SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Честитка от НАП

Re: Честитка от НАП

Че субективно чета текста на закона, така е ;-) Вижте още една хубава приказка в Лекс.БГ по темата:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=17&t=42196

Проблема е, че навремето един пич - Велин Филипов, като "синхронизира" Закона за счетоводството с Първа и Четвърта директива на съвета, се е пооплел ;-). Тогава той беше шеф дирекция "данъчна политика" или "финанси на реалния сектор", не помня точно към Министерство на финансите.

Между другото, ако някой от вас си е взел акт по тази част, ще се радвам да ми го пратите ;-) Няма да го слагам никъде, просто ми е интересно как са го формулирали.
 
Re: Честитка от НАП

Добре, явно дискусията ще се води от теб и мен (никой не оспорва, че НАП са прави в случая, защото закона се чете субективно от Недев). Аз се ръководя от СС1 (счетоводен стандарт 1) в частност изброените елементи на състава на "Пълен годишен счетоводен отчет" както и приложенията към него. За финансовата институция бих ти споделил, но първо ще видя какъв е резултата от жалбата ти срещу Глобул в КЗП :) . И пак ти казвам, че тук има хора, които биха направили добра дискусия, дори и да не са одитори - контра тягата не е градивна ;)

СС1 не е единственият стандарт, който касае ФО ;)
С Глобул и аз чакам развитието.

Иначе, ето правната аргументация, която според мен разрешава казуса:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=17&t=42196&st=0&sk=t&sd=a&start=20#p408836

Преслав Недев обаче не е съгласен с него (за тези, които търсят вратички) ;)
 
Re: Честитка от НАП

СС1 не е единственият стандарт, който касае ФО ;)
С Глобул и аз чакам развитието.

Иначе, ето правната аргументация, която според мен разрешава казуса:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=17&t=42196&st=0&sk=t&sd=a&start=20#p408836

Преслав Недев обаче не е съгласен с него (за тези, които търсят вратички) ;)

Финансовите отчети с общо предназначение мисля, че са им достатъчни на държавните органи. Има ли случаи на наложена санкция за това, че оповестения финансов отчет отговаря само на СС1 - питам от любопитство?
 
Re: Честитка от НАП

Финансовите отчети с общо предназначение мисля, че са им достатъчни на държавните органи. Има ли случаи на наложена санкция за това, че оповестения финансов отчет отговаря само на СС1 - питам от любопитство?

За сега не :), но бюджета е празен и се търсят opportunities :)
Любопитни са следните въпроси също:
1. Кога ще има такива санкции за съставителите?
2. Кога ще има такива санцкии за заверителите (ако има такива)?
3. Всъщност дали някой проверя дали съставителя отговаря на условията на закона за счетоводството (изискват се години опит)?
4. Какво става ако съставителя не отговаря на изискванията?

:)

Казано направо, при издънен бюджет, не очаквай да виждаш повече 12 годишното затваряне на очи, напротив, все повече ще се затяга контрола, в началото за едрите неща (като случая в тази тема), а после ще се мине и към по-дребните (дали отчета отговаря на стандартите например, или дали съставителя въобще има право да бъде такъв).
 
Re: Честитка от НАП

Доста съм афектиран, извинявайте ако на някой съм досадил, не търся облекчение, просто може и някой друг да е засегнат. Ако съм ревнал напразно приемам и червени точки. :(

Ти взе ли си акта? На първо време поискай от НАП да ти предоставят копие на подадената от теб Годишна данъчна декларация за 2008-ма година с всичките приложения - т.е. с Годишния счетоводен отчет. Има какво да се оспорва, пък и ще е интересно ;-).

За 2009-та, все пак имате още две седмици.

Проблема не е в смисъла на закона - който е ясен. Смисъла е да се публикуват отчетите през следващата година, за предишната. Проблема е в текста на закона, че е противоречащ си. А тук голям скандал може да се получи, ако някой се позове примерно на решение № 9 от 30 септември 1994 г. на Конституционния съд - "Несъвършенството на закона, изразяващо се в противоречие между негови разпоредби, и изобщо с действащото законодателство, нарушава принципа на чл. 4, ал. 1 от Конституцията за правовата държава. Този конституционен принцип изисква съдържащите се в нормативните актове разпоредби да бъдат непротиворечиви, за да регулират безпроблемно обществените отношения"
 
Последно редактирано:
Re: Честитка от НАП

...или дали съставителя въобще има право да бъде такъв).
To това важи за всички професии ;). Не може финансист да работи като програмист, ако няма нужната квалификация.
 
