SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Струва ми се, че хич не си в час.

Осветли ни. :)
Доколкото знам, Joomla си има фреймуърк, който е надграден до ЦМС, който вече се ползва от колегите тук.
При Wordpress обаче, според мен нещата са малко по-омешани и не подлежат на коментар. :D
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Осветли ни. :)
Доколкото знам, Joomla си има фреймуърк, който е надграден до ЦМС, който вече се ползва от колегите тук.
При Wordpress обаче, според мен нещата са малко по-омешани и не подлежат на коментар. :D

В Джумла! ако махнеш всички вградени компоненти/модули и добавки, остава само фреймуърка, върху който можеш да правиш каквото искаш.

quizilla.com например не ползва нищо от функциите за управление на съдържанието на Joomla!, а само фреймуърка. Дори плъгините за логин са други.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Спора за/против ползването на фреймуърк ми звучи кат спор за/против дишането.

Даже в PHP общността се усетиха и в резултат за няколко години се получиха доста добри неща с много възможности, добра документация и най-важното - голяма общност зад тях, щото общността е това което прави разликата в един опън сорс проект.

А ако нещо не ти харесва в проекта и мислиш че можеш да го направиш по-добре, нормалния начин е следния - форкваш проекта, пишеш квото пишеш и връщаш pull request или патч (според това как е организиран VC) на авторите.

Писането from scratch в дългосрочен план не е добро решение както за клиента, така и за разработчика, това си е доброволно самоизолиране и загуба на време/пари.
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.


Съгласен изцяло.
From scratch обаче има един плюс - по-бързо работи и това няма как да не бъде така, но пък като има толкова голям проект и замислен за много посетители, може да се напиша всякак. :)

Почти всичките ми познати имат собствен "фреймуърк" (в кавички, защото е далеч от нещо наистина добре написано).
За мен е крайно ненужно писането на тонова класове, при положение, че хората са ги направили кадърно и най-вече - документирали.
Ето например, ползвам си Yii, но те нямат готов клас за RSS, което просто не им/ми е и нужно. Дръпнах си 2-3 класа от Зенд фрейм и си им ползвам техните библиотеки за тази функционалност.
Което е още един плюс на фреймуърка - не е задължително да ползваш само и единствено неговите възможности. Докато вграждане на чужд код във собствен со(р)с понякога може да е тегаво занимание. :D

После някой хванал и пренаписал библиотеката за обработка на картинки от Kohana и я сложил като extension за Yii - работи повече от добре. :)
За това си харесах тая рамка, понеже се мъчи да ползва най-доброто от текущите известни фреймове + си има и собствени наклонности. :D
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Ами пуснете една анкета и да решим въпроса.

Аз досега пиех PHP "чисто" ама и аз почнах да се оглеждам за разредители :) Предстои ни нов личен проект,което е добра възможност за експерименти.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

абсолютно съм съгласен с bada-bing, и bornToDrink. ;) защото и ние работим по подобен начин от много години.

ivo.apostolov: не съм в час, знам само, че от версия 1.5 на Joomla има нещо, което те разработват и наричат Joomla! Framework. но би било голяма... глупост да базираш проект на CMS, ако той е за нещо много различно. не ме разбирай погрешно. говоря от програмистка гледна точка. Ако обаче ми се наложи да правя нещо, което примерно Joomla може да ми даде и да ми спести време - скачам с двата крака :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

абсолютно съм съгласен с bada-bing, и bornToDrink. ;) защото и ние работим по подобен начин от много години.

ivo.apostolov: не съм в час, знам само, че от версия 1.5 на Joomla има нещо, което те разработват и наричат Joomla! Framework. но би било голяма... глупост да базираш проект на CMS, ако той е за нещо много различно. не ме разбирай погрешно. говоря от програмистка гледна точка. Ако обаче ми се наложи да правя нещо, което примерно Joomla може да ми даде и да ми спести време - скачам с двата крака :)

Пак повтарям, с 10 клика махаш всички CMS функции и ти остават само библиотеките, които можеш да ползваш както искаш.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Пак повтарям, с 10 клика махаш всички CMS функции и ти остават само библиотеките, които можеш да ползваш както искаш.

