SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистър.БГ напират за ".бг"

Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Явно не може без личните нападки в този форум...

"феномена" xxxbg.com и xxx-bg.com се дължи най-вече на инициативи, подобни на тази, подети от небезизвестна "интернет" личност. Преди около 10-на години.

Все още има хора, които помнят.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Явно не може без личните нападки в този форум...
Считаш, че те нападам, като ти отговарям на идиотското твърдение по долу?
nikoladd: тези които регистрират имена в .BG не мислят като теб.
Че аз съм писал, че съм регистрирал БГ домейни поне 5 страници назад. Що за логика е да твърдиш подобно нещо? И откъде аджеба изкара статистика, кой какво мисли и реши да разпределяш, кой именно от какво се води в решенията си! При това стъкмено напълно във ваш интерес и без нито един аргумент? Поне да беше прочел моята аргументация по пазарната действителност. Не се обиждай ама за тези които системно отказват да приемат фактите си има дума.



"феномена" xxxbg.com и xxx-bg.com се дължи най-вече на инициативи, подобни на тази, подети от небезизвестна "интернет" личност. Преди около 10-на години.
Дължи се НА ВАС. Това кой е възразил първи е абсолютно без значение.

Все още има хора, които помнят.
Да. Помните комунизма явно. Като ви гледам аргументите и бизнес логиката за там сте само.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

1. По-скъпа няма. Или нека се изразя по-ясно, всеки един национален домейн в Европа (без Арменския) може да се купи на цена по-ниска, от най-ниската налична за .bg. Според мен на фона на жизнения стандарт в България, сравнен с другите Европейски страни, цената е висока, а услугата скъпа.

2. Липсата на качество се състои в:
- Изискването за електронен подпис или разходка до Вашия офис (аз лично имам електронен подпис, но въпроса е принципен). Според мен, това е ненужна бюрокрация. Вече има платежни системи и други онлайн услуги, които не изискват подобно нещо, а за една обикновенна регистрация на домейн, това е сериозна стъпка. В 99% от случаите когато съм купувал домейни, първо съм искал да взема българския, но когато се сетя за времето, което трябва да отделя, просто се насочвам към друг.
- Изискването за попълване на декларации с лични данни и т.н., които трябва да са подписани (или на хартия или електронно). Дори ePay.bg и други подобни сайтове слагат общи условия и една отметка за съгласяване. Кому е нужно това? И как точно този подпис защитава някакви мои интереси?
- Странната Ви политика да по времето когато се изискваше основание, да продадете определени ключови домейни без такова да има. Това не поражда добри чувства сред другите Ви клиенти.
- Твърде дългите Ви и объркващи общи условия. Всеки път когато ги чета накрая оставам с впечатление, че нищо не съм разбрал и това е така. Един FAQ с основните понятие би бил 1000 пъти по-полезен.

Казваш, че всеки може да стане регистратор и аз за пореден път посочвам, че това никъде не го откривам в сайта Ви. Какви са условията, изискванията? Как да се развива бизнес, когато дори не сте оповестили, че това е възможно?
Искам оферта за това да стана регистратор на .bg домейни.
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Явно не може без личните нападки в този форум...

"феномена" xxxbg.com и xxx-bg.com се дължи най-вече на инициативи, подобни на тази, подети от небезизвестна "интернет" личност. Преди около 10-на години.

Все още има хора, които помнят.

Дължи се на изискването за основание, което бе налице дълги години, както и високата цена.

Съвсем прост пример:
1. Аз решавам да правя сайт за отслабване (примерно). Който сайт е със съвети, диети и т.н. От него не се очакват приходи.
2. Искам да бъде otslabni.bg
3. Преди 3 години, трябваше да регистрирам фирма (5000 лева капитал + 500 лева за самата регистрация);
4. Да платя 120 долара за първата година само.
5. Да загубя една камара време по съдилища (тогава), Вашия офис, нотариус и прочие.
И цялото това нещо за да бъде домейна otslabni.bg, от който дори не очаквам поне в началото да печеля. Отивам в xxx.com и гледам, че otslabni-bg.com струва 15 лева и го получавам след 10 минути, без да ходя никъде.
Е как да Ви стана клиент?