Re: Честитка от НАП

To това важи за всички професии ;). Не може финансист да работи като програмист, ако няма нужната квалификация.
Ъъъъ и да и не ;)
Има професии, за които определена квалификация се изисква по закон. Има други, за които не се изисква.
За програмист не се изисква :)
Ако е личен намек... не бих казал, че го работя :)

Моето мнение по темата (широка дискусия):
http://svejo.net/story/opinions-and-analizes/746821-edna-finansovo-razpasana-durjava-–-bulgariq
 
Re: Честитка от НАП

To това важи за всички професии ;). Не може финансист да работи като програмист, ако няма нужната квалификация.

Принципно е така, при положение, че бъде написано в закон :p
Иначе и наказателна отговорност има за упражняване на професия без да имаш правата - чл.324 от Наказателния кодекс - глобичка между 100 и 300 лв или една година пандела ;-))))
 
Re: Честитка от НАП

На следващият IT Event трябва да ми дадат лекция:
"Счетоводство и данъчно облагане за малки фирми, работещи в сферата на интернет" - мисля, че ще има огромен интерес ;)

Или по-точно формулирано "Отстраняване на грешки в процеса на счетоводното отчитане и данъчното облагане за МСП с предмет на дейност в сферата на Интернет" - интереса ще е по-голям, ако представител на НАП излезе да води лекцията, а ти си контра ;)
 
Re: Честитка от НАП

Или по-точно формулирано "Отстраняване на грешки в процеса на счетоводното отчитане и данъчното облагане за МСП с предмет на дейност в сферата на Интернет" - интереса ще е по-голям, ако представител на НАП излезе да води лекцията, а ти си контра ;)
Преслав може да го играе НАП-аджията, познава им мисленето :)
 
Re: Честитка от НАП

Това може да се уреди ;-) В смисъл, да се докара човек от НАП или от Министерство на финансите.
Всъщност, смятате ли, че ще има интерес? Иначе... ако целевата група са счетоводители, работещи в (за) IT бизнеса... заринати сме от покани... и то да ни разясняват осигуровките :mad:

Но иначе вярно, специално за IT не съм срещал предложение ;-)
 
Re: Честитка от НАП

Ти взе ли си акта? На първо време поискай от НАП да ти предоставят копие на подадената от теб Годишна данъчна декларация за 2008-ма година с всичките приложения - т.е. с Годишния счетоводен отчет. Има какво да се оспорва, пък и ще е интересно ;-).
За 2009-та, все пак имате още две седмици.

Благодаря на Преслва Недев, че взе отношение по въпроса! :)

Не съм взел акта, като връчих съобщението и се затюхках, служителката ми го върна и ме посъветва да пусна отчетите и тогава да отида за съставяне на АУАН-а, днес ще пускам отчета за 2008 и 2009 в агенцията по вписванията.

Ще поискам Годишната данъчна декларация за 2008 с Годишния счетоводен отчет, но дали ще ми го дадат :confused:
 
Re: Честитка от НАП

Това може да се уреди ;-) В смисъл, да се докара човек от НАП или от Министерство на финансите.
Не мисля, че има нужда от такъв човек. Той ще твърди, че социални осигуровки се дължат при всички положения, както и всякакви отчети по всяко време.

Трябва ни данъчен адвокат, който с реални казуси (ако може съдебни, най-добре) да разясни как да се противодейства на НАП-аджиите.
 
Re: Честитка от НАП

Не мисля, че има нужда от такъв човек. Той ще твърди, че социални осигуровки се дължат при всички положения, както и всякакви отчети по всяко време.

Трябва ни данъчен адвокат, който с реални казуси (ако може съдебни, най-добре) да разясни как да се противодейства на НАП-аджиите.

Цитат на Иво Апостолов : "Проблемът е, че в България това не се приема. Не може да няма някаква вратичка, как да минем метър и т.н. Манталитет." - без коментар :D

Подобна лекция няма да е приятна за организаторите - грубо казано "Теория и практика на заобикалянето на закона" едва ли някой от тях, би поел подобна отговорност.

Идеята е не да се противодейства на НАП, а да се определи, кое е социално справедливо и кое не....
 
