SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в БГ

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

До колкото знам схемите, точно на тях плаща (Поне в хостинга, който съм бил, беше така). Парите влизат в сметката на ресейлъра, който от своя страна регистрира в регистрара даденото домейн име.

Схемата е следната:

eNom -> Реселър (Хост България) -> Следващ реселър -> Краен клиент

Парите се движат в посока обратна на стрелките: клиентът плаща за домейна на последния реселър от веригата. А това дали последния реселър продава домейна самостоятелно или в пакет от други услуги (напр. хостинг) няма значение.

Обичайна практика е броят на реселърите да е около два (но не е изключено да няма реселъри или да са много повече).

Това, че "Хост България" са платили на eNom не ги прави собственици, поради същата причина, поради която плащането на следващия реселър към "Хост България" не го прави собственик на домейна.


Та явно от КЗП са се изучили и знаят кой да питат. ;)

В крайна сметка ако на някой му трябва някаква информация различна от whois-а ще пита

Registrars.Registration Service Provided By: Active-Domain LLC
Contact: http://www.active-domain.com


Щото крайния регистратор не знае нищо повече от whois-a.

Обаче не се знае дали след Active-Domain LLC има още прекупвачи по веригата докато се стигне до крайния клиент. В договора с Active-Domain LLC не би трябвало да има клаузи, които да забраняват това.
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Схемата е следната:

eNom -> Реселър (Хост България) -> Следващ реселър -> Краен клиент

Парите се движат в посока обратна на стрелките: клиентът плаща за домейна на последния реселър от веригата. А това дали последния реселър продава домейна самостоятелно или в пакет от други услуги (напр. хостинг) няма значение.

Обичайна практика е броят на реселърите да е около два (но не е изключено да няма реселъри или да са много повече).

Това, че "Хост България" са платили на eNom не ги прави собственици, поради същата причина, поради която плащането на следващия реселър към "Хост България" не го прави собственик на домейна.

Да това е така.

Но според теб какво точно ще кажат от еНом?

Според мен, ще кажат - "Ами питайте следващия от веригата, щото ние знаем само тази информация"

И така до последната дупка на кавала. ;)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Да това е така.

Но според теб какво точно ще кажат от еНом?

Според мен, ще кажат - "Ами питайте следващия от веригата, щото ние знаем само тази информация"

И така до последната дупка на кавала. ;)

Разбира се, че това е единствения коректен начин да се стигне до крайния клиент и да се провери дали данните му са въведени коректно във whois.

Ако въпросът е "кой е собственика" от eNom ще кажат, че могат да дадат сигурна информация само за реселъра, който е платил за домейна. Биха приложили и whois от домейна към момента на запитването (а ако са на кеф може даже и историята на промените в записите whois да дадат). Обаче със сигурност не биха нарекли "Хост България" "собственик на домейна", само защото са го платили. Разбира се подобна информация биха дали само, ако не е в нарушение на договора им с клиента и на местното законодателство.
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Именно ! От своя страна ХБ казват, че домейнът е собственост на фирмата надолу по веригата, а не какво пишело във whois. Интересно би било, ако Никола бе написал във whois, че домейна е собственост на Дядо Мраз какво трябваше да върнат, като отговор на КЗП. Освен това от 100 умни глави тук един се сети да прочете общите условия и веднага бе контриран, че това не били договорни отношения. Добре приемаме, че не са договорни отношения, но приемете, че хората са си написали съвсем ясно и точно какво биха направили при поискване на въпросните данни от държавни органи значи клиента е бил предупреден преди това да беше го прочел и да си регне домейна при татенцата, а вие всички сте толкова сигурни, че външни фирми няма да отговорят на КЗП и подобни органи, но си нямате и на идея колко много международни служби си кореспондират и то доста ефективно.
От написаното в общите им условия не следва такава формулировка. Т.е. формата на отговора им не е продиктуван от общите условия. Т.е. общите им условия и това аз доколко съм запознат с тях не са причината за проблема.

