SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Има ли смисъл от SEO в България

MacTeP

Senior Member
Като дърт спамер, да си пусна аз линк към последните писаници ;)
Поста го пускам тук, а не в SEO, защото е повече off topic, насочен, отколкото технически ориентиран към SEO.

Та ето ви и линкче: Има ли смисъл от SEO в България
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Мастере, не си прав за нишата хамали. За да излезеш ГРАНТИРАНО в спонсорираните резултати за 1-3-то място се плаща около 1 евро на клик. При средно месечно търсене на хамали/хамали-студенти/хамалски услуги около 15к на месец и да кажем 80% кликаемост на първия резултат сам можеш да сметнеш за какъв обем реклама говорим.

Забравих да спомена. че в нишата има доста здраво накликване на рекламите на конкуренцията, та ми се налага всеки месец да ровя по логовете и да вадя кликащи ИП-та.

И цялата равносметка, е че май излиза по-добре да плащаш за СЕО. Не че няма клиенти, които плащат и за двете.
 
Последно редактирано:
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Хамалите съм ги коментирал като изключения и че те и още 15тина такива ниши са единствените, къде е рентабилно да се прави SEO.
Иначе, там сериозните играчи си плащат и за двете и май е повече борба за това кой е по-велик, а не толкова за клиенти.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Щом казваш, не мога да не се съглася ;) Не съм навътре в нишата, ама съм склонен да вярвам, че това е от типа услуги, дето шанса да научиш за нея е точно гоогле
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

пишеш само за оптимизация на клиентски сайт, а има и оптимизация на собствен сайт ...
освен това има чисто webmaster-ски ниши, които по принцип са в пъти по-трудни от тези за които пишеш ...
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Щом казваш, не мога да не се съглася ;) Не съм навътре в нишата, ама съм склонен да вярвам, че това е от типа услуги, дето шанса да научиш за нея е точно гоогле
Че вече не седят ли с въжетата срещу министерството на земеделието? :))
Като си идвам и съм в София, не съм се сетил да обърна внимание :)
Преди все там седяха и чакаха някой да ги наеме.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Че вече не седят ли с въжетата срещу министерството на земеделието? :))
Като си идвам и съм в София, не съм се сетил да обърна внимание :)
Преди все там седяха и чакаха някой да ги наеме.


Нямам идея къде е министерството на земеделието, ама сигурно са ти там, иначе можеш да ги видиш на площад Македония с въжетата. Ние обаче говорим за малко по-сериозните хамали, тия дето имат собствен транспорт и тн... Там където са големите парички ;)
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Че вече не седят ли с въжетата срещу министерството на земеделието? :))
Като си идвам и съм в София, не съм се сетил да обърна внимание :)
Преди все там седяха и чакаха някой да ги наеме.
Тия са мошениците и мързеливите. Тия които бачкат яко са си във фирми... с брандирани камиони, кашони и т.н. (спецовете в нишата могат да споделят). И са с колани, че с въжета е доста по-трудно.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Няма лошо, нека се оптимизира ;) Темата е интересна и въпреки че нямам претенциите за СЕО специалист и не работя за клиенти бих споделил, че брандинга в БГ никой не го интересува. Хората искат клиенти, които да им носят пари. Всичко останло е тинтири-минтири. Естествено, че пазара е "труден" в 3-5 ниши. Точно защото там има пари и на ППЦ ще им се продупчат джобовете ако трябва да плащат.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Това за брадинга не съм никак съгласен с него - какво според теб продава кока кола (пък било то и на нашия малък пазар). Да не би в средите на мобилните оператори да няма конкуренция? А кой от тях залага на сео? Точно обратното влагат безумни суми само и само бранда им да е навсякъде. Трябва ли да споменавам бирите, където конкуренцията на бранда е още по-свирепа.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

@biks
Не е точно така.
Много фирми се интересуват от брендинга, то си е нещо като авторитет.
Прав си за това, че всички искат клиенти, които да плащат.
Въпросът е в различния подход за намиране на клиенти.

@all
SEO е много добър подход за намиране на клиенти (по скоро те самите да те намерят).

Вероятно знаете, че брендинга изисква много труд и време, освен ако не говорим за много пари.

Обаче за да има истински брендинг, трябва да има истински клиенти преди всичко.