разбрах те де ;) нямам нищо против. доживях финансисти, с хоби уеб, да ми дават акъл за програмиране :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

разбрах те де ;) нямам нищо против. доживях финансисти, с хоби уеб, да ми дават акъл за програмиране :)

И на най-добрите се случва :eek:
На мен постоянно ми дават акъл за данъци :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Както писах на един колега като дискутирахме php фреймуърците последно, да ползваш такъв е като да ходиш на лов за гълъби с базука... ;D

Писането from scratch в дългосрочен план не е добро решение както за клиента, така и за разработчика.

Един уважаващ себе си програмист никога не би ползвал фреймуърк освен когато наистина това се налага.

това си е доброволно самоизолиране и загуба на време/пари.
Мдааа.... Клиента самоизолира още по някоя стотачка за випиес или дедикейтед месечно, като го изритат от споделения хостинг.


1. Всеки кадърен програмист си има собствен набор от вече писани и тествани функции и класове, като знае кое точно и как тиктака вътре.
2. Да ползваш фреймуърк означава да ограничиш клиента да търси програмисти разбиращи от конкретния такъв.
3. Фреймуърците не са един или два, буквално е мазало при тях, като ти тръснат 10 сайта всеки с различен които да надграждаш с по нещо ще си говорим.
4. Доверяваш се сляпо на това което ти предлага като готова функционалност и всичко това само за да спестиш време...
5. Като производителност няма смисъл мисля даже да говоря...

Ставали бързо сайтовете и стрували малко...
И индийците така работят затова после ми тръсват да им оправям бакиите на двойна и тройна цена седмица след като са си получили сайта.

ПП. Нищо против индийците като общност има и много добри програмисти сред тях,
но неслучайно на повечето международни обяви за работа си пише отдолу "No One from India!!!". Бързо и евтино != качествено!
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

1. Всеки кадърен програмист си има собствен набор от вече писани и тествани функции и класове, като знае кое точно и как тиктака вътре.
И за всеки нов проект се налага да дописва функционалности, щото не ги е ползвал преди. (от тук следват бъгове)
2. Да ползваш фреймуърк означава да ограничиш клиента да търси програмисти разбиращи от конкретния такъв.
Противоречиш си, прочети си пак т.1
Там с твоите класове, клиента трябва да си търси преводач всеки път, когато попадне на програмист, който мисли като теб. А документация за всеки кадърен фреймуърк има в изобилие.
3. Фреймуърците не са един или два, буквално е мазало при тях, като ти тръснат 10 сайта всеки с различен които да надграждаш с по нещо ще си говорим.
Ако всички НЕ мислеха като теб, щяха да са 5-10.
А мазалото не е при рамките, а при "личните, яки класове, дето нямали бъгове".
4. Доверяваш се сляпо на това което ти предлага като готова функционалност и всичко това само за да спестиш време...
"Доверяваш се" казва... Щото всички, които пишат фреймуърците са по-тъпи от теб, нали? :rolleyes:
5. Като производителност няма смисъл мисля даже да говоря...
Това е единствения плюс да пишеш нещо from scratch и то само за крайно специфични проекти, които ще правят импресии.
Отделно си личи колко си ползвал фреймуърк и си тествал с каква скорост върви...

Има много аспекти, в които "личните библиотеки" са по-оср@н вариант от готовите, изпитани такива, също така документирани. И нито един в техен плюс (освен защото ти си мислиш, че са супер яки и лесни за ползване).

И за да не ми връщаш също толкова безсмислен пост, като предния ти, ще задам няколко въпроса, пък ако искаш ми отговаряй:
1. Документираш ли си ВСИЧКИ функции, класове и т.н., отделно имаш ли общ guide как се работи с кода ти?
2. Тествал ли си твоя код спрямо някой известен фреймуърк на скорост?
3. Ползвал ли си въобще фреймуърк и кой?
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Slav
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

И за всеки нов проект се налага да дописва функционалности, щото не ги е ползвал преди. (от тук следват бъгове
А при фреймуърците свикваш да се предоверяваш на тяхната безгрешност, нима няма бъгове в тях ?!
Хем не знаеш какъв е сорса зад даден фреймуърк хем гарантираш, че всичко ще е на 100% после и ще работи ?!

