SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в БГ

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

домейна като е твой, нарушава ли или не чл.4?

пак питам, абе що тука никой не се замисля за горното....
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

пак питам, абе що тука никой не се замисля за горното....

Тук се спори не дали има нарушение, а кой точно е нарушителя.

По-горе ми направиха забележка (с червена репутация):

s1y: а ти whois данните видял ли си ги? И каква е връзката между собстве...

Данните не съм ги видял, обаче собственикът на домейна ги е видял:

Домейна е МОЙ. Това си пише и в whois. Вие пречите на КЗП да стигне да собственика(т.е. МЕН) и сте ги пратили на фирма, която не е собственик(а търговски посредник), на която те се пънат да наказват административно. Не мога да разбера какво не ви достига да го разберете? Желание ли друго ли?

Мисля, че най-добре собственикът на домейна знае на кого е домейна, а не една от фирмите, които са посредници в сделката между eNom и крайния клиент (в случая са общо две фирми, което е обичайна практика - не винаги клиентът купува домейн директно от регистратора).
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз пък се сетих друго. След като хостинг-фирмата е получила запитване от КЗП, и човека е ваш клиент, толкова ли не можахте да се свържете с него по телефон или друг начин и да му кажете за това питане? Да му кажете, че сте разколебани каква информация да дадете на КЗП, защото в whois е той, а домейна е платен от фирма. Щяха да се спестят доста разправии. Или сте много заети и по цял ден давате такива справки и това обаждане е щяло да ви затрудни?
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз пък се сетих друго. След като хостинг-фирмата е получила запитване от КЗП, и човека е ваш клиент, толкова ли не можахте да се свържете с него по телефон или друг начин и да му кажете за това питане? Да му кажете, че сте разколебани каква информация да дадете на КЗП, защото в whois е той, а домейна е платен от фирма. Щяха да се спестят доста разправии. Или сте много заети и по цял ден давате такива справки и това обаждане е щяло да ви затрудни?

Къде видя, че са разколебани? :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Това становище може и да защитава вашата теза, но не прави услуга на хостинг бизнеса по принцип в България. И докато вашата фирма по принцип няма особени скруполи да изгони клиент или два, които не са ви симпатични, аз се чудя къде се спотайват другите хостинг провайдери. Защото това Е проблем, с който все по-често ще се сблъскват и провайдерите и уебмастърите. А познайте кой ще го отнесе в крайна сметка?

Не се спотайваме.

Колегите от Хост България не са виновни, че законите са такива, и за съжаление ще стават все по-"такива"...

* При домейни от вида .com/.net/.org и др. се приема по принцип, че данните в WHOIS НЕ СА достоверни, защото няма нищо по-лесно от това да напишеш, че домейнът е собственост на Бъгс Бъни, примерно. В изхода от whois командата почти винаги ще срещнете нещо като "makes this information available "as is", and provides no guarantee
or warranty as to its accuracy."

При запитване от държавните органи се иска достоверна информация за собственика на домейна и това в общия случай е този, който го е платил. Българските хостинг компании няма какво друго да предоставят.

* Друг пример - като се регистрира домейн в .rs/.bg/.hr/.ru и др. трябва да се изпрати идентифицираща информация за купувача (някъде - дори копие от лична карта). И при запитване от държавните органи към регистратора/регистъра за данните на регистранта на домейна, тази информация ще бъде предоставена, независимо какво е посочено в WHOIS.

---

В конкретния случай Хост България са прави със становището си до КЗП.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Абе вместо хостинг фирмата да се опита да защити всячески клиента си, то става ебати скандала за нещо предполагам, което няма да доведе до колосални глоби или проблеми.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

В крайна сметка, колегата ако си беше платил от личната сметка, нещата щяха да са ОК.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Не се спотайваме.

Колегите от Хост България не са виновни, че законите са такива, и за съжаление ще стават все по-"такива"...

