SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Спрямо конкретния случай, не си съгласен с казаното но и не можеш да се аргументираш, така че си правиш гимнастика на пръстите. :)
С всичките си постове в темата нямаш нито един аргумент!
Глупости не си позволявам да пиша, това че не можеш да опровергаеш казаното от мен е друг въпрос.
Не си позволяваш, като изключим тази тема. ;)
Като искаш аргументирай се с конкретни примери и тестове, общи приказки може до утре да си говорим.
Общи приказки говориш само и единствено ти.
Зададох ти няколко въпроса, които удобно избегна. Явно нямаш отговор на тях.
Индийци та индийци... :confused:

Така е, който иска качествен продукт си плаща като за такъв,
който иска скалъпен на 2 на 3 сайт тип "индийси гювеч" си плаща двойно и тройно в последствие.
Индийски гювеч може да бъде сътворен с фреймуърк и с твоите класове, това не прави фреймуърка скапан, въпреки, че вече няколко пъти натъртваш - продължава да говори за теб колко си в час със дискусията.

Така че нямам намерение повече да гоня вятъра.
Ще се включа в темата след като дадеш смислено и аргументирано мнение.

Със здраве...
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Работил съм с Zend, Codeigniter, Yii, Doophp, симфонията, кейк-а и още много напляскани ей така по сайтовете
със спряна или почти никаква подръжка от години, но по онова време някой гений саморасляк решил, че го бивало фреймуърка...

Та предостатъчно копетентен съм по темата,
нещо което обаче не мога да твърдя за теб или писателя "bada-bing". :rolleyes:

А да и престани да си редактираш постовете след като съм ги коментирал,
че и сметка ми държиш защо не съм ти отговорил, чак сега прочетох какво си ме питал 5 мнения назад в едита!!! :mad:

Колкото до това че съм говорил глупости, ти въобще перформанс тестове правил ли си?!
Единствените по-бързи популярни фреймуърци това са Yii и Doophp-to, като дори и те са в пъти по тежки от raw PHP кодинга.

За да не съм голословен:
http://www.sheldmandu.com/php/php-mvc-frameworks/php-mvc-framework-performance-part-1
http://daniel.carrera.bz/2009/01/comparison-of-php-frameworks-part-i/
http://www.yiiframework.com/performance
http://doophp.com/benchmark
http://avnetlabs.com/php/php-framework-comparison-benchmarks
http://leftblank.nl/php-framework-benchmark-zend-codeigniter-cakephp-481.html

Направи ако пожелаеш и други тестове и ги качи, но престани с голословните приказки за червената шапчица.

Очаквам следващия ти пост да е или с аргументи и доказателства или извинение за обидното държание по-горе!
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Аргументи в поста ти не видях.
И преди съм писал, че няма как Фреймуърка да е по-бърз от чистото ПХП, но няма кой да прочете.

Извинението с редактирания пост ПРЕДИ да си го коментирал не минава, защото съм го редактирал доста време, преди да си напишеш публикацията. ;)
Last edited by BornToDrink; Yesterday at 04:39 PM..

И твоето "мнение":
Yesterday, 05:16 PM
...

Пак казвам, като само пишеш, че си ползвал това и онова и предвид писанията ти по темата става ясно, колко наистина си ползвал.

За извинение - извинен си (сиреч - простено ти е), все пак повдигаш форумното настроение. :D

Повече не мисля да пиша в темата, както и да чета постовете ти.
Успех!
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Я, кажете на някое голЕмо веб студио, че фреймуъркът е излишен и да видиш тогава отпор по темата.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Върви кажи на която и да е ИТ фирма, в която има поне няколко ПХП програмиста и им кажи, че е най-добре да си пишат проектите от нулата.
Ще се посмеят дружно. :D

Фреймуърка, бил той частен или някакъв известен, помага освен за писане с вече изтествани и добре документирани класове, но и за конвенция в писането, подредба на файловете и т.н.
Така всички проекти в дадена фирма се пишат по един и същ начин и независимо на кой се наложи да го ползва, няма да му е нужно да чете някакви словоизлияния под формата на методи без един ред документация и да му се налага да дебъгва 2 дни. ;)

Но на хората, които не са работили извън домашния си компютър не им е ясно и не възприемат предимствата на дадено нещо, които са признати от всички.
Със същото мислене, в една фирма всички твърдоглави програмисти ще пишат по раличен начин и хаоса ще е на лице - факт.
Като разбира се, колко правилно ще се използва даден софтуер/framework, както и преди споменах, спада към друга тема на разговор.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: nbsp
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Е, аз какво писах, бре Симич?

