но става), където да продава боите си. А също така може да ги продава и чрез дистрибуторска мрежа. Обикновено, цената на боята във фирмения магазин е "препоръчителната цена" -- там не свалят надолу за да конкуриат другите магазини, нито качват нагоре, защото "ще ударят кьоравото".

(за Регистратор.БГ)
Значи, аз искам да се занимавам с продажбата на домейни, а не с осигуряването на основания!!! Въпросните точно това предлагат. Моят бизнес план не включва подобни квази услуги. Да не говорим, че услугата и при тях е супер тромава, поради... Общите Условия...

Твърдят, че услугата при тях е бърза, в рамките на минути дори. Не мисля, че е уместно да коментирам как точно го правят или бизнес практиките им. Ако има тук някой от тях, може и да пожелае да сподели.

Съгласен съм с теб, че е по-добре ако не се налага да вършиш каквато и да е работа в процеса, но все пак, добавената стойност трябва да дойде отнякъде. Иначе, нещата отиват към "дадох там едни пари да бъда упълномощен, а сега вече капе малко по малко". Което пък, не е добър бизнес модел в дългосрочен план.
Пак само мое мнение.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Нищо не пречи на Регистранта, по всяко време да избере друг Регистратор да го обслужва. В този случай търговската отстъпка отива при съответния Регистратор.

Служебния Регистратор съществува, за да се гарантира на този, който си е регистрирал домейн, че той няма да "отпадне" (домейна му), евентуално да бъде регистриран после от друг, ако избрания от его Регистратор не функционира. Напоследък масово подобна структура се създава и в другите Регистри -- особено след няколкото случая с "фалирали" ICANN акредитирани Регистратори.

Не мисля, че това е уместен повод да се притесняваш. Разбира се, това е моето мнение и преценка -- твоите явно са различни.
Казуса е друг, че по начина по който е написан договора, нищо не Ви спира да го прекратите, след като сами констатирате нарушение и да изземете всички клиенти.


Както казах и по-рано, Общите Условия с времето евоюират, както еволюира и заобикалящото ни битие.
Вярвам ти, факт е обаче, че според мен, не са еволюирали достатъчно, за да може да се прави бизнес с Вас.

Пак ще се повторя: Регистъра не се конкурира с Регистраторите. Цената на служебния Регистратор не е "пазарна", в смислъл, че не се променя според конюнктурата на пазара.
Е това е една от основните характерни черти на монопола :) - без да казвам, че сте такъв :)

Твърдят, че услугата при тях е бърза, в рамките на минути дори. Не мисля, че е уместно да коментирам как точно го правят или бизнес практиките им. Ако има тук някой от тях, може и да пожелае да сподели.
Ами аз не виждам да е бърза, пак нотариуси, куриери и какви ли не други простотии.
Съгласен съм с теб, че е по-добре ако не се налага да вършиш каквато и да е работа в процеса, но все пак, добавената стойност трябва да дойде отнякъде. Иначе, нещата отиват към "дадох там едни пари да бъда упълномощен, а сега вече капе малко по малко". Което пък, не е добър бизнес модел в дългосрочен план.
Пак само мое мнение.
Съгласен съм, че трябва да има добавена стойност и в моя бизнес план тя бе предвидена. Въпреки това продължавам да твърдя, че самото съществуване на услуга "осигуряване на основание" е абсурдна. Ако това е добавената стойност, която очаквате регистраторите да придават на крайните клиенти, това е като някакъв бизнес с индулгенции.
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Толкова ли няма как регистрирането на домейн без основание да не изисква нито разходка, нито електронен подпис?
Аз така и не разбрах, кое точно го налага, закон ли е или нещо друго?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Въпреки това продължавам да твърдя, че самото съществуване на услуга "осигуряване на основание" е абсурдна. Ако това е добавената стойност, която очаквате регистраторите да придават на крайните клиенти, това е като някакъв бизнес с индулгенции.

Не знам, защо се фиксирате на услугата "осигуряване на основание"... Това е нещо, което от август 2008-а не е нужно, за да регистрираш име в BG.

Голяма част от тези, които регистрират имена в BG, не го правят. Какво те кара да мислиш, че когато си Регистратор, тези хора няма да идват при теб (без значение по каква причина, може да е само защото ти симпатизират), а ще продължават да търсят служебния Регистратор. А при теб ще идват само такива, искащи да регистрират с предоставяне на основание???

Освен това, "основанието" може да се предостави по-късно, след регистрацията. По всяко време. Тъй като вероятно ще попиташ: ако компанията има примерно запазена марка отпреди 20 години, то могат да си регистрират името ВЕДНАГА, без да предоставят такива документи, и след това, дори месеци след това, а може и никога всъщност (освен ако не ги предизвикат с арбитраж) да предоставят съответната документация. Това е масова практика. Освен всичко друго, описано е в Общите Условия.
В случай на арбитраж, те продължават да си имат правото отпреди 20 години. Тоест, няма начин "да им се отнеме домейна". В смисъл, че ако някой друг е имал същата марка отпреди 40 години, те отдавна да са сгазили лука дори без да си регистрират име в Интернет.

А особено в случая за частните лица, които масово регистрират без основание, не разбирам откъде ти се оскъпява услугата и защо се налага да им "осигуряваш основание".

Това с "осигуряването на основание" си е друга легенда. В повечето случаи просто става въпрос за грамотното попълване на една фрма. Идея си нямаш, какви неща пристигат като "попълнени документи" в Регистъра... и уж от интелигентни люде. Някои дори.... съветници.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не знам, защо се фиксирате на услугата "осигуряване на основание"... Това е нещо, което от август 2008-а не е нужно, за да регистрираш име в BG.

Защото регистрирайки без основание не съм сигурен, че някой, някъде няма да се присети, че може да ми арбитрира домейна и понеже има по-старо основание от датата на регистрация на домейна, да спечели от моя труд по развитието на този домейн.

Малко взе да зацикля тази тема...
 

Горе