Пак повтарям не съм искал или очаквал от Хостбългария да укриват информация от КЗП, точно обратно те са укрили, в мой ущърб, защото така смятали за по достоверно.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ако питаш мен има някаква точица в условията на ICANN, която най-вероятно казва, че ако си реселър трябва да си напишеш името в поленцето под другия реселър.

Registrars.Registration Service Provided By: Active-Domain LLC
Contact: http://www.active-domain.com

До момента съм виждал само на 2 нива (т.е. само 1 реселър), да не знам дали може или не може да има още някой по веригата. И ако има дали трябва да си напише и той името.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Повечето регистратори, които предлагат "безплатно" ползването на API-та и шаблони имат цени на домейните, които зависят от обема продажби. Това прави изгодно съществуването на реселъри на поне две нива. Най-големите имат възможност да инвестират най-много пари и получават възможно най-ниските цени. От своя страна те предлагат ниски цени на следващи реселъри във веригата (по-ниски от цените за крайни клиенти), което прави възможно клиентът да купи домейна от втория реселър на същата цена като от първия, която би била по-ниска от тази на регистратора.

Като се има предвид, че регистраторите плащат на ICANN по някакви центове за домейн си представете какви възможности имат за отстъпка в цената, когато продават на големи реселъри.

Полето "Registration Service Provided By" може и да го няма. От контролния панел на ResellerClub може да се махне (в указанията не е споменат в списъка със задължителни атрибути). Предполагам, че и от контролния панел на твоя регистратор също може да се махне (обаче не го махат заради рекламата - да се вижда кой приема парите от крайните клиенти).
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз имам два въпроса към представителите на Хост България тук:
-примерно купувам домейн /регистриран при вас/ от някой - аз му плащам, а той прехвърля домейна на мен /чрез whois и поща/ и после идва при вас и казва откраднаха ми домейна, ето платежното. Вие какво бихте направили в тази ситуация?
-защо в общите условия /както Иво се сети да погледне/ сте написали само прокуратура и съд... това пропуск ли е, неточност ли, грешка...

Благодаря,
поздрави!

Спорен е върпоса кой е собственик и защо фирма, която не е собственик на нещо го заплаща. РЕално домейна не се хоства при Хост България. От КЗП са изискали информация за сосбтвеника. Замисли се за обратната ситуациа - ти си купуваш домейн от нас и имаш платежни документи, но някой ти снифи пощата, взема паролата и ти сменя whois информацията. Ти претендираш за собственост над домейна и искаш от мен да възстановя данните и достъпа ти до домейна..... като ми предоставяш платежните си докуемнти. Какво очакваш от мен да направя в такъв случай? Ако се наложи, аз лично, заедно с г-н Белчев ще дойдем да го обясним.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Нещата доста се разводниха, и затова поемаме инициативата да изясним тови въпрос - изпратихме официално запитване до Verisign по въпроса от тази тема. Предполагам, че до няколко дни ще има отговор.

---

Като се има предвид, че регистраторите плащат на ICANN по някакви центове за домейн си представете какви възможности имат за отстъпка в цената, когато продават на големи реселъри.

Не.
Домейнът .com е собственост на Verisign, които плащат споменатите няколко цента.
Цената от Verisign към акредитираните регистратори в момента е 7.34 $ на година. Да се продава домейн .com на по-ниска цена означава, че съответният регистратор го прави на загуба и си избива цените от друго.

---

Също така, никой не е собственик на домейните си. Съществуват единствено наемни отношения - вие сте ползвател на домейна си - това е така, за да не можете да съдите регистъра, ако ви отнеме домейна.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Също така, никой не е собственик на домейните си. Съществуват единствено наемни отношения - вие сте ползвател на домейна си - това е така, за да не можете да съдите регистъра, ако ви отнеме домейна.

