SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

данъци като физическо лице

Re: данъци като физическо лице

С директен банков превод от банка в САЩ (escrow).
Не помня точно, но ми каза, че това е нормална процедура за сума над 5 000 лева :)
 
Re: данъци като физическо лице

Да найстина за ФЛ е 5 000.
Аз се обърках, защото за ЮЛ е 25 000.
На последък ми се въртят в главата само ЮЛ.
Извинявам се.
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

Това, което се подписва когато сумата е над 5000 лв. декларация за произхода на парите (един вид, декларираш че не переш парички) но то не се дава като информация на данъчните.
 
Re: данъци като физическо лице

Shmitkata, благодаря за уточнението :)

nikoo11, можеш ли да провериш над каква сума е за физически лица задължителното информиране, или там както се казва?
 
Re: данъци като физическо лице

Май 10 беше, ама съм забравил вече.
 
Re: данъци като физическо лице

Ето това мисля, че ще ти свърши работа Наско:
Валутен закон
Чл.10. (2) Местните физически лица отчитат ежегодно до 31 март пред БНБ чрез статистически форми вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица по финансови кредити, ако сборът от тези вземания или задължения надхвърля левовата равностойност на 50 000 лв. към 31 декември на предходната календарна година.
Чл.11 (2) Размерът на подлежащата на деклариране пред митническите органи валута при внос и износ на суми над 5000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност се определя в наредбата по ал.6.

А да добавя, че "финансови кредити" е приравнено на банкова сметка.
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

tipin това за предоставянето на тази информация от банките , къде си го чел? Според закона за банковата тайна, банките не могат да изнасят такива данни без съдебна заповед.. надали ще могат да получат такива заповеди за всеки отделен човек.. освен ако не са променили закона тихомълком :(

ами счетоводителката ми беше на някакъв семинар и там са ги предупредили за това...
 
Re: данъци като физическо лице

Добре де но къде отива тази декларация, кой я проверява като не са данъчните?

"Да найстина за ФЛ е 5 000.
Аз се обърках, защото за ЮЛ е 25 000"
Нико сигурен ли си за това?Искаш да кажеш че например ако фирма получи 15к, не попълва нищо, а ако физическо лице получи 15к попълва, така ли да разбирам?

И малко да се върна на данъчната декларация за физически лица
Аз ходих да си взема такава декларация, но на нея не виждам никъде да пише за доходи от чужбина, как да ги декларирам?
И понеже получаваме в долари и (аз поне в чекове), как точно се определя стойността на левовете?Има много дати:
изпращане на чека
подаване на чека за инкасиране в банката
получаване на парите
По кои от тези дати се гледа стойността на долара?

И колко е минимума зе физически лица, при който те не дължат никакви пари?

И още нещо се сещам ако получаваш пари с paypal, то как се отчитат?
Ако получиш 100 лв в сметката си и ги декларираш, то как тук данъчните ще разберат че наистина си получил толкова пари, а не по-малко или повече например?
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

Питането ти е за счетоводител. Иначе някъде в предприемача бях отговорил на повечето от тези въпроси, но нямам време да търся.
 
Re: данъци като физическо лице

Отговори на въпросите на gartar:
За ФЛ и ЮЛ правилно си го разбрал.
Декларирането на тези пари от една страна е нужно, за да се покаже произхода им а от друга са нужни за статистика.
Новите ГДД за ФЛ още не съм ги преглеждал.
Ако се вземе на предвид счетоводния принцип "предимство на съдържанието пред формата" трябва да се ползва датата на издаване на чека.
За ПайПала няма как да се разбере докато не ги прехвърлиш в банкова сметка в БГ, но има начини как да ги направиш необлагаеми.
Тъй като сега се подават ГДД за доходи получени през 2007 необлагаемия месечен минимум е 200, а годишния 2400 като има възможност и тук да си намалиш данъчната основа ако е над 2400.
Е, ако някой желае давам платени консултации.
 
Re: данъци като физическо лице

За чекове се пише датата на която постъпват парите в банкова сметка.
 