Втори прост пример:
1. През 2005 година съм регистрирал домейн, от който не съм очаквал приходи. Поради горепосочената причина домейна е joomla-bg.com
2. Вие в един момент пускате домейните да се регистрират без основание, появява се някакъв човек който дебне само за това и регистрира joomla.bg - ОК, само че аз се чувствам нежелан от Вас за клиент, защото правите всичко възможно хората като мен, които се опитват да развиват интернет в България да се чувстват нежелани клиенти.

Трети прост пример:
1. 2009 г. Искам да си купя домейна salam.bg - свободен е.
2. Влизам в търговския регистър и виждам, че има регистрирана фирма "САЛАМ И КО" ООД
3. Чета Ви условията и разбирам, че ако просто купя salam.bg без основание, то въпросната фирма може да дойде утре и да ми вземе домейна.
4. Тоест трябва да регистрам дружество, за да се чувствам сигурен, че някой няма да ми спретне номер. Освен, че трябва да идвам във Вашия офис, то трябва да се занимавам и с регистрация на дружество.
5. Виждам, че salam-bg.com е свободен и ще ми отнеме по-малко време и пари. Е кое да избера?

Недей обвинява за това трети лица. Начина Ви на работа е неудобен за индустрията в която оперирате.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ако искаш нещо конструктивно:
1. Махнете изискването за подписа, нека всичко става онлайн и без електронен подпис. Човека който регистрира домейна можете да го идентифицирате и от плащането.
2. Намалете крайната цена до 30-40 лева, за да стане по-достъпна.
3. Направете си FAQ, който представлява отговори на най-важните неща от общите условия.
4. Оставете изискването за арбитражите и запазените домейни, нека има някаква защита за дружествата и лицата, които имат основание. Намалете обаче срока от 5 на 1 година. Ако никой не предяви претенции в рамките на първата година, то най-вероятно просто след това иска да открадне труда на някой друг.

Ще видиш, че броят на регистрациите ще се увеличи в пъти и хората ще бъдат много по-доволни.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

А аз не разбрах по какъв начин .co.bg / .com.bg и тн. домеините представляват "опасност за стабилността на Интернет", а a.bg, b.bg... или co.uk - не ?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Като сме погнали 'danbo', та да го довършим :) (Говоря ти по никнейм от IRC@, що'т от там се знаем.)

Би ли ми споделил въпроса, който не веднъж съм задавал по телефона във вашия Варненски офис и нито 1 път не ми е отговаряно адекватно. Винаги когато питам се казва различно. Ще го задам на вас, та белкем бъда задоволен.

primer.bg - примерно домейн име.
requested on: 12/10/2007 15:55:27.302276 EEST
processed from: 12/10/2007 15:55:27.302276 EEST
activated on: 21/11/2007 13:53:19.278386 EET
expires at: 12/10/2009 00:00:00
registration status: Onhold, contract expired

Въпрос:колко време след "expires at" се дропва домейн името? Не е платено 1 месец, пише си точна дата на "expire", но уви още седи.

Ще бъда адски благодарен за отговора ti, като се има предвид, че съм наблюдавал над 5 домейна и те са дропвали винаги с различно време! :)

Поздрави,
Алекс
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Домейн имена регистрират и хора доста различни от вас като структура на бизнеса и начин на мислене. Изобщо нямам намерение да ви убеждавам в това, тъй като явно не вярвате, но съм длъжен да го спомена заради тези, които четат темата и -- някои може да са и от тази категория хора/компании.