* При домейни от вида .com/.net/.org и др. се приема по принцип, че данните в WHOIS НЕ СА достоверни, защото няма нищо по-лесно от това да напишеш, че домейнът е собственост на Бъгс Бъни, примерно. В изхода от whois командата почти винаги ще срещнете нещо като "makes this information available "as is", and provides no guarantee
or warranty as to its accuracy."

При запитване от държавните органи се иска достоверна информация за собственика на домейна и това в общия случай е този, който го е платил. Българските хостинг компании няма какво друго да предоставят.
НЕ. Иска се наличната Ви информация. Не пълната и не гарантираната. Нито имате, нито можете да предоставите пълна или гарантирана за достоверност информация по тези въпроси и никой няма право да ви иска такава. В случай, че направите подобно становище носите пълната отговорност(включително наказателна) за това. формулировките в закона са пределно ясни.

А основна част от наличната ви информация е това, което вашия клиент е декларирал по въпроса т.е. whois. Можете да правите всякакви уговорки относно достоверноста и, но сте длъжни да я включите.

* Друг пример - като се регистрира домейн в .rs/.bg/.hr/.ru и др. трябва да се изпрати идентифицираща информация за купувача (някъде - дори копие от лична карта). И при запитване от държавните органи към регистратора/регистъра за данните на регистранта на домейна, тази информация ще бъде предоставена, независимо какво е посочено в WHOIS.
Това са друг тип регистри и не говорим за тях.

В конкретния случай Хост България са прави със становището си до КЗП.
ОК. Значи намерихме друг български регистратор на същатата позиция. И на вас не искам да Ви бъда клиент. И препоръките ми относно неизползване на такива регистратори са напълно приложими и за вас.

В крайна сметка, колегата ако си беше платил от личната сметка, нещата щяха да са ОК.
Не е работа на регистратора да води счетоводство на клиентите си.
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

В конкретния случай Хост България са прави със становището си до КЗП.

На фирмени хостинг акаунти имам сайтове на приятели, на роднини, лични сайтове. Позицията на хостинг провайдера ме накара МНОГО да се замисля.

Съжалявам да го кажа, но подобно становище ми звучи леко арогатно. Малко в стил "по-ми е лесно да погледна за кой е фактурата и не ми пука особенно за вашите проблеми с КЗП, оправяйте се". Може би и вие като провайдери трябва поне МАЛКО да се замислите? :)

Ясно е, че казуса е сложен. Но всички тук замесени с хостинг реагират с неприязън към този не малък проблем на клиентите си. А мен като клиент това ме кара да се чувствам несигурен. :eek:
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

На фирмени хостинг акаунти имам сайтове на приятели, на роднини, лични сайтове. Позицията на хостинг провайдера ме накара МНОГО да се замисля.

Съжалявам да го кажа, но подобно становище ми звучи леко арогатно. Малко в стил "по-ми е лесно да погледна за кой е фактурата и не ми пука особенно за вашите проблеми с КЗП, оправяйте се". Може би и вие като провайдери трябва поне МАЛКО да се замислите? :)

Ясно е, че казуса е сложен. Но всички тук замесени с хостинг реагират с неприязън към този не малък проблем на клиентите си. А мен като клиент това ме кара да се чувствам несигурен. :eek:

Най-просто казано, когато има запитване от държавен орган, било то КЗП, МВР и т.н. трябва да му се предостави цялата налична информация. Ние също не сме предоставяли whois данни при запитвания, защото (а) те са публични и най-често КЗП чрез тях намира къде е регистриран домейнът и (б) предният ми пост.

Регистратори от Европейския съюз ще направят същото, в случай, че запитването от КЗП е "юридически издържано". Имаме такива случаи.

Затова който иска анонимен домейн - да го хоства извън САЩ и ЕС - някъде по Панама, Малайзия, Сингапур и др.

----

И друго - не се ли замисляте, че всичко, закупено с фирмени средства е актив на фирмата?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

И друго - не се ли замисляте, че всичко, закупено с фирмени средства е актив на фирмата?

