SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Една задачка!

woodmonster

New member
Искам да намеря решение на този въпрос: Имаме две тела - абсолютно еднакви по форма и размер, но с различна маса. Ако пуснем тези тела едновременно да падат от еднаква височина, то кое тяло ще падне по-бързо? - Това с по-голямата маса или ще паднат еднакво?
 
Re: Една задачка!

Аз си мисля, че: понеже търсим кой от двата предмета ще измине разстоянието по-бързо и ако го отбележим с V (Пътя), то това разстояние ще е равно на произведението от височината от която пускаме предметите H (Височината) по земното ускорение G (земното ускорение). Или V=HxG. Т.е. двата предмета ще паднат еднакво. Според вас така ли е?
 
Re: Една задачка!

а при еднаква форма и размери, това с по-високата плътност ще има и по-голяма маса - следователно то пада по-бързо. Маса по земно ускорение би следвало да ти даде скоростта на падане, ако единия множител е по-голям, следователно и резултата ще е по-голям, а теб те интересува скоростта.
 
Re: Една задачка!

Това е голям спор от преди доста време между Галилей и Аристотел мисля че беше! Единият казва и доказва , че падат еднакво, а другият, че по-тежкият пада по-бързо!
 
Re: Една задачка!

До колкото си спомня това съм го учил по физика в университета и преподаватела твърдеше, че ще паднат еднакво, но не мога да дам обосновка.
 
Re: Една задачка!

и аз смятам, че ще паднат еднакво!, но няма логика в това по тежкото да падне еднакво с по-лекото!
 
Re: Една задачка!

Това е голям спор от преди доста време между Галилей и Аристотел мисля че беше! Единият казва и доказва , че падат еднакво, а другият, че по-тежкият пада по-бързо!

Само дето Аристотел е роден през 384 г. пр. н.е. а Галилей 1564 сл. Христа и трудно ще поведат спор, а Нютон през 1643 г. - и преди него никой си е нямал на идея, че има земно притегляне.
 
Re: Една задачка!

Това е тоталният офтопик във форума :)
Пусни метален химикал и молив със сходни размери и виж :)

Земното ускорение ще увеличи скоростта на обекта с по-голяма маса. За това падане на котка от 3-тия етаж може да е ОК, но за човек да води до сериозни наранявания.
 
Re: Една задачка!

Извинявам се обърках за Аристотел. Това с бутилките съм го пробвал 2 двулитрови бутилки пуснах от 8-ят етаж. Едната пълна с вода, а другата наполовина пълна с вода. Паднаха еднакво. Ако едната е празна в нея има въздух, който олекотява предмета - вземи предвид въздухосборниците на самолетите, нали те до някъде олекотяват самолетите(когато са пълни с въздух) и спомагат за издигането им във въздуха.
 
Последно редактирано:
Re: Една задачка!

Как са ви пуснали да завършите средно? ;)

http://www.signlanguage-bg.com/bg/specialized%20bulgarian%20sign%20language/bg/364.htm

Масата не играе никаква роля. Роля играе формата и съответно съпротивлението с въздуха.

Едно време в часа по физика ни правиха този опит. В тръба, в която е изваден въздуха се пускат листче хартия и тебешир примерно и падат с еднаква скорост. Просто щото няма въздух вътре и няма триене.

В УРЛ-то има и формулата как се смята.


Закон за скоростта при свободно падане: v =gt
Закон за пътя при свободно падане: h = gt2/2
 
Re: Една задачка!

Извинявам се обърках за Аристотел. Това с бутилките съм го пробвал 2 двулитрови бутилки пуснах от 8-ят етаж. Едната пълна с вода, а другата наполовина пълна с вода. Паднаха еднакво. Ако едната е празна в нея има въздух, който олекотява предмета - вземи предвид въздухосборниците на самолетите, нали те до някъде олекотяват самолетите(когато са пълни с въздух) и спомагат за издигането им във въздуха.

Тя темата видимо си е здрав офтопик ама все пак човека е уприт.
Това може да се случи само ако се прави във вакум среда (да паднат едновременно) - вземи един учебник по физика за 7-8 клас и попрочети малко, за да знаеш истинатал, че ако си на 30 след някоя и друга година на децата ще трябва да обясняваш как падат телата и ще ти се смеят ако са умни, или и те ще живеят в заблуда ако не им се мисли много.
 
Re: Една задачка!

Как са ви пуснали да завършите средно? ;)

http://www.signlanguage-bg.com/bg/specialized%20bulgarian%20sign%20language/bg/364.htm

Масата не играе никаква роля. Роля играе формата и съответно съпротивлението с въздуха.

Едно време в часа по физика ни правиха този опит. В тръба, в която е изваден въздуха се пускат листче хартия и тебешир примерно и падат с еднаква скорост. Просто щото няма въздух вътре и няма триене.

В УРЛ-то има и формулата как се смята.


Закон за скоростта при свободно падане: v =gt
Закон за пътя при свободно падане: h = gt2/2

това с вакуума го знаем, но той питаше за свободно падане на тела с еднаква форма и размери - следователно единственото различно трябва да е плътноста, щом има по-леко и по-тежко тяло, или аз бъркам някъде и не съм допрочел правилно????
 
Re: Една задачка!

това с вакуума го знаем, но той питаше за свободно падане на тела с еднаква форма и размери - следователно единственото различно трябва да е плътноста, щом има по-леко и по-тежко тяло, или аз бъркам някъде и не съм допрочел правилно????
За да може да се повтори вакуум-експеримента на терасата трябва да се избегне разликата в силата на триенето, а то се постига с еднакаква форма и размер.
 
Re: Една задачка!

това с вакуума го знаем, но той питаше за свободно падане на тела с еднаква форма и размери - следователно единственото различно трябва да е плътноста, щом има по-леко и по-тежко тяло, или аз бъркам някъде и не съм допрочел правилно????

Така е. Но плътността я няма във формулата, а и не оказва никакво влияние на триенето с въздуха.

Направете опита с 2 стъклени бутилки - празна и пълна. Би трябвало да паднат с еднаква скорост.
 
Re: Една задачка!

Искам да намеря решение на този въпрос: Имаме две тела - абсолютно еднакви по форма и размер, но с различна маса. Ако пуснем тези тела едновременно да падат от еднаква височина, то кое тяло ще падне по-бързо? - Това с по-голямата маса или ще паднат еднакво?

Добре де, ако взема едно голямо метално гюле и го пусна през терасата заедно с един балон с хелий, който е надут до същата големина, искате да ми кажете, че и двете ще падат и то с еднаква скорост?

Бъркате експеримента с този на тела с равна маса, но различна форма (примерно метално топче и перо), падащи във вакумна среда.

Едит: Спокойно, няма да пускам нищо през терасата :)
 

Горе