Цената на услугата е нещо много относително. В дейности като регистрацията на имена, най-важното за цената е да бъде стабилна в дългосрочен план. Това не е опортюнистичен бизнес, не се продават зеленчуци на пазара -- та да пращаш асистента си да види на каква цена продава Бай Петър и ти да си сложиш твоята малко по-отдолу, та да имаш клиенти.
Това също няма намерение да обяснявам повече. Убеден съм, че го знаете, но ви е изгодна друга теза.

Относно качеството:
1. Електронния подпис не е задължителен! Той е едно от уникалните удобства, които заедно със съпътстващата го сигурност се предлага за удобство от Регистър.БГ. Електронния подпис може да се ползва за различни цели. В случая с Регистър.БГ той се ползва вместо попълването на каквито и да са документи за идентификация, подписването им и подаването им на място.
Аз не бих ползвал услугите на никоя банка, която ми предлага "просто ей така, за удобство да не се занимавам с никаква криптография, защото на някакъв сайт така се правело".

2. Изискването за идентификация е едно от нещата, за което нашия регистър е бил винаги за пример пред останалите! Когато не си се идентифицирал, регистъра не знае кой си. Всеки може да се представи за теб и да прави каквото реши с ресурса ти (домейните ти). Малко съм учуден, че точно от хора като вас чета, че това е недостатък.
Вярно е, докато нямаше електронни подписи, се изискваше бавна и тромава процедура с подписи на хартия. Но такива са били законите тогава в държавата -- това се е признавало за документ за идентификация. А тук ще вметна, че Регистър.БГ не си измисля законите, просто ги спазва стриктно.

3. Ще считам твърдението ти, че когато се е искало основание, на някого са били правени компромиси и са му регистрирани "ключови" домейни като КЛЕВЕТА, докато не оттеглиш твърдението си или не покажеш някакви доказателства.

Условията са дълги, защото са еволюирали в продължение на 18 години и отразяват една много сложна система от закони в България. Лично аз, не веднъж съм казвал, че ако държавата е искала тези условия да бъдат по-прости, е било достатъчно да застане зад регистъра и да постанови какви (прости) да бъдат условията. Това досега не се е случвало и Регистър.БГ не е имал никакви други възможности, освен да състави такива условия.
Имам предложение: Дай Общте Условия на някой юрист, за да намери той нещо нередно в тях. Тези текстове са писани от юристи.
Преди 1996-а, условията за регистрацията се събираха на един лист и мисля бяха под 10 точки. Но светът се мени, а и определени хора имат заслуги...

На няколко пъти написах в темата, че възможността да има Регистратори е обявена през 2006-а. В Общите условия ясно пише, какви са изискванията.
Ако се интересуваш от конкретно предложение за договор, пиши до hostmaster@register.bg и ще ти изпратят текущия такъв. Ако имаш предложения или корекции по договора, ще се радваме да ги споделиш.
Партньорските отношения са нещо, което се уговаря от двете страни. Регистър.БГ не може да накара никой да стане насила Регистратор.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Чудно ми е що се хабите? Като не ви харесват не ги ползвайте....хабите се.

Ама че аргумент. Въпросната фирма продава нещо, което е и мое и искам да го ползвам - като не го прави както трябва да освободи монопола, не да се крие зад процедурени хватки.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Домейн имена регистрират и хора доста различни от вас като структура на бизнеса и начин на мислене. Изобщо нямам намерение да ви убеждавам в това, тъй като явно не вярвате, но съм длъжен да го спомена заради тези, които четат темата и -- някои може да са и от тази категория хора/компании.

Цената на услугата е нещо много относително. В дейности като регистрацията на имена, най-важното за цената е да бъде стабилна в дългосрочен план. Това не е опортюнистичен бизнес, не се продават зеленчуци на пазара -- та да пращаш асистента си да види на каква цена продава Бай Петър и ти да си сложиш твоята малко по-отдолу, та да имаш клиенти.
Това също няма намерение да обяснявам повече. Убеден съм, че го знаете, но ви е изгодна друга теза.
ОК, но после не се чуди защо хората (някой от тях и почти всички, които аз познавам) смятат услугите Ви за скъпи. Това не е легенда.

