SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

гледам никой с django/python. :)
то и за мен е хоби, едва ли някога ще изкарвам пари от това.
но на пръв поглед е доста интересен, не че мога да сравня де, но например, бек-енд, администрацията на сайт се прави с под 10 реда код.
Не знам при другите как е.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Да, най - добрия framework е MS NET framework :D всичко друго е компромис

Малко зор докато го подкараш на Linux server, ама като тръгне направо лети......
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Framework ли ? за кво :) ще правите фейсбук ли ? то верно сме мързеливи "програмистите" ама пък и да ползваме някъв фреймуърк за сайтове, които едва ли някога ще имат нужда повече от 30% от възможностите, които предлагат повечето frameworks..

Обичам нещата да са 'from scratch' като става дума за server-side.
Като става дума за client-side - ползвам jQuery (споменах ли, че програмистите са мързеливи? :) )
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Framework пакетите не са създадени за големи проекти. Тяхната идеология и предназначение е конвенция в програмирането.
Това най-вече важи за PHP. Едно програмиране на Java например няма как да се различава от друго. Питайте Java програмистите и ще ви кажат.
Докато при език като PHP, всеки програмист си пише както му е кеф. За това много специалисти по света го плюят, защото неговите продукти са едни от най-долнопробните поради липса на каквато и да е конвенция, стандартизация и приети идеи.

Framework пакетите създават точно това - ред от хаоса.

Вижте едно jQuery например. Всеки плъгин се казва jquery.someshit.js
Приятно за окото, лесно за ориентация, разбираш още при файловото име какъв е Framework-а и даже какво прави плъгина. И знаеш, че като отвориш файла, първите му редове са описанието, автора и други важни любопитни информации.

Не програмирам, но наблюдавам често работата на колегите и техните продукти.
Дори аз непрограмиста знам, че просто трябва да вляза в директория /view ако искам да редактирам някой PHP файл, които касае мен и дизайна. И не барам никъде другъде.

А най-най-важната страна, е прословутото MVC, което е така общоприето в световен мащаб.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

wbg: недей да говориш чак такива недомислици :) wordpress си е wordpress, това не е фреймуърк за програмиране, а CMS. ако блогерите си мислят, че светът свършва с wordpress,... това е друга тема! :)

WordPress си е точно един Framework създаден за нормалното развитие на CMS-а.
Точно както новата Joomla, която я пренаписаха точно с тази цел, за да създадат ред.

Среда за програмиране е нещо съвсем друго. Специалистите във форума като bgkulinar, ще обяснят ако им се занимава.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

аз пиша на php и ползвам Zend Framework. харесва ми да го ползвам защото има всичко на готово и вкарва ред в нещата.

гледам никой с django/python.
то и за мен е хоби, едва ли някога ще изкарвам пари от това.
но на пръв поглед е доста интересен, не че мога да сравня де, но например, бек-енд, администрацията на сайт се прави с под 10 реда код.

прави се за 10 мин ако правиш нещо просто (blog), пробвай да направиш администрация на йерархична структура от категории да те видим :) няма и от къде да намериш помощ. и после пробвай да го качиш на хостинг. Също много дразнещо, е рутирането за всяка страничка трябва да пишеш regex, не може да направиш един общ. и MVC е някакси объркано, всичко води до модела,а не до контролера. А хипер най - много ме дразни, че трябва да си описваш таблиците на базата на ръка пробвай с 50-100.

пример :
-category 1
--category 1.2
---category 1.3
----category 1.N
-category 2
--category 2.N

не знам как стоят нещата с turbogears, но там пък май документацията не е читава.
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

radev :):):)
а защо не-програмисти, пишат в програмистката част на форумите? :) :) :)
така де... нито joomla, нито wordpress са фреймуъркове за разработка на нещо различно от това, за което са предназначени. те са CMS-и. недейте ги бърка тия неща, моля.
все едно да кажете, че MS Excel е фреймуърк платформа, щото в него има някакви АПИ-та и скриптинг, които могат да се ползват за получаването на някаква малоумна апликация :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Аз не използвам такива екстри. Не знам защо, но не ми допадат. Пиша си и PHP-то и JavaScript-а чисто. Може би за големи и сериозни проекти няма как.

Пробвал съм само Zend и CakePHP (даже в момента пиша с второто един проект и много се дразня). Употребата им е малко като да строиш блок с конструктор лего. Можеш да пуснеш сайт за нула време, буквално с писането на DB модел и CSS, но продуктът е некачествен и неизползваем. Генерираните от ORM SQL заявки са потресаващи, а сигурността е проблем. Разбира се, специалист по даден фреймуърк вероятно е много по-продуктивен от програмист, който си дялка колелото сам, но за мен още не е проработило по този начин, може би защото не съм склонен да правя компромиси с определени неща.