Как да се замислят като логиката им е на петокласници. Малко акъл се иска да погледнеш как стоят нещата от другата страна ама няма - важното е да се плюе. Идеята на цялата тема е да се навреди на хостбългария, а не да се помогне видиш ли на другите потребители.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

И друго - не се ли замисляте, че всичко, закупено с фирмени средства е актив на фирмата?
Дано плащаш на добър счетоводител...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Как да се замислят като логиката им е на петокласници. Малко акъл се иска да погледнеш как стоят нещата от другата страна ама няма - важното е да се плюе. Идеята на цялата тема е да се навреди на хостбългария, а не да се помогне видиш ли на другите потребители.

не знаеш какви са му били съображенията, за да извърши плащане от фирмата и е най-малкото некоректно да даваш такива квалификации. ясно е, че има казус, който по един или друг начин касае всички ни.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ето ви извадка от един от големите австралийски регистратори:

# In addition we are permitted to use or disclose personal information held about you:

1. Where you have consented to the use or disclosure;

2. Where we reasonably believe that the use or disclosure is necessary to lessen or prevent a serious, immediate threat to someone's health or safety or the public's health or safety;

3. Where we reasonably suspect that unlawful activity has been, is being or may be engaged in and the use or disclosure is a necessary part of our investigation or in reporting the matter to the relevant authorities;

4. Where such use or disclosure is required under or authorised by law (for example, to comply with a subpoena, a warrant or other order of a court or legal process);

5. Where we reasonably believe that the use or disclosure is reasonably necessary for prevention, investigation, prosecution and punishment of crimes or wrongdoings or the preparation for, conduct of, proceedings before any court or tribunal or the implementation of the orders of a court or tribunal by or on behalf of an enforcement body.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Все пак колега ти казваш "Да дадат данните от whois-а".

Ама данните от whois са публични и за какво да ги дават, като КЗП може да си ги видят сами. Леко безсмислена операция. КЗП иска да види цялата налична информация и те им я предоставят. Може ли са да не пишат "Фирмата собственик", а да го сменят с "Фирмата платила:"
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ама данните от whois са публични и за какво да ги дават, като КЗП може да си ги видят сами.
Те и счетоводните отчети са публични, ама искат да ги декларираш.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Затова който иска анонимен домейн - да го хоства извън САЩ и ЕС - някъде по Панама, Малайзия, Сингапур и др.

Чудя се, има ли причина да ви убеждавам, че подобни изказвания са дълбоко във ваш ущърб. Да не стане после като по морето, "защо вече не идват българи по черноморието". Съжалявам, опитах се да го намекна, но май някои и не вдяват.

Как да се замислят като логиката им е на петокласници. Малко акъл се иска да погледнеш как стоят нещата от другата страна ама няма - важното е да се плюе. Идеята на цялата тема е да се навреди на хостбългария, а не да се помогне видиш ли на другите потребители.

Много бъркаш, ако си мислиш, че съм решил просто да оплюя Хост България. Имам 4 акаунта, които плащам от години и съм доволен. ИМЕННО за това взимам отношение, когато ми казват позицията си, за това което ще се случи, ако на вратата потропат от КЗП.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Те и счетоводните отчети са публични, ама искат да ги декларираш.

Не съм запознат със счетоводните практики. :(

За АД което се търгува на борсата - да. Обаче за непублични дружества не е ли малко стряскащо конкуренцията да ти знаят оборота и печалбата. Даже не съм сигурен какво точно пише в отчетите. Но все пак си е гадно всички да гледат за какво става въпрос. :(

Както и да е - да не разводняваме темата.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Извадка от общите условия:
3. Хост България не предоставя никаква информация за клиентите си на трети лица (освен публичната Whois информация за домейните). Единствено изключение е ако бъде поискана от официалните органи съд и прокуратура. Потребителят се съгласява Хост България да използва предоставените лични данни с цел доставка и поддръжка на предлаганите услуги.
КЗП не са съд или прокуратура.
 

Горе