SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

От всичко което изчетох в главата ми стана голяма боза.
Значи ако получавам доходи от Адсенс трябва да се регистрирам по зддс задължително,трябва да подавам и виес деклараций трябва и да се самоосигурявам.Как стои въпросът обаче ако се водя земеделски производител който така или иначе се води самоосигуряващо се лице,трябва ли да плащам допълнителни осигуровки.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Хора, най-чисто е с фирма. Раходите са по-големи, но пък счетоводителите са наясно с нещата в тази ситуация.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

От всичко което изчетох в главата ми стана голяма боза.
Значи ако получавам доходи от Адсенс трябва да се регистрирам по зддс задължително,трябва да подавам и виес деклараций трябва и да се самоосигурявам.Как стои въпросът обаче ако се водя земеделски производител който така или иначе се води самоосигуряващо се лице,трябва ли да плащам допълнителни осигуровки.

За земеделските производители е направена фермата във фейсбук. Адсенса не е за тях, той е друга нива - това в рамките на шегата.

А сега по-сериозно: Ако се самоосигуряващо се лице се осигуряваш само на едно основание -в твоя случай ще е по-изгодно като земеделски производител. Само има една подробност - земеделските производители не изравняват осигурителен доход, а за доходите от адсенс ще трбява да изравняваш осигуровки.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

За земеделските производители е направена фермата във фейсбук. Адсенса не е за тях, той е друга нива - това в рамките на шегата.

А сега по-сериозно: Ако се самоосигуряващо се лице се осигуряваш само на едно основание -в твоя случай ще е по-изгодно като земеделски производител. Само има една подробност - земеделските производители не изравняват осигурителен доход, а за доходите от адсенс ще трбява да изравняваш осигуровки.
Благодаря за отговора колега.Благодаря и за шегата.:)
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Колега Account-bg ,
а при получаване на чек, фактурата от коя дата се издава?

Благодаря предварително за отговора.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Аз издавам фактурата на дата на която ми е изпратен чека.
С това има проблем чисто счетоводен - дата на изпращане на чека - курс лев/долар 1.50, дата на инкасиране на чека - курс 1.40. Т.е. на $1000 долара чек реализирам 100 лева загуба от курсови разлики. Издавам фактура за 1500 лева, а получавам 1400, като не смятам комисионата за инкасирането.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Точно с това счетоводен проблем няма. Има си ред за отчитане на тези курсови разлики. Курсови разлики се получават при всяка сделка във валута. Винаги има разлика в курса. И това е съвсем стандартен счетоводен казус. Никакъв проблем няма.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Аз проблем виждам в разликата на парите, които си записал във фактурата и на тези, които си получил. Защото все още фактурата се издава в БГ левове.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Ето една конкретна ситуация.
Чека е издаден на 28.03.2011. До 5 дена трябва да се издаде фактура( ако ползваме датата на издаване на чека)
И така издаваме фактурата, но чека не пристига. Минават 60 дни и парите се връщат обратно в гугъл акаунта. Обаче вече сме издали фактура, а реално нямаме получено плащане и същите тези пари ще дойдат с някое последващо плащане, което трябва да фактурираме (т.е получава се двойно фактуриране на едни и същи пари)

Не е ли по правилно фактурата да се издаде с дата получаване на парите във фирмената сметка. От законова гледна точка възможно ли е това.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Аз проблем виждам в разликата на парите, които си записал във фактурата и на тези, които си получил. Защото все още фактурата се издава в БГ левове.

То може и да е проблем - ако с апо-малко, а може и да е за радост, защото може и да са повече. При всички положения това не е СЧЕТОВОДЕН проблем. Интересно счетоводителят ти дали го вижда като счетоводен проблем.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Ето една конкретна ситуация.
Чека е издаден на 28.03.2011. До 5 дена трябва да се издаде фактура( ако ползваме датата на издаване на чека)
И така издаваме фактурата, но чека не пристига. Минават 60 дни и парите се връщат обратно в гугъл акаунта. Обаче вече сме издали фактура, а реално нямаме получено плащане и същите тези пари ще дойдат с някое последващо плащане, което трябва да фактурираме (т.е получава се двойно фактуриране на едни и същи пари)

Не е ли по правилно фактурата да се издаде с дата получаване на парите във фирмената сметка. От законова гледна точка възможно ли е това.