Това е така да, но нали знаеш как прозвуча? Все пак мисля, че има определени клаузи в които може или има право да ти отнеме домейн името, а не ..както прозвуча, ей така. Все пак има домейни за милиони, ако всеки регистър реши да си присвоява домейните, сещате се, какво ще се получи.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Това е така да, но нали знаеш как прозвуча? Все пак мисля, че има определени клаузи в които може или има право да ти отнеме домейн името, а не ..както прозвуча, ей така. Все пак има домейни за милиони, ако всеки регистър реши да си присвоява домейните, сещате се, какво ще се получи.

Разбира се, че има клаузи. При .com/.net/.name/.org... в 90% от случаите е , ако започне арбитраж срещу домейна ви и ищецът спечели.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Здравейте,

Понеже имам пряк допир със съдебната система, ще ви кажа: Никой съдия няма да си блъска главата там, където вие в момента блъскате. Много от съдиите са ... уеб-неграмотни. Не всички, има някои много грамотни! Но повечето... Защото твърде много време отнема да се ограмотиш в правната сфера и не остава за много други сфери, камо ли такива динамични.

Съдиите... 95% от тях са адски интелигентни. Надушват истината някак. Разбират кой лъже, кой шикалкави.

И ви казвам: съдията веднага ще проумее, че за да реши делото трябва да установи кой е "собственик" /в кавички, защото казаното по-горе за наемното отношение е вярно/ на домейна или сайта. Наблягам на "ИЛИ". И ще знае:

1. Данните в whois не са меродавни, защото се заявяват онлайн и може да са неверни.
2. Платецът не е задължително да е собственик на домейна. Плащането може да е направено с договор за поръчка: от свое име, за сметка на доверителя. От КЗП нямат доказателства в тази насока. Адвокатът на "виновника" може да събере доказателства.

Ако не се представят доказателства и не се установи собствеността, съдията няма да си губи времето да си блъска главата, защото ще го чакат още 40 дела същия ден, ще задраска питанката пред "ДОМЕЙН" и ще гледа сайта. Какво пише на него, чий услуги се предлагат. Ако се предлагат услуги на фирма, съдията ще раздели нещата и ще приеме, че домейнът може да е на един "собственик"/който и да е той/, но сайтът /съдържанието/ - може да е на друг. И той е ясен. Фирмата.

И се връщаме на въпроса на БГкулинар: за какво е нарушението?
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Съдята няма нужда е уеб-грамотен. За тази работа си има сътрудници :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Чакайте сега, вие стигнахте директно до съда. Не мислех да се намесвам в тази тема, защото последния път когато писах по подобно нещо отнесох доста груби червени репутации.
Та ЗАДЪЛЖЕН ЛИ Е по закон доставчика на услугата да предостави цялата информация за въпросния домейн на изискващите органи? Въпроса е реторичен.
Представена ли е - НЕ.
Колкото и на много хора да им се иска да отрекат, Whois информацията в повечето случеи играе ролята на декларация и ако се съмнявате в това, проверете TOS на фирмата от която купувате домейни.
Наблегна се и върху това как можел някой да си купи нещо на името на фирма - просто - имаш ли булстат, име на МОЛ, име на фирма - става. Никой не ти иска документ, че и опълномощен да изършваш покупка от името на тази фирма, което според мен е пропуск в законодателството.
Напълно подкрепям колегата който твърди, че фирмата посредник, в случея hostbulgaria, се е отнесла повече от неуважително към случея, най-малкото защото писмото можеше да започне с "Домейна е закупен чрез фирмата ***** ООД, като администратор и подържащ персонал е ***** ****". Подадена е непълна информация, защото никой от въпросната фирма не знае какви са отношенията между лицето А и фирмата Б и дали те нямат вече договор за покупко-продажба на въпросния домейн, или договор за прехвърляне на собственост и т.н. В този случей нещата щяха да седя по съвсем различен начин.
Имах контакти със сектор БОП преди 1-2 седмици, чиито разследващ ми заяви - "такава ни е политиката, все още не сме в европа и голяма част от чиновниците ни не знаят с какво се захващат".
Как мислите се тълкува едно погрешно написано писмо, а кой ли си играе да го тълкува изобщо?

