SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Данъчно облагане реклама в Интернет

Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ще говоря и аз с колеги, но личното ми мнение се различава от това на двамата счетоводители с които си говорил.

Може би трябва да им обясниш за принципа на самоначисляването на ДДС ;)
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Може би трябва да им обясниш за принципа на самоначисляването на ДДС ;)

Моето мнение е в същата насока, но странното е, че вече няколко коментара чета, в които разни счетоводители супер уверено твърдят, че при регистрация по 97а не се начислява ДДС.

Тука стана данъчен форум... :eek:
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

ако се регна фирмата по ддс чл.97а
мога ли след като си взема парите от гоогле до другото им получаване след 6 месеца
да се дерегистрирам дотогава

Ако сега имаш сметка на твое име ще трябва да я затвориш и да отвориш фирмена... Друг вариант не ми е известен (преди време четох нещо за отваряне на фирмена сметка само за получаване на парите от личната, обаче не съм сигурен дали важи все още и дали не съм се объркал).
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ако сега имаш сметка на твое име ще трябва да я затвориш и да отвориш фирмена... Друг вариант не ми е известен (преди време четох нещо за отваряне на фирмена сметка само за получаване на парите от личната, обаче не съм сигурен дали важи все още и дали не съм се объркал).

Какво общо има сметката с регистрацията по ЗДДС?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

В българския език сметка означава акаунт. Имах предвид сметката в Google AdSense (акаунта в Google AdSense, Google AdSense Account).

Не става въпрос за банкови сметки.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

нов акаунт трябва с сигурност ако стана юридическо лице.

Значи с дерегистрацията по ддс и получаването през това време други суми на същата фирма не е проблем и като дойде време за взимане пак на пари от гоогле пак регистрация 1-2 годишно.
В смисъл през годината ( получавам дребни суми от бг рекламните мрежи) не съм по ддс декември се регвам по ддс и взимам чека от гоогле. Януари дерегистрация по ддс .

Получава ли се така
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

нов акаунт трябва с сигурност ако стана юридическо лице.

Значи с дерегистрацията по ддс и получаването през това време други суми на същата фирма не е проблем и като дойде време за взимане пак на пари от гоогле пак регистрация 1-2 годишно.
В смисъл през годината ( получавам дребни суми от бг рекламните мрежи) не съм по ддс декември се регвам по ддс и взимам чека от гоогле. Януари дерегистрация по ддс .

Получава ли се така

Да.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Относно: Дължи ли се ДДС за продажби в България, ако сме регистрирани по член 97а.

Говорих с четирима колеги. Лошата новина е, че няма консенсус кое е правилно и кое не.
Всички бяха на мнение, че с член 113, ал.9 се има предвид, че регистрираните по член 97а не би следвало да дължат ДДС за доставките (продажбите) в страната.
Обаче разнобоя бе, че това дефакто никъде не е упоменато, нито в закона, нито в правилника за прилагането.

Според част от колегите обаче се подразбира, тъй като регистрираните по този член са приравнени към нерегистрираните, според друга част това не е така.

Истината е, че за да има някакво становище трябва да се пита НАП. Те ще издадат тълкувание, което обаче е приложимо само за НАП и няма юридическа стойност в съд. Казус тип: параграф 22.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

В момент, в който отпадна предложене за вдигане на ДДС в страната с 2%, най-лошото, което може да се направи е да се пита НАП за тълкувание. Сещам се какво ще отговорят.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет


В договора с Гугъл не можах да открия "място на изпълнение на сделката" - тъй като не съм запознат в детайли с AdSence може ли да уточниш по техния договор, дали е дефинирано мястото на изпълнение на договора?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

В договора с Гугъл не можах да открия "място на изпълнение на сделката" - тъй като не съм запознат в детайли с AdSence може ли да уточниш по техния договор, дали е дефинирано мястото на изпълнение на договора?

Дефинирано е в ЗДДС - Ирландия е.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

По договора с ирландците ако място на изпълнение е България - то значи няма задължение за регистрация по 97а.

По този договор съгл. закона място на изпълнение е Ирландия.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

А аз за трети път питам дали Гугъл Ирландия е данъчно задължено лице по ЗДДС. В случай, че някой приведе доводи, че не е, то няма законово основание за задължителна регистрация по 97а.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

По договора с ирландците ако място на изпълнение е България - то значи няма задължение за регистрация по 97а.

По този договор съгл. закона място на изпълнение е Ирландия.
Ирландия е, вчера съм го сбъркал.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

По договора с ирландците ако място на изпълнение е България - то значи няма задължение за регистрация по 97а.

По този договор съгл. закона място на изпълнение е Ирландия.




А аз за трети път питам дали Гугъл Ирландия е данъчно задължено лице по ЗДДС. В случай, че някой приведе доводи, че не е, то няма законово основание за задължителна регистрация по 97а.

Щом подават VIES декларации, значи са данъчно задължено лице.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

А аз за трети път питам дали Гугъл Ирландия е данъчно задължено лице по ЗДДС.


Casamia няма как да е задължено лице по нашия закон , те са си задължени по техния си закон .

ivo.ap съвсем ви омота :)
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Данъчно задължено лице е по Ирландските закони:

In this case, your payments are being made by Google Ireland, a company incorporated under the laws of Ireland. In accordance with the terms of your agreement with Google, the services provided are subject to the reverse charge mechanism and so VAT is to be accounted for by the recipient, Google Ireland, per Article 196 of Council Directive 2006/112/EC.

Но механизма за начисляването на ДДС е в съответствие с европейското законодателство и това рефлектира върху нас като контрагенти.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

И ЗА КАКВО ТОГАВА МИ СЛОЖИХТЕ КОМЕНТАР С ЧЕРВЕНА ТОЧКА

май по навик го правите вече ..
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Абе хора нали законите важат както за ЕУ така и за БГ. По тази логика аз трябва да съм регистриран по ЗДДС защото предлагам услуги с СМС. Обаче когато поискам да ми платят от Мобио, ме питат - регистриран ли сте по ДДС и аз отговарям - не. И те просто не ми плащат +20% ддс отгоре.

Ако имаше проблем с това определено щаха да ми кажат, че не може да ми платят или, че трябва да ми го начислят задължително.

Логиката е, че ако взимаш пари и ддс отгоре, то трябва да го начисляват - респективно и декларираш, но аз лично не вярвам, че ако минеш по ДДС от гугъл ще ти плащат с 20% повече, за да може да го даваш на държавата - ъпсурт!!!

Май влизаме в някакви филми сами
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

В договора с Гугъл не можах да открия "място на изпълнение на сделката" - тъй като не съм запознат в детайли с AdSence може ли да уточниш по техния договор, дали е дефинирано мястото на изпълнение на договора?
https://www.google.com/adsense/localized-terms?hl=bg те ти договора, ако можеш се ориентирай.

ник, бъркаш понятията. Регистрацията по чл.97а не ти дава права да начисляваш ДДС и да ползваш данъчен кредит. Просто се изисква регистрация и съответно всеки месец празни декларации.
 

Горе