SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Създадох имидж на голяма фирма преди фирмата...

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

@azsym колкото и нереално да ти звучи всичко това има доста хора които имат възможността да инвестират в хора с възможности.

Сам виждаш колко проекти се изкупиха от големи компании, къде от части, къде целите сайтове, но е факт, че това си е вид инвестиция.

не се заблуждавай. пробвай, и пак ми се обади.
и не ми говори за купуване на вече развит бизнес.
говорим за стартиране от 0.
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Имай предвид, че в Агенцията в момента разглеждат заявления от миналата година. Така че ако заявиш регистрация на фирма, няма да имаш фирма /т.е. ЕИК/ поне месец. Принципно и по закон трябва да се произнасят за ден. Ама бол - пререгистрации.
 
Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Бях обещал да споделя моят опит с бизнес-ангелите. Това се случи преди около 10 години, малко след като излязох от казармата. Близък мои роднина, ми беше споменал за негов познат, които иска да инвестира известна сума пари в сферата на компютрите, цифровите технологии. В IT сектора като цяло.

Тогава все още млад, хвърчащ в облаците, с един приятел решихме, че може да направим фирма за уеб дизайн. Обсъдихме на бързо колко пари ще ни трябват, каква техника, персонал и т.н. Решихме, че сме готови и моят роднина ни уговори среща с инвеститора.

Срещата беше в София. Видяхме се с въпросния господин. Започнахме разговор и от дума на дума той хареса идеята ни. Накрая на разговора ни попита дали имаме бизнес план. Е, ние нямахме. Бяхме помислили за началния капитал, за разходите, за инвестициите като цяло. За приходи, за клиенти и за възвръщаемост, обаче и през ум не ни беше минавало. Логично не получихме парите. Човекът каза, че е видял в очите ни желание и хъс за работа, но само заради това не би вложил парите си в подобно начинание.

Не казвам, че това може да се случи на всеки или е утвърдено правило, когато търсите пари от такива рискови фондове или бизнес-ангели. Факт е, че без бизнес план, шансът ви за успех клони към нулата. Преди няколко години бях на първият “Startup” тук в България и там имаше човек, които работеше за такъв венчърен (рисков) фонд.

Накратко средствата там идват от различни пенсионни фондове, големи корпорации, банки, инвестиционни компании и т.н. Бизнес-ангелът пък е човек, които е натрупал голямо състояние до 35-40 годишна възраст и търси къде да вложи своите средства. С други думи купуваш бизнес или идея, реализираш/ развиваш я и след това я продаваш.

Най-често, ако се привлече такъв капитал, той е за срок между 3-10 години като фирмата ти се управлява от хора, предоставили парите. Те вземат крайните решения, те управляват на практика. Минава се през няколко етапа на развитие и в последния (този на зрелостта) може бизнеса да се продаде на други или да се изкупи от компанията.

Знам, че малко сухо звучи, но каквото и финансиране да търсиш ще ти трябва бизнес план. Има много добри варианти за стартиращ бизнес с пари от ЕС. Преди имаше и микро кредити от бюрата по труда, сега чух, че директно към банките се обръщаш.

За самият бизнес план. Има добри книги на пазара за това как се изготвя. Най-важното е не да напишеш добър или много добър бизнес план. Трябва ти отличен бизнес плана, за да получиш финансиране. Имаше някъде статистика, че 95 процента от стартиращите фирми се провалят след първата година, защото нямат бизнес план. Дори от собствен опит мога да кажа, че това важи не само за офлайн бизнеса. Трябва ти нещо, по което да следиш дари вървиш по правия път, дали си се отклонил от него и ако е така къде си допуснал грешки.

Малко се олях в писане, за това спирам. Надявам се да успееш и да намериш средства и да се развиваш в България.
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Накратко средствата там идват от различни пенсионни фондове, големи корпорации, банки, инвестиционни компании и т.н.
Едно уточнение, ако идват от пенсионни фондове, тези фондове не са български. Българските пенсионни фондове нямат право да инвестират във високорискови активи, каквито са взаимните, венчър и хедж фондовете.

Бизнес-ангелът пък е човек, които е натрупал голямо състояние до 35-40 годишна възраст и търси къде да вложи своите средства.
Те инвестират до 1 милион на запад и до 50-100 хил. максимум в България.
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Така че ако заявиш регистрация на фирма, няма да имаш фирма /т.е. ЕИК/ поне месец.
Можеш да стартираш с ДЗЗД, но ще ти трябват поне двама души. Рег с ЕИК става в рамките на един ден. Пък ако потръгнат нещата, можеш да минеш и на друга търговска форма.
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

Re: Създадох имидж на голяма фирма преди фирмат

не се заблуждавай. пробвай, и пак ми се обади.
и не ми говори за купуване на вече развит бизнес.
говорим за стартиране от 0.

