SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Авансов данък за доходи от наеми

Re: Авансов данък за доходи от наеми

s1yf0x, мисля че в случая бъркаш, защото бдд1 се "самоосигурява", но през ЕИК на фирмата си. а не чрез собствен ЕИК.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

И на нас ни се иска да е така но уви не: чл 44 ал 4

(Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

няма значение дали наеманото помещение е за търговски цели или не, НАЕМАТЕЛЯ е самоосигуряващо се лице по КСО и следователно влиза в този член и тази алинея. Ако беше на трудов договор като управител във фирмата си, нямаше да подадат в тази алинея.

мда. Във фирмата си го слагаш за разход, а като самоосигуряващо се лице как ще те хванат. А и в случай, че отсрещната страна се скатае и не подаде декларация, че получава пари от наем. А и дори да го направи, къде ще посочи или ще знае, че взима пари от самоосигурявощо се лице :)
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

"s1yf0x, мисля че в случая бъркаш, защото бдд1 се "самоосигурява", но през ЕИК на фирмата си. а не чрез собствен ЕИК."

дано да си прав ;) ще е добре не само за мене а и за много други хора

"мда. Във фирмата си го слагаш за разход, а като самоосигуряващо се лице как ще те хванат. А и в случай, че отсрещната страна се скатае и не подаде декларация, че получава пари от наем. А и дори да го направи, къде ще посочи или ще знае, че взима пари от самоосигурявощо се лице "
аз не плащам от фирмени пари и не водя жилището за разход

отсрещната страна (ако хипотетично) подаде в напа, дори и да не знае, то от напа ще знаят според мен.(това разбира се ако се позаинтересуват)

"Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице"
Според мен тук се има впредвид свободните професии, но не съм сигурен, дано да НЕ греша

а иначе как могат да те хванат, ако никой не подава нищо??? май никак
 
  • Like
Реакции: nbsp
Re: Авансов данък за доходи от наеми

s1yf0x, мисля че в случая бъркаш, защото бдд1 се "самоосигурява", но през ЕИК на фирмата си. а не чрез собствен ЕИК.

Това е един добър вариант. В закона не е уточнено, но на практика е приложим.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

мда. Във фирмата си го слагаш за разход, а като самоосигуряващо се лице как ще те хванат. А и в случай, че отсрещната страна се скатае и не подаде декларация, че получава пари от наем. А и дори да го направи, къде ще посочи или ще знае, че взима пари от самоосигурявощо се лице :)

Идеята е явно отсрещната страна да не се скатава, ако ти имаш отчетени разходи за наеми, а не си внасял дължимите авансови вноски през годината погват наемодателя.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

След като договорите с Изитрейдър са за наем, това значи ли, че те трябва да внасят данъка?

Това е интересен въпрос. Ако в договора изрично пише че е договор за наем, вероятно трябва те да плащат данъка (съответно да го удържат от сумите които изплащат). Но дали реално услугата може да се нарече наемане?

А как се водят договорите с google?

bgkulinar каза:
s1yf0x, мисля че в случая бъркаш, защото бдд1 се "самоосигурява", но през ЕИК на фирмата си. а не чрез собствен ЕИК.

Мисля, че законодателите под "самоосигуряващ" са имали предвид лицата на свободни професии - адвокати, архитекти и подобни. Защо не са го написали така, не знам, но както е написано би следвало и тези които се самоосигуряват през фирма да плащат данъка за наемите. Реално фирмата не осигурява собственика на фирмата, а само се използва за да внесе парите като посредник (точно както сега искат да стане и за наемите). Собственика си внася парите за самоосигуровките обратно във фирмата така че те си идват от неговия джоб, а не от фирмения бюджет.

На мен ми го обясниха, че може да се плаща на тримесечие. Т.е. за първото тримесечие (за първите три наема) данъците се внасят до 15 април, а с последното тримесечие се занимава наемодателя. Вероятно има някаква хватка.
Тези дето се ровят в законниците, какво ще кажат?

В закона много ясно пише че авансовия данък се дължи на следващия месец след плащането (не е 15 април, а 10 април). Ако имате договор за плащане на наем всяко тримесечие, значи и авансовите вносики ще са само 4. Аз не откривам текст, че последната вноска може да се направи от наемодателя вместо от наемателя. Така че до 10 януари пак наемателя трябва да внесе за предното тримесечие. Това за последната вноска евентуално може да е споменато на друго място или друг закон където става дума за изравняване на осигурителните вноски и да са дали възможност наемодателя да си я внесе. Които са ти обяснили ако могат да дадат конкретен член от закона за това.
 
Последно редактирано:
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Реално фирмата не осигурява собственика на фирмата, а само се използва за да внесе парите като посредник (точно както сега искат да стане и за наемите). Собственика си внася парите за самоосигуровките обратно във фирмата така че те си идват от неговия джоб, а не от фирмения бюджет.
Искаш да кажеш, че осигуровките, които внасям като управител, са личен разход на физическото лице? Някаква конкретна обосновка за това?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Ако си управител на трудов договор, вече си е за сметка на фирмата. Ако само си с договор за управление и контрол, без да получаваш възнаграждение (съдружниците във фирма имат право да упражняват дейност без възнаграждение), си длъжен да се самоосигуряваш.

