SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в БГ

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Извадка от общите условия:

КЗП не са съд или прокуратура.

Ами сега какво ще правим? Осем страници тема и най-после Иво се сети да им погледне общите условия.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ако не се лъжа, моля поправете ме ако е така...
Регистрант се счита този които е вписан при първоначалната регистрация на домейна при регистратора.

Подчертавам, че регистратори в България няма, единствено риселъри...

Whois данните, не се вземат в предвид по принцип,
тъй като всеки регистрант може да ги промени на каквото пожелае. Естествено, ако са фалшиви такива може да си загуби домейна,
затова и периодично от ICANN плашат гаргите, че за фалшив whois можеш да си загубиш домейна.

Чак при загуба или липса по друга причина на данни за самоличноста на регистранта, злоупотреба на риселър и т.н.,
могат да се ползват платежните документи като доказателство за възстановяване на права върху даден домейн, но е дълга и широка.

Като цяло всеки регистратор си има свои собствени правила,
но риселърите не могат да дават каквато и да било официална информация чия собственост е даден домейн, особено пък само на база разплащания.

Но това от КЗП не ги и интересува, за жалост в много от случаите са назад с материала и приемат с лекота твърдения без каквито и да било официални документи.

Едит: Мда, конкретизирали са както и в обсъждания случай прекалено много, кофти недостатък... :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Хора не слушате. Имам цялата информация свързана с преписката. Предоставиха ми я за справка и там НЯМА whois данните. Това е с което работят в КЗП по разрешаване на случая. Обясних ви по горе примерен процес защо липсват whois данните.

Това, кой си мисли, че нещо е публично и някой си ще тръгне да го проверява, са приказки несвързани с действителноста.

Общите условия на ХБ са без значение в случая също.

Имам отношения с фирми свързани с десетки проекти и не виждам защо трябва те да интересуват който и да било тук и да имат общо с казуса.

Дотук се разбра че:
1) Българските регистратори не дават whois информацията при запитване от органите на реда. Което е нарушение на закона по дефиниция, защото не са предоставили "цялата налична информация".
2) Позволяват си волни разсъждения, които не могат да докажат, но могат да ви докарат доста главоболия.
3) Като им се представи държавен служител, пълнят гащите и губят връзка с главния мозък.

Всичко това пак навежда на това, което казах в първия пост в темата...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Общите условия на ХБ са без значение в случая също.
Как да нямат значение. Ако в тях пише, че могат да ти предоставят информацията, информация за плащане на КЗП или когото си искат, има значение.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Как да нямат значение. Ако в тях пише, че могат да ти предоставят информацията, информация за плащане на КЗП или когото си искат, има значение.
Абсолютно без значение са. Договорни клаузи не могат да отменят нормативни актове. При никакви условия. А закона ясно казва че трябва да предоставят информацията.

Как да се замислят като логиката им е на петокласници. Малко акъл се иска да погледнеш как стоят нещата от другата страна ама няма - важното е да се плюе. Идеята на цялата тема е да се навреди на хостбългария, а не да се помогне видиш ли на другите потребители.
Логиката на петокласника е да си дава мението за неща които не разбира. Това са направили хостбългария. Петокласническа е и логиката "тия ги харесвам, дай ще гласувам за тях".

Моята логика е, че хостбългария са се държали некомпетентно с което като техен клиент(фирмата) са ми създали неудобство(разправии,време,съд), за което и предупреждавам други потенциални потърпевши.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Абсолютно без значение са. Договорни клаузи не могат да отменят нормативни актове. При никакви условия. А закона ясно казва че трябва да предоставят информацията.

Може ли цитат?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Хора не слушате. Имам цялата информация свързана с преписката. Предоставиха ми я за справка и там НЯМА whois данните. Това е с което работят в КЗП по разрешаване на случая. Обясних ви по горе примерен процес защо липсват whois данните.

Това, кой си мисли, че нещо е публично и някой си ще тръгне да го проверява, са приказки несвързани с действителноста.

Общите условия на ХБ са без значение в случая също.

Имам отношения с фирми свързани с десетки проекти и не виждам защо трябва те да интересуват който и да било тук и да имат общо с казуса.

Дотук се разбра че:
1) Българските регистратори не дават whois информацията при запитване от органите на реда. Което е нарушение на закона по дефиниция, защото не са предоставили "цялата налична информация".
2) Позволяват си волни разсъждения, които не могат да докажат, но могат да ви докарат доста главоболия.
3) Като им се представи държавен служител, пълнят гащите и губят връзка с главния мозък.