И така нататък...
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Смисъл има! Но защо сравнявате СЕО в гугъл с рекламните кампании на мобилните оператори?! Те са на съвсем друго ниво. Ако най-добрият оптимизатор тук успява да докара 200-500-1000 уникални посетителя дневно на определена фирма (мисля си над 500-1000 е почти невъзможно поради общия брой търсения за ключова дума - 95% от случаите) то тези мобилни оператори рекламират в някоя национална медия - колко е аудиторията, макар и не таргетирана? Милиони?! Цените за 30 сек. клип са от порядъка на 3-5к. Мисля, че няма сравнение. Все едно да сравняваме СЕО в гугъл с реклама в брошурите на местната пицария.

Съвсем различни нива.

Не на последно място - колко от тези компании, които имат подобен рекламен бюджет - да кажем милион или пет годишно - са български? Ами аз поне не знам нито една.

Отиваме на следващата група - това не са тези бизнес мастодонти, а фирмите , които са предимно български и се борят на пазара заедно с мастодонтите, заедно със сивата икономика, заедно с всички останали. Там са 90% от фирмите, които имат СЕО или разчитат на такава услуга. И вече конкретно за тях - смисъл от СЕО има! Дава ти възможност, да се представиш пред потенциалните клиенти, да те намерят. От там нататък си ти - какво предлагаш, на каква цена, с какво качество и тн. Ако си добър в бизнеса , скоро няма да имаш нужда от СЕО, защото хората сами ще идват отново и отново и самите те ще ти разпространяват доброто име, а това със сигурност е много важно.



Някой спомена за Метро и тн. Е, аз по-големи боклуци от стоките в хипермаркетите не съм виждал. Как очаквате, търговец борещ се за най-ниска цена, да ви предложи най-качествен продукт?
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

При големите всичко е бранд за да си поделят големите парчета от баницата, при малките всичко е борба за малката трохичка от баничката. Естествено че бранд се развива само ако вече имаш маса клиенти и стабилна сума пари за инвестиция. Този тип клиенти хич не им дреме къде са в Google, те си плащат за да им се вижда големия шарен банер. Тях не ги интересува ROI от сайта им, те си избиват парите от друди места.

Иначе biks е прав... всеки иска клиенти, просто големите имат различен подход. Всичко останало е тинтири-минтири, така е... ама анализирайки това тинтири минтири, ние може да измислим как да изкараме някакви парички от цялата работа.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

ivok целия ти пост беше много добър до:
Някой спомена за Метро и тн. Е, аз по-големи боклуци от стоките в хипермаркетите не съм виждал. Как очаквате, търговец борещ се за най-ниска цена, да ви предложи най-качествен продукт?

това което се продава в хипермаркетите се продава и навсякъде другаде, нещата идват от едни и същи неща. Просто хипермаркетите имат ОБЕМ от където следоватено имат силата да се пазарят за ЦЕНА.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

Смисъл има, особено в нишите различни от ИТ, където оптимизация за търсачки рядко се практикува. За тези, които го правят, това е едно предимство спрямо конкуренцията онлайн, привличащо вниманието на потенциалните клиенти.
 
Re: Има ли смисъл от SEO в България

@МасТер - и последното в поста ми е добро, но много хора не са имали досег с Метро и другите хипермаркети и затова не са наясно с много от нещата.

Това за което говориш се отнася само до бързооборотните стоки, които навсякъде са еднакви - дъвки, бонбони, шампоани, консерви. Аз говорех за другите стоки, които човек избира внимателно преди да купи - като пример - фотоапарати, електро инструменти, и т.н. А и каква консултация могат да ти направи персонала в метро за един DSLR фотоапарат. Ами аз съм питал навремето в Технополис за една техника - продавача почна да ми отваря брошурите и накрая вика, ами прочети вътре то си пише. :D

И за да ти разсея напълно мнението - ценообразуването там не зависи от обема в такава степен, каквато всички предполагат. Метро когато прави промоция, не се съобразява с доставчика - определя дъвки Орбит зелен , че ще бъдат в брошурата им на промоция, и хоп печалбата на доставчика става почти 0. Но такава им е политиката, за да продаваш там, играеш по техните условия.

А точно Метро, печелят от съвсем друго нещо. Дори не ги интересува на кого колко стока ще продадат, но това е друга тема, а аз доста се отклоних.
 

Горе