Re: данъци като физическо лице

По принцип по-правилно е: да е датата на издаване, но пък от друга страна няма как да се докаже сумата.
Ето защо се ползва датата на заверяване на сметката.
Е, ако някой желае давам платени консултации.
 
Re: данъци като физическо лице

Ето това мисля, че ще ти свърши работа Наско:
Валутен закон
Чл.10. (2) Местните физически лица отчитат ежегодно до 31 март пред БНБ чрез статистически форми вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица по финансови кредити, ако сборът от тези вземания или задължения надхвърля левовата равностойност на 50 000 лв. към 31 декември на предходната календарна година.
Чл.11 (2) Размерът на подлежащата на деклариране пред митническите органи валута при внос и износ на суми над 5000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност се определя в наредбата по ал.6.

А да добавя, че "финансови кредити" е приравнено на банкова сметка.

Знаеш ли кои са аналогичните закони за юридически лица?
 
Re: данъци като физическо лице

"За ПайПала няма как да се разбере докато не ги прехвърлиш в банкова сметка в БГ, но има начини как да ги направиш необлагаеми."
Какво имаш пред вид?
 
Re: данъци като физическо лице

"Декларирането на тези пари от една страна е нужно, за да се покаже произхода им а от друга са нужни за статистика.
Новите ГДД за ФЛ още не съм ги преглеждал."

И как ще се докаже произхода с една такава бележка???

Те ще се свържат с тези които са ти платили или какво?
 
Re: данъци като физическо лице

Gartar повечето от въпросите ти са за платена консултация, тъй като всеки счетоводител си пази свойте методи .
А иначе за закона във Валутния закон като членовете са същите, само че аз не съм ги дал целите.
Е, ако някой желае давам платени онлайн консултации.
 
Re: данъци като физическо лице

Я да вдигна малко темата... Скоро говорих със счетоводител, който ми каза че за чекове от по няколко стотин долара, т.е. сумирано няколко хиляди за една година няма нужда да подавам декларация. Банките просто не уведомяват НАП за толкова малки суми.

Така че малките играчи може да сме спокойни и да не си усложняваме живота :)

Освен ако няма някаква промяна в последните седмици.
 
Re: данъци като физическо лице

Я да вдигна малко темата... Скоро говорих със счетоводител, който ми каза че за чекове от по няколко стотин долара, т.е. сумирано няколко хиляди за една година няма нужда да подавам декларация. Банките просто не уведомяват НАП за толкова малки суми.

Така че малките играчи може да сме спокойни и да не си усложняваме живота :)

Освен ако няма някаква промяна в последните седмици.
да, това ме подсети нещо - банките автоматично подават всеки месец справка в Агенцията за финансово разузнаване за ВСИЧКИ транзакции на стойност над 3000 лева. Така че имайте и това в предвид. Това по принцип се прави във връзка със "Закона срещу изпирането на пари борбата срещу тероризма" или "нещо такова".
 
Re: данъци като физическо лице

Според Валутният закон, статистика за сделки/преводи под 5000 лева не се води:

(1) За нуждите на статистиката на платежния баланс се водят регистри за всяка сделка и плащане между местно и чуждестранно лице и за всеки презграничен превод и плащане на стойност, определена от БНБ с наредба, но не по-малка от 5000 лв., от:
1. търговските банки и БНБ;
2. министерствата и държавните агенции;
3. Централния депозитар и емитентите на поименни ценни книжа на капиталовия пазар, за които действащото законодателство не предвижда регистрация от Централния депозитар;
4. инвестиционните посредници, застрахователите и пенсионните фондове;
5. нотариусите, съответно службите по вписванията.

Счетоводителят ми съобщи същата сума за еднократен превод.

А също и:

Чл.11.
(1) (Изм., ДВ, бр. 105 от 2005 г., бр. 54 от 2006 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да внасят и изнасят неограничено количество левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител при спазване на определените в този закон изисквания.
(2) Размерът на подлежащата на деклариране пред митническите органи валута при внос и износ на суми над 5000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност се определя в наредбата по ал.6.
 
Последно редактирано:

Горе