Относно качеството:
1. Електронния подпис не е задължителен! Той е едно от уникалните удобства, които заедно със съпътстващата го сигурност се предлага за удобство от Регистър.БГ. Електронния подпис може да се ползва за различни цели. В случая с Регистър.БГ той се ползва вместо попълването на каквито и да са документи за идентификация, подписването им и подаването им на място.
Аз не бих ползвал услугите на никоя банка, която ми предлага "просто ей така, за удобство да не се занимавам с никаква криптография, защото на някакъв сайт така се правело".

2. Изискването за идентификация е едно от нещата, за което нашия регистър е бил винаги за пример пред останалите! Когато не си се идентифицирал, регистъра не знае кой си. Всеки може да се представи за теб и да прави каквото реши с ресурса ти (домейните ти). Малко съм учуден, че точно от хора като вас чета, че това е недостатък.
Вярно е, докато нямаше електронни подписи, се изискваше бавна и тромава процедура с подписи на хартия. Но такива са били законите тогава в държавата -- това се е признавало за документ за идентификация. А тук ще вметна, че Регистър.БГ не си измисля законите, просто ги спазва стриктно.
И нищо не може да се направи в тази насока? Също не става дума за легенди, хората не им е приятно да се разкарват и да губят време и пари за регистрацията на един домейн. Както и да го гледаш, тук става дума за мудност, тромавост и бюрократщина. И продължавам да не разбирам, какво въобще защитава мен подписвайки го този документ? Според мен нищо.

3. Ще считам твърдението ти, че когато се е искало основание, на някого са били правени компромиси и са му регистрирани "ключови" домейни като КЛЕВЕТА, докато не оттеглиш твърдението си или не покажеш някакви доказателства.
audit.bg - не отговаря на името на регистратора, нито на негова търговска марка. Ако това през 2001 г. не е било така, моля да бъда извинен.

Условията са дълги, защото са еволюирали в продължение на 18 години и отразяват една много сложна система от закони в България. Лично аз, не веднъж съм казвал, че ако държавата е искала тези условия да бъдат по-прости, е било достатъчно да застане зад регистъра и да постанови какви (прости) да бъдат условията. Това досега не се е случвало и Регистър.БГ не е имал никакви други възможности, освен да състави такива условия.
Имам предложение: Дай Общте Условия на някой юрист, за да намери той нещо нередно в тях. Тези текстове са писани от юристи.
Никъде не съм написал, че са нередни. Казвам, че са твърде дълги и неясни, най-вероятно защото са писани от юристи.

На няколко пъти написах в темата, че възможността да има Регистратори е обявена през 2006-а. В Общите условия ясно пише, какви са изискванията.
Ако се интересуваш от конкретно предложение за договор, пиши до hostmaster@register.bg и ще ти изпратят текущия такъв. Ако имаш предложения или корекции по договора, ще се радваме да ги споделиш.
Партньорските отношения са нещо, което се уговаря от двете страни. Регистър.БГ не може да накара никой да стане насила Регистратор.
Ще пиша, от това което виждам, е че текстовете са разхърляни из целите общи правила и текстовете са неразбираеми за неюристи.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Съвсем прост пример:
1. Аз решавам да правя сайт за отслабване (примерно). Който сайт е със съвети, диети и т.н. От него не се очакват приходи.
2. Искам да бъде otslabni.bg
3. Преди 3 години, трябваше да регистрирам фирма (5000 лева капитал + 500 лева за самата регистрация);
4. Да платя 120 долара за първата година само.
5. Да загубя една камара време по съдилища (тогава), Вашия офис, нотариус и прочие.
И цялото това нещо за да бъде домейна otslabni.bg, от който дори не очаквам поне в началото да печеля. Отивам в xxx.com и гледам, че otslabni-bg.com струва 15 лева и го получавам след 10 минути, без да ходя никъде.
Е как да Ви стана клиент?