За съжаление, точно това, че програмистите са свикнали с дадения фреймуърк, на мен ми създава много главоболия, защото като поискам да направят нещо - не можело, фреймуъркът не позволявал (или не искат, щото много трябва да пренаписват). А, иди да обясниш на моя клиент защо не можело еди-кво си.

Мога роман да ти напиша за отношенията ми клиент -> уеб студио -> онпейдж СЕО поправки с основен главен герой уеб-студиовски фреймуърк.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

А за твоя случай не знам.
И все пак, няма такова нещо, като "не може" в програмирането.
И няма такъв фреймуърк, дето може всичко.
Това, че въпросните програмисти ги е домързяло и се оправдават по някакъв начин е отделна тема. :)

И ако се ползва CMS (а не фреймуърк - да не бъркаме понятията), то ще се налага да пренаписват, да.
Докато при фреймуърка няма такова нещо. Това са библиотеки и толкоз.
Т.е. "щото много трябва да пренаписват" не върви също. :)

То защото, ако е написано from scratch и се наложи някаква генерална промяна ще стане супер "лесно"... Уви и в двата варианта ако нещата са ползвани некадърно, пак стигаме до индийците и прочее проблеми, НЕкасаещи фреймуърка като цяло.

И да обобщя - фреймуърка не те ограничава, просто ти дава "заготовка" за работа + куп функционалности, които не е задължително да ползваш.
Пак ще се върна на примера по-горе: Yii няма RSS клас, ползвах този от Zend и не виждам нищо фрапиращо, точно обратното.
Другия вариант е да седне някой цял ден да пише НЕтестван код и да каже после - аз пък си го написах сам и е супер як. :D

Да не бъркаме "некадърни/мързеливи програмисти" или "дизайнери сложени да работят с ЦМС" с "програмиране с фреймуърк". :D
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Това, че въпросните програмисти ги е домързяло и се оправдават по някакъв начин е отделна тема. :)
То е ясно, че това е случая, ама не мога да го докажа :).

BornToDrink каза:
Това са библиотеки и толкоз.
Е, не е точно само това. В уикито е обяснено дотса доре що е фреймуърк:
Software frameworks have these distinguishing features that separate them from libraries or normal user applications:

  1. inversion of control - In a framework, unlike in libraries or normal user applications, the overall program's flow of control is not dictated by the caller, but by the framework.[1]
  2. default behavior - A framework has a default behavior. This default behavior must actually be some useful behavior and not a series of no-ops.
  3. extensibility - A framework can be extended by the user usually by selective overriding or specialized by user code providing specific functionality.
  4. non-modifiable framework code - The framework code, in general, is not allowed to be modified. Users can extend the framework, but not modify its code.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

И преди съм писал, че няма как Фреймуърка да е по-бърз от чистото ПХП, но няма кой да прочете.
Въобще не се опитвай да овърташ, колко пъти по бавно и тежко е! ;)

Ето резултати от първия тест който ми попадна и линкнах в предния си пост, тъй като явно ти е неудобно да четеш...

* Raw PHP - 740 req/sec – 100%
* PHP Pro MVC 0.0.4 - 200 req/sec – 27%
* DooPHP 1.2 – 170 req/sec – 23%
* Yii Framework 1.1.1 – 130 req/sec – 18%
* Kohana PHP 2.3.4 – 55 req/sec – 7.5%
* CodeIgniter 1.7.2 – 38 req/sec – 5%
* Zend Framework 1.10 – 24 req/sec – 3%

Кажи ми колкократна е разликата между стандартното PHP и най-опростения
първи фреймуърк, като тук говорим за скорост, за натоварване няма и да споменавам......