Факт е, че все още не съм пробвал, но е факт и, че има хора които биха инвестирали дори при старт от 0, ако наистина имаш изградена стратегия и хубав бизнес план, кое, как, защо.

Варианта който аз съм избрал да стартирам нещо с мои финанси и след това да търся ре-финансиране е много по-лесен, понеже реално можеш да покажеш резултат и донякъде това ще утвърди бизнес плана ми и ще мотивира по-силно бизнес-ангелите да финансират проекта ми.

Съгласен съм с теб, че е адски трудно да търсиш финансиране, ако нямаш нищо насреща, но не е невъзможно ако си достатъчно упорит, а мнението на ivo1017, донякъде потвърждава моята теза. Щом преди 10 години се е намерило някой който да прояви интерес при старт от 0, сега хората са с по-гъвкаво мислене и са по-склонни да отделят и инвестират при сравнително добър % на успех и крайни резултати.

Страшно много се радвам, че има някой който да ми опонира, което би донесло само ползи и мнения на другите потребители, а още повече се радвам, че разговора тече приятелски :)

Ако ти си решиш, че не е така, колкото и да те убеждавам едва ли ще се съгласиш с мен, но и аз без наистина аргументирано мнение и примери, едва ли и аз ще се убедя, че няма смисъл да се търси бизнес-ангел.
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма

Re: Създадох имидж на голяма фирма

Това за "имиджа" ми хареса :)
много :)
Някой хора цял живот не могат да го достигнат, други още фирма не са направили и са с имиджа :)

А ако трябва да съм сериозен, вземи се цани при някой на работа.
Човек, който няма идея и виждане за това, как ще му се развие бизнеса, едва ли ще създаде просперираща фирма (мое мнение).
За да е успешна една фирма се иска ясен план, който да се следва неотклонно, виждане за това, как ще се развие, какви пречки и проблеми ще възникнат и как ще бъдат решени на всеки един етап.
Ако преди години, всичко ставаше на метода на пробите и грешките, то този метод е вече много скъпо удоволствие.
А доколкото разбирам, знаеш си занаята, но до там.
А с тези знания само при някой, който знае и това, как се прави бизнес правилно.
Така поне няма да загубиш парите, които ти трябват, като инвестиция и после да се чудуш, как да ги връщаш. А икономията е вид печалба все пак :)
Друг е въпросът, ако си ги извадил и можеш да ги инвестираш и рискуваш.
Успех все пак!
 
Re: Създадох имидж на голяма фирма

Re: Създадох имидж на голяма фирма

Това за "имиджа" ми хареса :)
много :)
Някой хора цял живот не могат да го достигнат, други още фирма не са направили и са с имиджа :)

А ако трябва да съм сериозен, вземи се цани при някой на работа.
Човек, който няма идея и виждане за това, как ще му се развие бизнеса, едва ли ще създаде просперираща фирма (мое мнение).
За да е успешна една фирма се иска ясен план, който да се следва неотклонно, виждане за това, как ще се развие, какви пречки и проблеми ще възникнат и как ще бъдат решени на всеки един етап.
Ако преди години, всичко ставаше на метода на пробите и грешките, то този метод е вече много скъпо удоволствие.
А доколкото разбирам, знаеш си занаята, но до там.
А с тези знания само при някой, който знае и това, как се прави бизнес правилно.
Така поне няма да загубиш парите, които ти трябват, като инвестиция и после да се чудуш, как да ги връщаш. А икономията е вид печалба все пак :)
Друг е въпросът, ако си ги извадил и можеш да ги инвестираш и рискуваш.
Успех все пак!

Пълни глупости са това, с изключение на последните няколко реда, които пък не са чак толкова сложни неща че човек сам да не може да се сети за тях.Ако се вслушваш в такива съвети, ще се наложи да търсиш в гугъла доста за "работа" и наистина ще позаработваш и то цял живот за някой който е доста по-тъп от теб(ако не те уволни глупака по някое време, когато му кефне).Единствено за имиджа наистина си попрекалил малко, но айде ся ... от нас да мине.Ако наистина имаш реални идеи работи по тях колкото се може по-бързо.За парите може би ще ти трабва партниор.Можеш и тук да си постнеш обява, може и някой да инвестира в теб.Но да знаеш едно от мене - всяко начало е доста трудно.Ако си сериозен сам ще намериш начин да се пребориш.След като си стигнал до тук мисли и действай.Това си е форум за хора които искат да рискуват (поне повечето от нас).

И последно, дори и да не се получи най-важното е да не се отказваш.Вероятно си млад и ще имаш още доста възможности в живота.А опита, който натрупаш НИКОЙ не може да ти го предаде.
 

Горе