Противоречиш си, прочети си пак т.1
Там с твоите класове, клиента трябва да си търси преводач всеки път, когато попадне на програмист, който мисли като теб. А документация за всеки кадърен фреймуърк има в изобилие.
Кадърния програмист ще прочете кода и ще види какво прави, няма да си губи времето да чете документацията на бълвоча ползван за да се спести време.


"Доверяваш се" казва... Щото всички, които пишат фреймуърците са по-тъпи от теб, нали? :rolleyes:
Мне, всички които ги ползват за щяло и не щяло са. ;)


Това е единствения плюс да пишеш нещо from scratch и то само за крайно специфични проекти, които ще правят импресии.
Отделно си личи колко си ползвал фреймуърк и си тествал с каква скорост върви...
Ооо не бъркай скорост със натоварване... ;)
Макар че и двете жестоко куцат както и сам спомена. :>


Има много аспекти, в които "личните библиотеки" са по-оср@н вариант от готовите, изпитани такива, също така документирани. И нито един в техен плюс (освен защото ти си мислиш, че са супер яки и лесни за ползване).
Ползвам само неща които са нужни на конкретния сайт, нищо излишно.
От там идва и разликата в цените ни, на мен ми плащат за качествен продукт, който мога спокойно да гарантирам, че ще работи,
независимо от фреймуърка на което и да е комюнити какви бъгове имал, дали им се занимава да го поддържат завбъдеще и т.н. и т.н.

@bada-bing виждам особено културно и аргументирано мнение по-горе,
прилича досущ на глупостите които нареди по-рано в темата покрай които и се включих в нея.
Но спокойно има напредък, вече поне няма нищо смислено в писанията ти което да си играя да цитирам. :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

За да критикуваш някой филм, първо трябва да го гледаш.
Ти явно не си го "гледал" тоя. ;)

Но успяваш да разсмееш с постовете си, хвала! :D
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

За да критикуваш някой филм, първо трябва да го гледаш.
Ти явно не си го "гледал" тоя. ;)
Повярвай ми, гледал съм какви ли не филми на ужасите,
и за най-голямо мое съжаление продължавам да гледам такива със всеки изминал работен ден,
неслучайно такова негативно ми е мнението за този тип филми... ;)

За големи или специфични проекти където се налага и се ползва хубав фреймуърк да,
но за щяло и нещяло под мотото, че по бързо ставало си е жива "индийска работа" без извинение... :rolleyes:
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

@bada-bing виждам особено културно и аргументирано мнение по-горе

Че е особенно културно си прав, все пак е цитат от разказ на Йовков, а е аргументирано точно толкова колкото глупостите, които си изписал - и в двата поста няма аргументи.

Както вече писах, да защитавам тази теза има смисъл точно колкото и да защитавам дишането - който иска да диша, който не иска - жив, здрав и прав му път.

Място под слънцето има за всички.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Че е особенно културно си прав, все пак е цитат от разказ на Йовков
Да, от "По жицата", ползва го овчарят осъзнал, че не може нищо да направи. ;)
Спрямо конкретния случай, не си съгласен с казаното но и не можеш да се аргументираш, така че си правиш гимнастика на пръстите. :)

а е аргументирано точно толкова колкото глупостите, които си изписал - и в двата поста няма аргументи.

Глупости не си позволявам да пиша, това че не можеш да опровергаеш казаното от мен е друг въпрос.
Като искаш аргументирай се с конкретни примери и тестове, общи приказки може до утре да си говорим.


Както вече писах, да защитавам тази теза има смисъл точно колкото и да защитавам дишането - който иска да диша, който не иска - жив, здрав и прав му път.
Така е, който иска качествен продукт си плаща като за такъв,
който иска скалъпен на 2 на 3 сайт тип "индийси гювеч" си плаща двойно и тройно в последствие.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

... :) малко "офф-топик".. нали сте чели великата статия от далечното старо време "Истинският програмист не пише на Паскал"? :)

Колко такива спорове съм слушал от едно време, че и досега. Мисля си, че все пак всеки сам решава с какво да си троши главата, и кое гардже да е най-хубавото (според неговия мироглед).
 

Горе