Впрочем, една от репутациите ми беше "паляк, седни да прочетеш ЗЕТ+НПК", така като гледам човека ударил я, не го е прочел или аз се бъркам?
Подаването на непълна и неточна информация е наказуема или отнов се бъркам и пак излизам паляк?
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз пък искам да попитам, ако променя Whois информацията с някакви чужди имена, то това значи ли, че ако има проблем с домейна ще търсят човека с чуждите имена?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Стига сте въртяли около този Whois. WHOIS протокола не е интернационализиран и има тежест само в US законодателството. EURID прави опити да наложи WHOIS със законова тежест в ЕС, но все още не успява.

Вземете прочетете малко http://en.wikipedia.org/wiki/Whois :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Смятам, че започналият темата е прав. КЗП е отправила въпрос относно домейн, а не относно това, кой плаща.

И проблемът опира до това, че липсва документ за собственост или наем. Ако имам касова бележка за мп3-ка означава ли, че тя наистина е моя? Имам два домейна в суперхостинг и понеже се плащат "от джоба" всеки път трябваше да настоявам да ми издадат някаквъв документ, който да удостоверява собствеността или наема на домейна. Фактурата, която се издава не е такъв документ - единственото, което пише е - подновяване на домейн за 12 месеца. Значи ако се стигне до съд, ще трябва и човек от хостинга, за да каже "да, вярно е това". Обаче за прахосмукачката ми не ми трябва някой от технополис.

Хостинг фирмите не издават никакъв документ (сигурно има причина), че продуктът, който е продават (или е под наем) е собственост на еди кой си. Значи при nikollad, фирмата си е плащала. Aз като ходя да плащам моите сметки в хостинга, плащам и на гаджето и на един приятел. Чии са домейните според хостинга? Но да допуснем случай, при който единият месец плаща юридическо лице, другият чичото третият приятел или който има път натам или човека е в чужбина и не ще да плаща по банков път. Всичките ли ще ги посочат пред комисията.

Затова смятам, още повече, че става дума за техен клиент, човек, който ги "храни", че от хостинга трябваше да се свържат с него или да посочат собственика на домейна пред комисията, тъй като тя се интересува единствено от това.
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз имам два въпроса към представителите на Хост България тук:
-примерно купувам домейн /регистриран при вас/ от някой - аз му плащам, а той прехвърля домейна на мен /чрез whois и поща/ и после идва при вас и казва откраднаха ми домейна, ето платежното. Вие какво бихте направили в тази ситуация?
-защо в общите условия /както Иво се сети да погледне/ сте написали само прокуратура и съд... това пропуск ли е, неточност ли, грешка...

Благодаря,
поздрави!

Потребителя, който ти е продал домейна, трябва да извести доставчика за промяната. По втория въпрос е грешка, пропусната е запетаята преди думата "съд" По-горе е описано на контрол от кои държавни органи подлежи дейността ни и сме длъжни да се съобразяваме с тях.
Опитвали сме се да налагаме някаква форма на контрол върху актуалното състояние на WhoIS данните, само и единствено с цел да може потребителите да не си порпускат срока за подновяване на домейните, т.е. поне e-mail за контакт да бъде актуален. Уви без успешно, бяхме изтълкувани грешно и едва ли не, като спамери.
Марти, не знам за каква несигурност говориш.... ти поне си работил в хостинг компания и знаеш какво е на бойното поле. В хостинг акаунта си можеш да публикуваш каквито сайтове сметнеш за необходимо, стига да отговарят на съответните изисквания. Знам, че трябва да има и контра мнения за да се постигне дискусия и ти благодаря за принакването на останалите доставчици да изкажат мение. Лошото е, че всички ще бъдат изтълкувани грешно и едва ли не, ни е сме поредната разработка на ДАНС за да ви следим и контролираме. Проблема на Никола беше, че сайта му е със специфична насоченост и е засегнал нечий интереси.