Re: Честитка от НАП

Да вметна, че част от "задълженията" на субектите е да работят за подобряване на законодателството, където има пропуски и недомислици по една или друга причина.

В този смисъл, плащането на държавата, за да подадеш информация, и то в размер 50 (35) лева, е меко казано наглост, която трябва да се ревизира, и май ние сме хората, които трябва да натискат за тази промяна.

Още повече, че ако не се лъжа цените на ТР трябва да са разходоориентирани (т.е. да покриват издръжката на институцията, но не и да формират печалба), което май далеч не е така (за справка статия от някой от последните Капитал-и, не си спомням броя).
 
Re: Честитка от НАП

Идеята е не да се противодейства на НАП, а да се определи, кое е социално справедливо и кое не....
Чакай ти пари от лека жена, СЕО от дизайнер и социална справедливост от НАП :D

Избягването на плащане на данъци е измислено много преди да се зароди българският манталитет за неплащане.
 
Re: Честитка от НАП

Проблемът е, че в България това не се приема. Не може да няма някаква вратичка, как да минем метър и т.н. Манталитет.
Няма оправдание "никой не плаща данъци, за това и аз няма да плащам".
Иво, пич, кой заговори за манталитет в случая ?
Не съм от хората, които казват: "Искам промяна, но не искам тя да засегне и мен", "Искам едикой си да плаща данъци, но не и аз", "Искам наказание за лошите, но не и за мен когато съм лош".

Пуснах темата, защото глоба от 2000 лв. ми се струва несъизмерима с нарушението, за същото нарушение санкцията в НАП е 700 лв.
Струва ми се несправедливо да подаваш една информация - макар и с някакви микроскопични разлики при оформянето и на три държавни институции - замисляш ли се, че един закон може да не е перфектен и да не е справедлив към гражданите :confused:
Къде е системата "едно гише", къде е електронното правителство, за какво се дават милиони за софтуеър всяка година?
Хазната трябвало да се пълни, браво ! Само, че как - като обезкървим най-малките в бизнеса, няма да пипаме полицаи, пенсионери, военни - ще ги чакаме значи те да напълнят хазната пряко и косвено с ДДС и корпоративен данък, бизнеса кучета го яли - стига толкова, че става политическо.

Днес бях в Агенцията по вписвания - 300 кв. м зала, 250 човека, без климатик, без вентилация, без система за ред по опашките, вътре беше поне 40 градуса, една жена припадна, дойде Бърза Помощ и я взе.
Това нормално ли е ? Какво да правим, да пием по една студена вода за охлаждане и да си плащаме и да продължаваме гордо напред.

Аз останах за утре - ще зависна от 6.30 - въпреки, че почват да пускат от 9.00 - не мога по електронен път да пускам, защото ... счетоводителя ми не е съставител за 2008.
 
Re: Честитка от НАП

Като се замисля ми изглежда добра идея да се забрани чакането на опашки пред подобни държавни организации. Вместо това да се въведе единствено подаване на данните по електронен път и разбира се да няма бюрократични пречки пред това да има консултанти/посредници, които да помагат на тези, които не знаят как да се оправят с компютрите.

По този начин опашките ще се децентрализират - ще се чака пред офисите на фирмите консултанти, които ако са достатъчно на брой, опашките ще бъдат с оптимална дължина. Освен това цените за подаване на информация ще паднат, защото ще се регулират от свободния пазар.

Разбира се също е добра идея и да се намалят причините за чакане на опашки като се коригират законите така, че да са възможно най-просто написани и да няма нужда от подаване на една и съща информация на няколко държавни агенции.
 
Последно редактирано:
Re: Честитка от НАП

В решението на общото събрание, за приемането на отчета, нека датата да е от този месец ;-)
Незнам кой ще ти изготвя всичките работи, но е доста хартия. А после, ако нямаш нищо против, изпрати ми акта да го разгледам. Наистина са ми любопитни основанията за нарушенията ;-)

Благодаря на Преслва Недев, че взе отношение по въпроса! :)

Не съм взел акта, като връчих съобщението и се затюхках, служителката ми го върна и ме посъветва да пусна отчетите и тогава да отида за съставяне на АУАН-а, днес ще пускам отчета за 2008 и 2009 в агенцията по вписванията.

Ще поискам Годишната данъчна декларация за 2008 с Годишния счетоводен отчет, но дали ще ми го дадат :confused:
 

Горе