1. От сайта ти не се очаква да прави приходи, но очевидно ще има разходи. Регистрацията на името е най-малкия от тези разходи.
2. Избора е твой.
3. Това НЕ Е ВЯРНО. Можело е, освен да регистрираш фирма, да представиш каквото и да е от другите основания, описани в Общите Условия. Нито е вярно, че е трябвало да платиш за търговска марка. Това, че си повярвал на легендата вместо да прочетеш какви са условията за регистрация, или просто да попиташ не е грях на регистъра. Общо взето, навсякъде незнаенето на закона не те оправдава.
(това в контекста, че за работата на Регистъра на имена, общите правила се явяват основен закон, извън който регистъра не може да работи)
4. Това е така, 50 долара такс аза регистрация и 50 долара такса за поддръжка на името за една година. Плюс ДДС.
5. Това не мога да коментирам. Загубеното време зависи както от личната ти организация на времето, така и от това, колко време ще отделиш да се караш на някой от Регистър.БГ (тук ще се цензурирам).

Разбира се, тази процедура беше тромава. Винаги съм го казвал. Но осигуряваше абсолютна гаранция на този който си регистрира име, че то няма да му бъде отнето или да се окаже невъзможно да го управлява ако "момчето дето разбира от Интернета" вземе че ненадейно напусне (отивайки най-често при конкурента, на който това име би му дошло добре).
Това е дълга тема, не веднъж съм говорил по нея. Ако не я разбирате, питайте.

Втори прост пример:
1. През 2005 година съм регистрирал домейн, от който не съм очаквал приходи. Поради горепосочената причина домейна е joomla-bg.com
2. Вие в един момент пускате домейните да се регистрират без основание, появява се някакъв човек който дебне само за това и регистрира joomla.bg - ОК, само че аз се чувствам нежелан от Вас за клиент, защото правите всичко възможно хората като мен, които се опитват да развиват интернет в България да се чувстват нежелани клиенти.

1. Това е похвално.
2. Това се случва през 2008-а година. Интерпретацията ти, защо сме го направили е тотално погрешна.
Причините са няколко и са съвсем прости:
- съществуващата дотогава процедура по регистрация правеше невъзможна регистрацията на определени словосъчетания. Трябваше да се направи нещо, за да може те все пак да бъдат регистрирани като имена в Интернет.
- една голяма част от съществените субекти в България, които имат нужда да ползват име в Интернет по предназначение, вече бяха си регистрирали имена в .BG.
- процедурите по арбитраж (в чието разработване заедно с WIPO и други участваме от доста години насам) станаха по-улегнали и вече агресивността на компаниите с много пари на които им се искат апетитни имена намаля.
- години преди това сме обявили, че работим по този въпрос. Поразтърси се, аз лично съм писал по този въпрос в не един форум.

Това, че ти си повярвал на легендата че "Регистър.БГ са мошенници и само искат да те излъжат" вероятно е причината да не се интересуваш от промяната на условията по регистрация. Ако се интересуваше, щеше да си заявиш joomla.bg и съответно да го регистрираш без всякакво основание. А можеше да го регистрираш и по-рано, с някое от основанията, ако ти е било интересно името.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

(стана малко дълго)

Трети прост пример:
1. 2009 г. Искам да си купя домейна salam.bg - свободен е.
2. Влизам в търговския регистър и виждам, че има регистрирана фирма "САЛАМ И КО" ООД
3. Чета Ви условията и разбирам, че ако просто купя salam.bg без основание, то въпросната фирма може да дойде утре и да ми вземе домейна.
4. Тоест трябва да регистрам дружество, за да се чувствам сигурен, че някой няма да ми спретне номер. Освен, че трябва да идвам във Вашия офис, то трябва да се занимавам и с регистрация на дружество.
5. Виждам, че salam-bg.com е свободен и ще ми отнеме по-малко време и пари. Е кое да избера?