* Ако измрънкаш нещо, че тестовете не били миродавни, както те приканих качи твои или дай други резултати.

Извинението с редактирания пост ПРЕДИ да си го коментирал не минава, защото съм го редактирал доста време, преди да си напишеш публикацията. ;)
Това ти е втори или трети път в който си редактираш мненията след като си ги публикувал и вече съм започнал да ги коментирам.
Не очаквай отговори по редакции и не се прави на интересен с времената, много добре знаеш, че като цъкнеш да цитираш някой ти дава оригиналния текст.
Относно какво си си добавял после не смятам да ти чета по 3 пъти безценните писания... :)

Я, кажете на някое голЕмо веб студио, че фреймуъркът е излишен и да видиш тогава отпор по темата.
Като кравата милка проектите ли... :D
Големите студия ползват фреймуърк или техни набори от функции и класове
за да уеднаквят работата и да се избегнат грешки допускани от стажантите, а и напредналите програмисти.

Резултата:
1. Много по-бавен сайт заради инклудването на една камара глупости които в крайна сметка не се използват.
2. Много повече разходи за хостинг тъй като фреймуърците вървят бързо на многопроцесорните шаред хостинги, но харчат много процесорно време.
3. Ако решиш да смениш фирмата, трябва да търсиш и плащаш допълнително на програмист които да им разучава фреймуърка.

Без истинска нужда да се ползва фреймуърк, като:
1. Големи проекти с много разработчици.
2. Специализирани сайтове и наистина големи проекти изискващи фреймуърк.
3. Уеднаквяване на стила на програмиране и предпазване от грешки по фирмичките. ( Мечешка услуга и за двете страни! )
ползването на фреймуърк е пълна глупост.

Който иска некачествен продукт, вървящ в пъти по бавно, гълтащ като ламя процесорно време, и зависимост от фирмата която е написала сайта да си го ползва! :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Въобще не се опитвай да овърташ, колко пъти по бавно и тежко е! ;)
Ето резултати от първия тест който ми попадна и линкнах в предния си пост, тъй като явно ти е неудобно да четеш...
Ако си беше махнал капаците, щеше да видиш още в първия ми пост:
Това е единствения плюс да пишеш нещо from scratch и то само за крайно специфични проекти, които ще правят импресии.
Което се отнасяше именно за бързината. (разбирай натоварване или както ти е удобно, понеже често не схващаш за какво пиша)
Това ти е втори или трети път в който си редактираш мненията след като си ги публикувал и вече съм започнал да ги коментирам.
Не очаквай отговори по редакции и не се прави на интересен с времената, много добре знаеш, че като цъкнеш да цитираш някой ти дава оригиналния текст.
Относно какво си си добавял после не смятам да ти чета по 3 пъти безценните писания... :)
Виждам, че един 10 редов безсмислен пост ти отнема 37 минути от цъкването на оригиналния текст до публикуването. Браво бе, да не го носиш на редактор? :D

Резултата:
1. Много по-бавен сайт заради инклудването на една камара глупости които в крайна сметка не се използват.
Продължаваш да показваш некомпетентност. Кадърните рамки не инклудват нищо, което НЕ ползваш. ;)
2. Много повече разходи за хостинг тъй като фреймуърците вървят бързо на многопроцесорните шаред хостинги, но харчат много процесорно време.
Интересно, как така от Суперхостинг не са ми спрели още акаунта, при положение, че с гугълските импресии правя над 70000 дневно и то без да съм оптимизирал максимално.
3. Ако решиш да смениш фирмата, трябва да търсиш и плащаш допълнително на програмист които да им разучава фреймуърка.
Ако решиш да смениш фирмата трябва да намериш кристална топка на програмиста да ти разбере НЕописания (както ти сам изтъкна) код.