Дефиницията за самоосигуряващ в КСО е

Самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка.

Това означава че ако си управител, без трудов договор и не получаваш възнаграждение, осигуровките за това си ги внасяш лично ти и не е правилно да се водят разход за фирмата. Затова и трябва да бъдат внасяни от самоосигуряващия се в касата на фирмата.

А когато има трудов договор, част от осигуровките на служителите са разход на фирмата, а част не са и се удржат от заплатите на служителите (има си там съотношение).
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Това означава че ако си управител, без трудов договор и не получаваш възнаграждение, осигуровките за това си ги внасяш лично ти и не е правилно да се водят разход за фирмата. Затова и трябва да бъдат внасяни от самоосигуряващия се в касата на фирмата.
Вероятно това е основанието на бдд1 и в този ред на мисли, наемът не е свързан пряко с дейноста на фирмата, заради която се самоосигурява.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Да, аз напълно разбирам логиката на bdd1, и се надявам до края на месеца да излезе указание по въпроса от НАП, защото за момента закона не уточнява за какъв вид самоосигуряващи се става дума, и излиза че за всички видове. Не стига че карат фирмите да вършат работата на НАП по събирането на данъците, ами и да карат едни физически лица да събират данъците на други :eek:
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Относно Изитрейдър (или договорите за отдаване под наем на рекламна площ) - продължавам да не съм убеден, че местното законодателство въобще позволява отдаването под наем на подобни нематериални активи.
Дано да греша...
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Абе според мен са искали да кажат точно свободни професии, ама са се пообъркали малко.Дано от напа се изкажат по скоро.Ако да, къде да се чакат текстовете?На сайта им ли?Ако някой чуе нещо, да казва.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Относно Изитрейдър (или договорите за отдаване под наем на рекламна площ) - продължавам да не съм убеден, че местното законодателство въобще позволява отдаването под наем на подобни нематериални активи.
Дано да греша...

Всъщност като изклюючим тълкуванието на данъчните по този въпрос (с което тълкувание аз дълбоко не съм съгласен), какво друго точно ми забранява да наема част от твоя сайт. Ако сега ти отправя оферта за наем на част от сайта ти, ще ми откажеш ли защото е незаконно?
Аз срещу добра цена съм готов да предоставя част от сайта си под наем. Дали това е незаконно наистина? Аз бих рискувал и ще реалзиирам сделката.

Ако аз съм собственик на един актив (независимо от това дали е материален или нематериален) мога да се разпореждам с него както намеря за добре, доколкото това не противоречи на закона. Аз в никой зкаон не съм намерил изрична забрана за отдаване на нематериални активи под наем. Ще бъда благодарен ако посочиш конкретна забрана.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Не казвам, че е забранено, а че в ЗКПО доколкото си спомням няма регламентиран доход от отдаване под наем на нематериални активи. Но не искам да споря за нещо, което не съм проучвал в детайли.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

В ЗКПО този въпрос не е засегнат въобще. Текстовете касаещи тези отношения са регламентирани в ЗДДФЛ. И по надолу само ще ти цитирам текста от ЗДДФЛ, като ще отбележа с малко по черничко, това, което ми се струва важно в случая:
Раздел IV.
Доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество

Облагаем доход

Чл. 31. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.

(2) Придобитите вноски по договор за лизинг, в който не е изрично предвидено прехвърляне на правото на собственост върху имуществото, се смятат за доходи от наем по ал. 1.

(3) Облагаемият доход за възнаграждения по договори за франчайз и факторинг, както и по други договори за предоставяне за ползване на права, се определя по реда на ал. 1.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

В закона много ясно пише че авансовия данък се дължи на следващия месец след плащането (не е 15 април, а 10 април). Ако имате договор за плащане на наем всяко тримесечие, значи и авансовите вносики ще са само 4. Аз не откривам текст, че последната вноска може да се направи от наемодателя вместо от наемателя. Така че до 10 януари пак наемателя трябва да внесе за предното тримесечие. Това за последната вноска евентуално може да е споменато на друго място или друг закон където става дума за изравняване на осигурителните вноски и да са дали възможност наемодателя да си я внесе. Които са ти обяснили ако могат да дадат конкретен член от закона за това.

Изясних си нещата. Така е, всеки месец трябва да се внасят.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

След като договорите с Изитрейдър са за наем, това значи ли, че те трябва да внасят данъка?

ако работя с тях като юридическо лице предполагам че нищо не се променя. Т.е дават ми цялата сума и данъка си е за мен следващата година
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

ако работя с тях като юридическо лице предполагам че нищо не се променя. Т.е дават ми цялата сума и данъка си е за мен следващата година
Да, ти си плащаш данъка.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

само още нещо да попитам по темата, че съм заинтересован

тази простотия от кога е влязла в сила от началото на тази година ли?ако съм ползвал помещение през 2010, сега аз ли трябва да му плащам данъка?а ако собствениците вече са го платили, те от къде да знаят че имам фирма и съм самоосигуряващо лице?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Влиза в сила от 1.1.2011 и няма нищо общо с 2010, освен обнародването му - т.е. публикуването му в Държавен вестник.
 

Горе