Всичко това пак навежда на това, което казах в първия пост в темата...

На това му се вика българска работа. :)

Или циганска според случая.

Това си е ясно по дефиниция. Та така се работи в БГ. Всеки иска да му се махне от главата въпросния казус и никой не мисли за последствията. :)

За съжаление, и твоята работа е на същото ниво, щом си плащаш личен домейн от сметка на фирма. :)

И ти явно си бързал и не си дообмислил или си имал други идеи. Ама другия път ще знаеш - лични домейни, дори и в чужди регистратори само с пари от личен акаунт. ;)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Може ли цитат?

В правото е така. На първо място май са международни договори, после конституцията, после законите, после нормативните актове и накрая договорите м/у разните му там лица и ако си противоречат се прилага от по-горно ниво.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Въпросният член 20 е написан с краката на някой юрист. Могат да искат документи ако има нарушение. Никъде не пише, че могат да изискват документи за предполагаемо нарушение.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

На това му се вика българска работа. :)

Или циганска според случая.

Това си е ясно по дефиниция. Та така се работи в БГ. Всеки иска да му се махне от главата въпросния казус и никой не мисли за последствията. :)

За съжаление, и твоята работа е на същото ниво, щом си плащаш личен домейн от сметка на фирма. :)

И ти явно си бързал и не си дообмислил или си имал други идеи. Ама другия път ще знаеш - лични домейни, дори и в чужди регистратори само с пари от личен акаунт. ;)
Айде пак поредния неподготвен. За какво ти беше да се обаждаш? Искаш да си оригинален? Смяташ да защитиш авери? Осветли ме моля?

Нека аз те светна малко да не се излагаш така друг път...
Всяка фирма има право да предоствя услуги на свои клиенти свързани с дейноста на фирмата. Фирмата за която говоря предоставя на мен услуги свързани с поддръжка на хостинг и договори за реклама, като пакет и аз си уреждам сметките с нея според наши договорни отношения.

И къде по точно в това виждаш някакви цигански работи? Освен подвикванията на някви странни хора отстрани в тази тема?

Това ти какви странни изводи си правиш си е изцяло твой проблем. Нито ме засяга нито ме интересува. Оценките ти на какво ниво съм нещо не са подплатени с факти и предлагам да ги пазиш за себе си!

В правото е така. На първо място май са международни договори, после конституцията, после законите, после нормативните актове и накрая договорите м/у разните му там лица и ако си противоречат се прилага от по-горно ниво.
Не. Международни договори идват след местното законодателство.
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Николад, защо не вземеш и да спреш да пишеш по тази тема?
Като гледам всеки, който реши да пише в темата ти е крив и му се отяждаш. Не това е начина. Хайде спри се малко да цивриш и следващия път не прави както си направил първият път, за да се стигне до тук.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Международни договори идват след местното законодателство.
Дори може да нямат изобщо никаква сила.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Аз съм другата гледна точка. ;)

Обикновено дращя в такива теми, за да не заспя.

Имаше един колега не беше хепи от Глобул и по някакви причини си мислеше, че другите 2 оператора са по-добри.

Сега ти протестираш против някаква хостинг фирма/регистратор.

А аз мога да ти кажа, че всички хостинг фирми/регистратори ще направят същото, ако някоя държавна институция ги пита. Независимо дали става за български, американски или танганйански фирми и държавни институции.

Та ефектът да се преместиш от един мобилен оператор към друг или от една хостинг фирма/регистратор към друга е точно същия като да си го преместиш от единия крачол в другия. Демек - никакъв.

Ще има ефект да се преместиш към регистратори в някоя държава на гъза на географията, дето от КЗП не могат да я намерят на картата. ;)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

@mathematician
Е хайде посочи ми един чужд регистратор(риселър) който да отговори така на нашето КЗП или друга институция?

Ако не можеш да се сетиш за такъв, то всичко, което си казал по горе звучи глупаво.
Ако не си си задал въпроса ... наистина ти се спи.

@combatsambo
И къде по точно съзря моя грешка? Да не я повтарям де... Ако визираш грешката да съм им клиент, определено си взех поука. Друга не се сещам.
Темата я стартирах аз. Написах лично мнение и го защитавам. Ти каква позиция по точно имаш? Освен че си против да отговарям на други празнодумци?
 