А за бързината - тестове из нета има много, но както много пъти до сега споменах, ти НЕ си тествал реално приложение.
Hello World или select + while от база е напълно нормално фрейма да е в пъти по-бавен.
Когато обаче направиш комплексен сайт и същия този сайт ми го сравниш с копие, но написан с фреймуърк - ела да ми спориш. И не, че пак не е по-бавен, но разликата в пъти се стопява доста. Понеже аз съм го правил и съм тествал. И не, не написвай някоя тъпотия от сорта, че първия код е написан неоптимизирано.

Сега, за последно ще ти изредя няколко основни предимства и след това окончателно ти игнориам постовете*, понеже само ми заемат екрана:
1. Фреймуърка се тества от много потребители и дупките са сведени до минимум.
2. Има документация, която описва всеки един метод до последния параметър, което както ти сам каза, липсва в твоя код.
3. Има комюнити, където винаги можеш да зададеш въпрос, ако имаш проблем. За сметка на твоя сорс, където без нито един коментар и само един единствен човек на земята, можещ да го "преведе", ще им трябва или кило боб или кристална топка.
4. Всички кадърни фреймове ползват MVC pattern, което улеснява работата понеже отчасти уеднаквява различните фреймове и дава насока за правилна структура и работа.
5. Не ти отнема време да пишеш куп неща, за които някой по-умен от теб вече се е погрижил.
6. Проекта се изгражда в пъти по-бързо. (с изключение на проектите на г-н Шапилов, само Чък Норис може да ги направи по-бързо от него) :D

* - Всъщност вече го направих, но успях да доловя хаотичното ти писание без да съм логнат, за което ще се поправя, обещавам. :D
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Поредния особено смислен пост....

Виждам, че един 10 редов безсмислен пост ти отнема 37 минути от цъкването на оригиналния текст до публикуването. Браво бе, да не го носиш на редактор? :D
Мне, отскочих до кухнята да хапна, че огладнях, ако считаш че е по темата мога да ти кажа и какво ако помня.
Освен да се лигавиш смяташ ли да говориш сериозно с конкретните "осложнени" примери , или ?!

Това което казваш за частичното ползване само на нужните неща от фреймуърка,
се ползва най-вече в Yii и DooPHP-то и е причината да са толкова бързи, но дори и те са като бавноразвиващи се охлюви в сравнение с Raw PHP-то.


Ако решиш да смениш фирмата трябва да намериш кристална топка на програмиста да ти разбере НЕописания (както ти сам изтъкна) код.
Некъдърника, чете документацията, програмиста вижда как работи кода.
Освен ако не му шибнеш някой гениален фреймуърк, които да проследява 2 часа какво прави, да рови документации я има я няма и т.н.

Когато обаче направиш комплексен сайт и същия този сайт ми го сравниш с копие, но написан с фреймуърк - ела да ми спориш.
Миналата седмица пренаписвах такъв, ползваше Zend и се хостваше на дедикейтед сървър, сега се хоства на шаред такъв.

Стига глупости, качвай "комплексните" примери и стига празни приказки!


1. Фреймуърка се тества от много потребители и дупките са сведени до минимум.
Един кадърен програмист, рядко оставя дупки като гарантира качество много по-добро от това на който и да е фреймуърк, ако е некъдърен това е друг въпрос.

2. Има документация, която описва всеки един метод до последния параметър, което както ти сам каза, липсва в твоя код.
Тоест програмиста вместо да пише разбираем код, трябва да изчита двутомна библия как баца фреймуърка.
Инжинерна му работа... ;D

3. Има комюнити, където винаги можеш да зададеш въпрос, ако имаш проблем. За сметка на твоя сорс, където без нито един коментар и само един единствен човек на земята, можещ да го "преведе", ще им трябва или кило боб или кристална топка.
Я днес има комюнити, я утре няма.
Не разчитам на никой да ми обяснява как бачка дадена функционалност,
за времето което чакам отговор ще си се преровя 2-3 пъти в кода и ще намеря онова което ми трябва.