Недей обвинява за това трети лица. Начина Ви на работа е неудобен за индустрията в която оперирате.

0. "индустрията" в която оперираме, няма за клиенти само хора като теб, с твоите разбирания за процесите, за цените и за технологиите. Тъй като не си в тази индустрия, нормално е да не познаваш тези неща. Но не е нормално да не ми вярваш :)

1. Чудесно.
2. Напълно възможно е. Възможно е също така, да има не една, а много фирми наречени "САЛАМ И КО" ООД. Според българското законодателство, всеки окръжен съд може да регистрира по една. Даже и по няколко -- във Варна например има поне две фирми с име "Цифрови Системи", втората е регистрирана... кой знае с каква цел ;)
3. Значи, неправилно ги четеш. Подобен текст в Общите Условия няма. Мисля е уместно да го цитираш!
4. Не е нужно да идваш в никакъв офис, това важи за който и да е от случаите по-горе. От 1991-а насам, в .BG им арегистрирани всякакви домейни, за регистрацията на огромната част от които, никой не е ходил в никакъв офис!
Не е нужно да регистрираш фирма.
Ето тук идва проблема, че критикуваш Общи Условия, които дори не си прочел. Повярвал си на легенда, която някой ти е споделил. Позволяваш си да плюеш по адрес на българска компания, която е направила много за да може дори тук да дискутираме в момента. Добре ли се чувстваш от това? Аз не бих се чувствал комфортно, ама никак.
5. Заявката на salam.bg ще ти отнеме минута. От този момент името е запазено за теб! За 24 часа (за да се предотврати спам), ако до 24 часа си прочетеш пощата, има линк с който този срок става 30 часа. Дотук не си ходил никъде, не си подписвал никакви документи, не си платил нищо, а Регистър.БГ пази името за теб (и само за теб) през следващите 30 дни.
За тези 30 дни е нужно да се идентифицираш (да кажеш на регистъра на КОГО ще се регистрира това име) и да платиш.
Ако регистрираш името за да правиш някакъв по сериозен бизнес, то уместно е да си го защитиш (името, не домейна!!!) както би направил всеки разумен бизнесмен. И това няма НИЩО общо с регистрацията на домейн в .BG. Правиш го за себе си, не за Регистър.БГ.

6. Регистрацията без основание в BG не се различава особено от регистрацията без основание където и да е другаде. В частност, ако нарушаваш нечии права има процедура по която името може да ти бъде отнето. Това не зависи от Регистър.БГ и никога не е зависело! Всеки може да се съди в съда и ако съда постанови да ти бъде отнето името salam.bg то ще се случи. Без значение какво е мнението на Регистър.БГ.

От друга страна, през тези 18 години не е имало случай на отнемане на име по съдебен път, в който този на който е било отнето да не е бил сгазил много сериозно лука. Надявам се, не предлагаш Регистър.БГ да става съучастник на такива?

За да не се стига до съд, Регистър.БГ поддържа Арбитражна комисия. Това е група от експерти (адвокати, патентни специалисти) които се свикват при подаване на заявка за арбитраж. Тези хора нямат нищо общо с Регистър.БГ, освен че от години се занимават с подобни дела и имат доста опит.
За една година, досега е имало 35 такива арбитража. Няма нито един случай на оспорване решението на арбитражната комисия. Явно тази процедура работи.

Арбитража в BG е един от най-евтините в Европа.

Та да те питам пак, защо би си регистрирал salam-bg.com?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не знам какво може да се направи по въпроса за идентификацията. Може би единственото е, държавата да прокара законопроект, в който се казва, че регистрацията на домейн имена в BG може да става анонимно. Регистър.БГ няма проблеми с това, тъй като каквото прави го прави според действащите закони.