Бих опитал django, но ако ще разучавам нов фреймуърк, по-скоро бих заложил на rails.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Откакто заговорихте по тази тема и аз започнах да се замисля дали да не ползвам някой рамка за по-лесно, понеже до момента каквото съм си писал, го пиша основно с чист PHP, но в момента ми се налага да си напиша собствена блог платформа, а нямам особено много време да пиша всичко от нулата.

Прегледах някой рамки и засега съм се спрял на Yii, но пък има сравнително малко материали из родното пространство.. и започнах да се чудя дали е удачен вариант да разучавам нещо подобно или отново да си прибегна до чистият код :)

Виждам, че доста от колегите пишат приложенията си именно с помощта на някакъв framework и вероятно ще е добра идея да питам за препоръка на сравнително лесен за изучаване продукт ( ако има такъв който да е още по-лесен от Yii, понеже май нещата клонят засега нататък ).
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

кеф ми е, проблеми? :)

Ти май явно не си разбрал, че Framework не е само онова, което излиза като сърчнеш в гоогле думата. Това дори и не-програмист човек ще го разбере.

Но все пак....


radev :):):)
а защо не-програмисти, пишат в програмистката част на форумите? :) :) :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

прави се за 10 мин ако правиш нещо просто (blog), пробвай да направиш администрация на йерархична структура от категории да те видим :) няма и от къде да намериш помощ. и после пробвай да го качиш на хостинг. Също много дразнещо, е рутирането за всяка страничка трябва да пишеш regex, не може да направиш един общ. и MVC е някакси объркано, всичко води до модела,а не до контролера. А хипер най - много ме дразни, че трябва да си описваш таблиците на базата на ръка пробвай с 50-100.

пример :
-category 1
--category 1.2
---category 1.3
----category 1.N
-category 2
--category 2.N

не знам как стоят нещата с turbogears, но там пък май документацията не е читава.

за двата дни дето поразгледах джанго и на мен ми правят впечатление горните неща.
Най-вече за качването на хостинг, тук е малко дърво още не знам колко обаче.
За админ на йер. структ. не съм го правил не мога да кажа как е.
За рутирането - това което казваш не съм сигурен, че е проблем, зависи как го гледаш.
За описанието на таблиците - малко мудно идва, но при всяка алтернатива ще трябва ръчно да напишеш СКЮЛ-а (поне първия/един път) ако те разбирам правилно.
Може би ако се заиграя по-сериозно с джанго ще видя за себеси колко от горното е непреодолим проблем. А и как се съпоставя с други ФУ за питон или други езици.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Специалистите във форума като bgkulinar, ще обяснят ако им се занимава.
Като се знам какъв специалист съм, направо ме е страх да ида на лекар :).
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

кеф ми е, проблеми? :)

Ти май явно не си разбрал, че Framework не е само онова, което излиза като сърчнеш в гоогле думата. Това дори и не-програмист човек ще го разбере.

е, за радост, не ми се налага да търся неща като Фреймуърк в Гугъл, щото... по обясними причини ;):):)
ти не се сърди. Аз много харесах твоя първи коментар тук, но втория беше.. излишен.

да си кажа личното мнение относно цялата тая дандания с фреймуърковете: писал съм много неща, в зависимост от сложността на заданието сме вземали различни решения и различни платформи. много често сме си писали сами, за друго сме ползвали определени библиотеки, за трети други неща. много е важно да се знаят добре целите и задачите, а после да се търсят начините и методите. едни неща за едно са добри, за други са адски зле.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Прегледах някой рамки и засега съм се спрял на Yii, но пък има сравнително малко материали из родното пространство.. и започнах да се чудя дали е удачен вариант да разучавам нещо подобно или отново да си прибегна до чистият код :)

И аз се спрях на Yii, както преди споменах.
Не виждам кое те притеснява за материалите. Имат доста добра документация, стига да не те бърка английския. Във форума им съм питал 1-2 неща и все отговарят. :)
Особено ме кефи това "помагало" - http://www.yiiframework.com/doc/api

Разгледай и Симфони, особено новата версия, според мен и с двете няма да сгрешиш. Ако все пак се спреш на Yii, надявам се мога да бъда полезен. Вече 2 сайта тряснах с него и освен всичко, работи прилично бързо като за фреймуърк (все пак няма начин да достигне скоростта на "чистото" ПХП). :) Но веднъж усвоен, скоростта на писане е на съвсем друго ниво. :D
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

И аз ползвам Yii и ми харесва. Определено доста бързо се пише на него. Също така за сигурността не съм направил 1 проста проверка и пак няма проблем :)
 

Горе