Последно редактирано:
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

* При домейни от вида .com/.net/.org и др. се приема по принцип, че данните в WHOIS НЕ СА достоверни, защото няма нищо по-лесно от това да напишеш, че домейнът е собственост на Бъгс Бъни, примерно. В изхода от whois командата почти винаги ще срещнете нещо като "makes this information available "as is", and provides no guarantee
or warranty as to its accuracy."

Е тук просто няма как да се съглася с теб.

1. Изискване на ICANN е регистраторът да следи за коректно въведени whois данни.

2. Изискване на ICANN е регистраторът да следи за актуализиране на данните на всеки 6 месеца.

3. Начално въведените whois данни при регистрацията на домейн никога не се заличават, дори при смяна на регистратора. Те могат да бъдат приети, като достоверни документ при подобен казус.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

В крайна сметка, колегата ако си беше платил от личната сметка, нещата щяха да са ОК.

Той може да си е платил от личната сметка, може да си е платил от личния портфейл, може да си е платил от личната дебитна карта и т.н.

"Хост България" няма как да знаят това, защото той не е платил на тях, а на следващия посредник по веригата. И няма начин да знаят точно колко посредника има по веригата. В случая между eNom и крайния клиент има две фирми, което е често срещана практика.

Ако бяха питали eNom, чия е собствеността на домейна какво биха отговорили? Със сигурност нямаше да кажат, че домейнът е собственост на "Хост България". Защото знаят, че ще загубят много пари, ако излъжат.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

"Хост България" няма как да знаят това, защото той не е платил на тях, а на следващия посредник по веригата. И няма начин да знаят точно колко посредника има по веригата. В случая между eNom и крайния клиент има две фирми, което е често срещана практика.

До колкото знам схемите, точно на тях плаща (Поне в хостинга, който съм бил, беше така). Парите влизат в сметката на ресейлъра, който от своя страна регистрира в регистрара даденото домейн име.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

И друго - не се ли замисляте, че всичко, закупено с фирмени средства е актив на фирмата?

Значи ли това, че домейните, които "Хост България" плащат на eNom са тяхна собственост? Нали и те са платени със средства на "Хост България"?

Домейнът, за който от КЗП искат да глобят някой е толкова на "Хост България", колкото е и на фирмата, която го е платила на "Хост България".
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ако бяха питали eNom, чия е собствеността на домейна какво биха отговорили? Със сигурност нямаше да кажат, че домейнът е собственост на "Хост България". Защото знаят, че ще загубят много пари, ако излъжат.

Именно ! От своя страна ХБ казват, че домейнът е собственост на фирмата надолу по веригата, а не какво пишело във whois. Интересно би било, ако Никола бе написал във whois, че домейна е собственост на Дядо Мраз какво трябваше да върнат, като отговор на КЗП. Освен това от 100 умни глави тук един се сети да прочете общите условия и веднага бе контриран, че това не били договорни отношения. Добре приемаме, че не са договорни отношения, но приемете, че хората са си написали съвсем ясно и точно какво биха направили при поискване на въпросните данни от държавни органи значи клиента е бил предупреден преди това да беше го прочел и да си регне домейна при татенцата, а вие всички сте толкова сигурни, че външни фирми няма да отговорят на КЗП и подобни органи, но си нямате и на идея колко много международни служби си кореспондират и то доста ефективно.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Не точно

Ето ти една разпечатка от мой домейн.

Domain Name: BGPROGNOZI.COM
Registrar: ACTIVE REGISTRAR, INC.
Whois Server: whois.activeregistrar.com
Referral URL: http://www.activeregistrar.com
Name Server: NS1.ACTIVE-DNS.COM
Name Server: NS2.ACTIVE-DNS.COM
Status: clientTransferProhibited
Updated Date: 10-feb-2010
Creation Date: 12-feb-2007
Expiration Date: 12-feb-2012

...
...


Registrars.Registration Service Provided By: Active-Domain LLC
Contact: http://www.active-domain.com


Е тук на последното си е написано на чист английски кой да контактнеш. Аз съм платил на тези последните. ;)

В другия случай горе пише еНом, долу Хост България.


Та явно от КЗП са се изучили и знаят кой да питат. ;)

В крайна сметка ако на някой му трябва някаква информация различна от whois-а ще пита

Registrars.Registration Service Provided By: Active-Domain LLC
Contact: http://www.active-domain.com


Щото крайния регистратор не знае нищо повече от whois-a.
 

Горе