Но ми се струва невероятно това да се случи. (всъщност, предлагали сме го и преди)

Нашата държава има официална политика да създава и развива "електронно правителство" със всички съпътстващи технологии. Масовото използване на електронни подписи е част от това. Регистър.БГ е изпреварил процеса с няколко години. Това лошо ли е?

Също така, явно примера който сме дали на останалите ccTLD регистри по отношение идентификацията, електронните подписи (дори и искането на основание) е доста заразен, тъй като напоследък протичат процеси по актуализация на процедурите на регистрация на различни регистри в тази посока. За това имат принос разбира се и други лобита, като WIPO, IPR и т.н.

По късно се надявам да имам възможност да обясня защо и как подписването на заявката за регистрация на име в Интернет защитава интереса на този, който я е подал.

Ето, аз ти казвам, че може да си регистрираш име, без хартия, без ходене никаде. Ти продължаваш с "бумащината" и "бюрокрацията". Малко като две глухи баби....

Не мога да кажа нищо конкретно за audit.bg но доколкото имам спомени, по едно време Орбител регистрираха една голяма група "интересни" имена, за нещо което наричаха "вечна поща". Имената бяха регистрирани с запазени марки. Дали все още ги поддържат, не мога да кажа. Пък и вече не им е нужно.

Ти проверявал ли си в Патентно ведомство, дали все още няма такава запазена марка?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Пълни пълни глупости. Подобно на "Информационно обслужване" АД, прикривате собствената си некомпетентност със хвалене на измислени предимства. С което пък прикривате истината ви цел - поддържане на високата цена на домейните за да лапате. Не ви пука, че Белгия, която е с приблизително същото население, има 843156 регистрирани домейна.
Домейните означават сайтове и бизнес.

Но сте толкова некомпетентни и тъпи, че дори нямате елементарна икономическа култура и да пресметнете, че може да печелите много повече от обем, а не от висока цена.

През целият си живот не съм виждал, толкова ограничени хора като вас, на такива отговорни и важни позиции. Хора, които не могат да осъзнаят, че нямат право да нарушават законите на РБ, и с кои действия ги нарушават.

Да не говорим, че с действията си, за 10 години ще нанесли щети на икономиката, оценявани на 500 милиона евро. Една много неудобна за вас истина, която упорито отказвате да коментирате.

А какво получаваме насреща - прехвалената DNSSEC система, която трябва да е отплатата за всичко това.

Не, мерси. Щом правителството (ГЕРБ) Ви подкрепя, както пишете на сайта си, аз просто няма да гласувам повече за него. Няма да гласувам за правителство, което подкрепя нарушаването на Българските закони и Конституция и дискриминацията на част от Българските фирми. Нито пък ще гласувам за такова правителство, което позволява некомпетентни и некадърни хора да се разпореждат с национално богатство, при това нанасяйки щети на икономиката.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

А аз не разбрах по какъв начин .co.bg / .com.bg и тн. домеините представляват "опасност за стабилността на Интернет", а a.bg, b.bg... или co.uk - не ?

Тази тема е дъвкана много пъти. Както у нас (напоследък), така и по света (през последните 20 години).

Накратко, a.bg, b.bg не създават проблем, защото не съществуват топ-левел домейни с имена a, b, c и т.н.

Домейните co.uk и подобни, съществуват общо взето от ерата, когато тези проблеми са били установени. Може да се каже, че ситуацията е унаследена. Мое лично мнение е, че въпросните регистри са имали достатъчно много години за да коригират тази ситуация, но поради най-различни причини (навсякъде са различни) не са успели. А някои са успели и са зарязали концепцията си за com.tld и т.н.