НА НИКОЙ ОТ НАС доставчиците, не му е приятно да се занимава с подобни глупости, но закона ни задължава. Не знам от къде се извадиха толкова юристи и параноици в този форум, че да дъвчат компетентни мнения, след като се стигна до извода, че ние сме "некомпетентни"

Моето лично мнение е твърдо против чл. 4 от ЗЕТ за сайтове, които не извършват ел. търговия.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Смятам, че започналият темата е прав. КЗП е отправила въпрос относно домейн, а не относно това, кой плаща.

И проблемът опира до това, че липсва документ за собственост или наем. Ако имам касова бележка за мп3-ка означава ли, че тя наистина е моя? Имам два домейна в суперхостинг и понеже се плащат "от джоба" всеки път трябваше да настоявам да ми издадат някаквъв документ, който да удостоверява собствеността или наема на домейна. Фактурата, която се издава не е такъв документ - единственото, което пише е - подновяване на домейн за 12 месеца. Значи ако се стигне до съд, ще трябва и човек от хостинга, за да каже "да, вярно е това". Обаче за прахосмукачката ми не ми трябва някой от технополис.

Хостинг фирмите не издават никакъв документ (сигурно има причина), че продуктът, който е продават (или е под наем) е собственост на еди кой си. Значи при nikollad, фирмата си е плащала. Aз като ходя да плащам моите сметки в хостинга, плащам и на гаджето и на един приятел. Чии са домейните според хостинга? Но да допуснем случай, при който единият месец плаща юридическо лице, другият чичото третият приятел или който има път натам или човека е в чужбина и не ще да плаща по банков път. Всичките ли ще ги посочат пред комисията.

Затова смятам, още повече, че става дума за техен клиент, човек, който ги "храни", че от хостинга трябваше да се свържат с него или да посочат собственика на домейна пред комисията, тъй като тя се интересува единствено от това.

Ти правиш ли разлика между физическо и юридическо лице ?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Изобщо не става дума за чл.4, насоченост на сайтове и специфики, които няма причина да ви интересуват. КЗП в случая си вършат работата, както и колкото могат. Не извъртайте проблема.

Вариантите са прости:
1) клиент съм на ХБ - имам проблем.
2) не съм клиент на ХБ - не бих имал такъв проблем.

Т.е. имате проблем с обслужването на клиентите.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Изобщо не става дума за чл.4, насоченост на сайтове и специфики, които няма причина да ви интересуват. КЗП в случая си вършат работата, както и колкото могат. Не извъртайте проблема.

Вариантите са прости:
1) клиент съм на ХБ - имам проблем.
2) не съм клиент на ХБ - не бих имал такъв проблем.

Т.е. имате проблем с обслужването на клиентите.

Цитирам:
КЗП каза:
С проверка направена в сайта www.whois.domaintools.com е установена фирмата регистрирала домейна. Домейн името е регистрирано от фирма "Хост България" ООД. С писмо до фирмата с изх.N ХХХХХХХХХ, е отправено запитване за лицето държащо регистрацията на домейн името. В отговора с вх.N YYYYYYYYY са ни предоставени данните на фирмата собственик - <данни на фирмата и МОЛ на фирмата>.
Фирмата е направила две плащания през 2008 с което домейн името е активно до ДД.ММ.2013г.
Точно така се възприема отговор като на ХостБългария. Всеки друг нормален отговор би се възприел различно. Ще забележите и че формулировката на случая от страна на КЗП е на добро ниво и проблема не е в тях.

П.П. Извинявам се за двойният пост грешно копче съм натиснал.
 

Горе