Ако чакаш комюнитито да ти помогне да си свършиш работата... :confused:

4. Всички кадърни фреймове ползват MVC pattern, което улеснява работата понеже отчасти уеднаквява различните фреймове и дава насока за правилна структура и работа.
Това е единствената положителна страна,
в тази връзка обаче ще ти дам линкче да се пообразоваш от една доста добра статия на един безизвестен тип на име Размус:

Rasmus Lerdorf: PHP Frameworks? Think Again.

5. Не ти отнема време да пишеш куп неща, за които някой по-умен от теб вече се е погрижил.
Като е по-умен той ли ще ми поддържа после сайтовете или аз...
А аз и ти прости ли сме, че да не можем да си пишем кадърно кода?! Аз поне не мисля, за теб не знам... :>

6. Проекта се изгражда в пъти по-бързо. (с изключение на проектите на г-н Шапилов, само Чък Норис може да ги направи по-бързо от него) :D
Чък Норис съкс! ;)
Аз и една джуумла може да инстална, за сайт от 2 статични странички... :>
Бързо става бре!... :rolleyes:
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Мислех да не се обаждам, ама...

Викторе, бе ти знаеш ли колко по бърз е асемблер? Направо ще сцепи не PHP, а дори компилирания такъв например C#. Чудя се още защо не правиш сайтове на асемблер, направо ще хвърчат :)

Сам се оборваш като казваш, че ползваш собствени класове - това е вид фреймуорк. Вярвам, че имаш поне един класец mysql.php в който си направил стандартната връзка към базата. Е, махай го, направо между html-a забий mysql_connect() - със сигурност ще е няколко микросекунди по-бързо!

Да, фреймуорките са ресурсоемки, но винаги може да намериш човек. Пишеш в някой дебелоперски форум "Трябва ми човек с Yii, или CakePHP" и все някой го е ползвал, докато ако напишеш "Трябва ми, човек за кода на Виктор Шапилов", мисля, че само във този форум може да се намери :D

Въпреки, че си прав - и най-хубавия фреймуорк да има, все има тъпи програмисти, които не са вникнали достатъчно в него и мажат къде функции от фрейма, къде RAW пхп.

Пример - сега работя върху един стотинков аукцион на CakePHP, на който собствениците са дали XXXX$ за софутуера, но вътре е такава боза - писали са го на кейк, но доста от нещата не са написани както трябва и съответно има повторения на кода на 100 места, вместо да се ползват инклуди. Отделно, някой умник (от компанията която продава софта) явно не е разбирал от кейк и за това е пренаписал daemons за аукционите на чист PHP, като в SQL-ите за забити _GET променливи и съответно сайта 100% може да се хакне с SQL injection.

В кода (RAW PHP-то) има следния информативен комантар:
function checkCanClose($id, $isPeakNow, $timeCheck = true) {
// DO NOT CHANGE THIS CODE WITHOUT APPROVAL OF MICHAEL HOUGHTON FIRST
global $config;
...
}

Значи, сега без да питам Майкъл да не пипам нищо, щото нямам позволение :). Така че от програмис до програмист има голяма разлика.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Я да организираме един бенчмарк. Правим изискване за направа на сайт с определени функции, после тестваме на един хостинг кое как върви. Победителят получава титлата Мастър ъв кодинг и 3-месечен безплатен ВПС от Делта. (хаха, Драго да му мисли!).
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Я да организираме един бенчмарк. Правим изискване за направа на сайт с определени функции, после тестваме на един хостинг кое как върви. Победителят получава титлата Мастър ъв кодинг и 3-месечен безплатен ВПС от Делта. (хаха, Драго да му мисли!).

аз съм за. измислете задание и да действаме.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

супер идея. нали може и ние не-програмистите да участваме? :)
не, сериозно съм за и сериозно съм лайк. но ще ми е интересно дали мога да преборя джангото за нещо просто, а и дали ще мога да до кача на сървъра.
Някой може ли да осигури ВПС за игрицата?
 
  • Like
Реакции: nbsp

Горе