Ако ви е интересно, може да обсъдим причините и начина по който възникват проблемите. Обаче, след като приключите с плюенето по Регистър.БГ :D

Междувременно, може да прочетете ето този документ: http://res-dom.iana.org/
Надявам се, сте наясно какво е IАНА. Надявам се също да не изръсите бисера, че ние сме ги накарали да публикуват този документ. Общите Условия за регистрация на БG всъщност се позовават на него. Никой не ни задължава да го спазваме -- просто добра практика.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Въпрос:колко време след "expires at" се дропва домейн името? Не е платено 1 месец, пише си точна дата на "expire", но уви още седи.

Това е описано в Общите Условия (разбира се)

9.3. Регистрацията се прекратява и в случай, че таксата за годишна поддръжка не бъде платена в срок. В този случай:

9.3.1. На РЕГИСТРАНТА се предоставя допълнителен срок от 30 /тридесет/ дни след изтичане на срока за поддръжка на ДОМЕЙНА, в който да извърши плащането на таксата за поддръжка на ДОМЕЙНА, като:

9.3.1.1. Ако до 7 /седем/ дни от изтичане на срока за поддръжка на ДОМЕЙНА не постъпи плащане от РЕГИСТРАНТА, поддръжката на ДОМЕЙНА се спира.

9.3.2. РЕГИСТЪРЪТ установява фактите по т.9.3.1. до 10 /десет/ дни от изтичането на срока по същата точка.

9.3.3. Ако до 40 /четиридесет/ дни от изтичане на срока за поддръжка на ДОМЕЙНА не е установен фактът за плащане на таксата в срока по т.9.3.1., регистрацията на ДОМЕЙНА се прекратява и ДОМЕЙНЪТ се освобождава за регистрация от последващи РЕГИСТРАНТИ.

Преди това впрочем му се пращат няколко уведомления, започващи месеци по-рано.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ами да де и ние това твърдим - некадърни сте и некомпетентни да интерпетирате кое е добро за общото благо. (Българската икономика и бизнес). Една и съща препоръка може да бъде прилагана и с печалба за икономиката и прилагана и както от вас - да причинява щети и загуби.

Нима твърдите, че с действията си не причинявате щети и загуби?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Пълни пълни глупости. Подобно на "Информационно обслужване" АД, прикривате собствената си некомпетентност със хвалене на измислени предимства. С което пък прикривате истината ви цел - поддържане на високата цена на домейните за да лапате. Не ви пука, че Белгия, която е с приблизително същото население, има 843156 регистрирани домейна.
Домейните означават сайтове и бизнес.

Но сте толкова некомпетентни и тъпи, че дори нямате елементарна икономическа култура и да пресметнете, че може да печелите много повече от обем, а не от висока цена.

През целият си живот не съм виждал, толкова ограничени хора като вас, на такива отговорни и важни позиции. Хора, които не могат да осъзнаят, че нямат право да нарушават законите на РБ, и с кои действия ги нарушават.

Да не говорим, че с действията си, за 10 години ще нанесли щети на икономиката, оценявани на 500 милиона евро. Една много неудобна за вас истина, която упорито отказвате да коментирате.

А какво получаваме насреща - прехвалената DNSSEC система, която трябва да е отплатата за всичко това.

Не, мерси. Щом правителството (ГЕРБ) Ви подкрепя, както пишете на сайта си, аз просто няма да гласувам повече за него. Няма да гласувам за правителство, което подкрепя нарушаването на Българските закони и Конституция и дискриминацията на част от Българските фирми. Нито пък ще гласувам за такова правителство, което позволява некомпетентни и некадърни хора да се разпореждат с национално богатство, при това нанасяйки щети на икономиката.

С извинение, ама вие пиете ли си хапчетата, Господине? :confused:
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

С извинение, ама вие пиете ли си хапчетата, Господине? :confused:

И къде лъжа? Защо не ме дадете под съд например за уронване на доброто ви име или изнасяне на неистински факти. Хайде къде лъжа или къде преиначавам фактите?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

С извинение, ама вие пиете ли си хапчетата, Господине? :confused:
С това си изказване ще унаследиш май някой БАН-ан.
 

Горе