Това е сделка с периодично изпълнение. При сделки с периодично изпълнение, според ЗДДС фактура се издава за всеки период, за който е договорено плащане. Да се обърне внимание на "договорено", а не "направено" плащане.
Ако се получи гореописаната ситуалция, с второто плащане се издава втора фактура за разликата от дължимата сума.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

То може и да е проблем - ако с апо-малко, а може и да е за радост, защото може и да са повече.
Не мислех, че счетоводтвото работи с понятия като радост и мъка. :D
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Не мислех, че счетоводтвото работи с понятия като радост и мъка. :D

Явно не си ме разбрал. Мъка или радост е за този, който получава парите. На счетоводителя би трябвало да му е все тая. Ясно съм написал че мъката или радоста НЕ СА счетоводен проблем.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Благодаря за информацията. Значи днес трябва да издам фактура.
Фактурата в лева ли се издава по курс на БНБ за деня ?
А и без да се начислява ДДС нали?
А като предмет какво се записва?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Аз лично записвам "предоставяне на рекламна площ". Фактурат е в лева по курса на БНБ за деня. ДДС не се начислява
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Колеги, подадохте ли си декларациите? :)

Ако да, и ако е по електронен път, имам въпрос... коя декларация се попълва?

Декларация чл.50(2001)

или

Декларация чл.50(2001а)

Става въпрос за доходи от чужбина.

Миналата година попълвах хартиена декларация и е по чл.50(2001), но изглежда не е тя, защото там нямам опция за деклариране на доходо от чужбина.

Ако е Декларация чл.50(2001а) трябва ли да чекна:

12. Прилагане на метод за избягване на двойно данъчно облагане?
 
Последно редактирано:
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Първо защо смяташ, че доходите ти са от чужбина. Питам защото много охора смятат, че приходите от Адсенс например са доходи от чужбина - е не са. Доход от чужбина е например да си работил в чужбина (а не за чужд клиент) по някакъв договор (може трудов, може и друг) и да си си донесъл тук парите.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Колеги, подадохте ли си декларациите? :)

Ако да, и ако е по електронен път, имам въпрос... коя декларация се попълва?

Декларация чл.50(2001)

или

Декларация чл.50(2001а)

Става въпрос за доходи от чужбина.

Миналата година попълвах хартиена декларация и е по чл.50(2001), но изглежда не е тя, защото там нямам опция за деклариране на доходо от чужбина.

Ако е Декларация чл.50(2001а) трябва ли да чекна:

12. Прилагане на метод за избягване на двойно данъчно облагане?

2001а и не трябва да го чекваш това за двойното данъчно облагане.

Първо защо смяташ, че доходите ти са от чужбина. Питам защото много охора смятат, че приходите от Адсенс например са доходи от чужбина - е не са. Доход от чужбина е например да си работил в чужбина (а не за чужд клиент) по някакъв договор (може трудов, може и друг) и да си си донесъл тук парите.

Не "доход от чужбина", а "доход от източник в чужбина"

Какво предлагаш да се ползва за деклариране ако не се ползва декларация 2001а и доход от източник в чужбина и си ФЛ!?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

И аз попълних (т.е. счетоводител) 2001а, отметката не е "чекната".
С прискърбие видях, че за онлайн трябва да я попълвам наново и не може да се ъплоудне както 2001. :D
Но за 5% си заслужава. :)
Тази вечер ще я пускам, та някой ако има да вметне нещо важно.. ще съм благодарен. :D

ps - като се подаде, къде се плаща (онлайн)? По сметка няква или?
 

Горе