SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

данъци като физическо лице

Re: данъци като физическо лице

И един Образец 2004 май ще трябва да се попълни. Таблица 2 - Определяне на окончателния размер на осигурителния доход върху който се дължат здравноосигурителни вноски.
Traki, това пък откъде го измисли? В декларацията в сайта на НАП няма таквоз нящо.
 
Re: данъци като физическо лице

bgkulinar, този образец 2004 е посочен на втора страница от декларацията, най-отгоре в раздела "Образци и документи"

В забележка 1 на същата страница пише за кой се отнася. "...самоосигуряващо се лице или осигуряващо се по реда на чл.40 ал.5 от Закона за здравното осигуряване. През 2010 придобило доходи, подлежащи на деклариране и облагане, съгласно данните от годишната данъчна декларация."
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

Изчетох много за тази регистрация по ЗДДС и мисля че разбрах почти всичко и понеделник ще ходя да се регистрирам но имам един прост въпрос.

След като се регистрирам трябва ли да подавам до 14-то число данъчна декларация за доходите дори да нямам този месец никакви?
 
Re: данъци като физическо лице

bgkulinar, този образец 2004 е посочен на втора страница от декларацията, най-отгоре в раздела "Образци и документи"

В забележка 1 на същата страница пише за кой се отнася. "...самоосигуряващо се лице или осигуряващо се по реда на чл.40 ал.5 от Закона за здравното осигуряване. През 2010 придобило доходи, подлежащи на деклариране и облагане, съгласно данните от годишната данъчна декларация."
При попъленени приложения 4 и 4а, този образец е заключен т.е. и да искаш не можеш да го попълниш. Та, недей да вкарваш хората в разни филми :).
 
Re: данъци като физическо лице

Не съм искал да филмирам никого. :) Не съм гледал дали е заключен, дали остава заключено и кога се отключва приложението в сайта им. Дори се изненадах че може да се подава 2001а онлайн. :) Пък и то си пише за кой се отнася.
 
Re: данъци като физическо лице

Тогава не бях си изкарал ел. подпис и я подадох на гише, още нямаше VIES и ДДС, безгрижни времена бяха :)
 
Re: данъци като физическо лице

На мен не ми стана ясно само едно нещо. Там където пише "Вноски за здравно осигуряване за довнасяне, включително за минали години" ако всичко ни е платено, просто да си пишем 0 нали? Или греша?
Защото чета тук http://placecasting.com/deklaraciya-za-dohodite-ot-gugalamazon-i-drugi-afilieyt-programi/ и обяснението за този ред е нещо май объркан.
 
Re: данъци като физическо лице

Скуби, този пост е писан за доходите от 2008-ма. Ако си внесъл всичкото здравно до 2009-та включително, не пишеш нищо на този ред.
 
Re: данъци като физическо лице

Всичкото здравно ми е платено, значи нищо няма да пиша там.
А за предходните две, на "Вноски за ЗО внесени през годината" написах сбора от всички вноски за изминалата година (12х16,8), а на "Задължителни осигурителни вноски по ЗЗО" изчислих 8% от "общ размер на облагаемия доход ...".
Това правилно ли е? За тези полета няма пояснения в скобките в самата декларация :(.
 
Re: данъци като физическо лице

Мне, смяташ неправилно. Здравните са по 33,60 (16,80 е вноската за безработни), което е 8% от 420 лева. А осигурителните вноски заедно със здравните (ЗОВ) са минимум 100,80 лв или (ДЗПО 5% - 21 лева. ДОО 11% - 46,20 лв, ЗОВ 8% - 33,60 лв) за 2010-та.

Съветвам те да идеш на счетоводител да ти оправи бакиите.
 
Re: данъци като физическо лице

Само тези две кутиики ми останаха и съм готов :). Не ме изоставяйте на края :D.
То аз съм си безработен и плащам по толкова. Социално също нямам защото съм безработен. При това положение какво да въведа в тези два реда?
 
Re: данъци като физическо лице

Ако си безработен, не можеш да извършваш дейности, които изискват внасяне на социални осигуровки. Затова попълни друго приложение, напр. доходи от наеми.
 
Re: данъци като физическо лице

Е да де, нали аз това правя. Приложение 4 и 4а са за наем. Аз точно за това там попълвам :). Другия вариант е приложение 6, което е за други доходи, но и там ги има същите тези полета, за които говорим.
(Между другото като казах безработен имах предвид че не съм назначен никъде, но НЕ съм и на борсата, ако случайно това има значение).
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

При попъленени приложения 4 и 4а, този образец е заключен т.е. и да искаш не можеш да го попълниш. Та, недей да вкарваш хората в разни филми :).

При попълнено приложение 6а дали пак е заключен (образец 2004)?
 
Re: данъци като физическо лице

Е да де, нали аз това правя. Приложение 4 и 4а са за наем. Аз точно за това там попълвам :). Другия вариант е приложение 6, което е за други доходи, но и там ги има същите тези полета, за които говорим.
Сори, моя е грешката. Значи в полето Вноски за здравно осигуряване, внесени през годината трябва да запишеш здравните, които си внесъл през годината, като не по малко от 8% върху дохода минус 10% разходи. Т.е. ако си получил 1000 лева, трябва да запишеш 8% от 900 лева или 72 лв. Същата тази сума я записваш и в полето Задължителни осигурителни вноски по ЗЗО, в т.ч.:. Затова обичам ел,декларациите, защото сами си попълват където трябва.

(Между другото като казах безработен имах предвид че не съм назначен никъде, но НЕ съм и на борсата, ако случайно това има значение).
От януари 2010 година, само подалите декларация, че са безработни внасят по 16,80 лв. Ако не си подал такава, си длъжен да внасяш по 33,60.

При попълнено приложение 6а дали пак е заключен (образец 2004)?
Да, стои си заключено.
 
Re: данъци като физическо лице

ще се опитам да дам пример с деклариране на доход от 5000 лева с Приложение 4а

Част I, Таблица 3
обща сума на доходите: 5000 лв
разходи за дейността -10%: 500 лв
облагаем доход: 4500 лв

Част II
1 Общ размер на облагаемия доход: 4500 лв
2 Задължителни осигурителни вноски по ЗЗО (8% от облагаемия доход): 360 лв
2.1 Вноски за здравно осигуряване внесени през годината: 12*16.80=201.60 лв (в 2.2 случая на scoobydoo)
2.2 Вноски за здравно осигуряване за довнасяне: 158,40
3 Годишна данъчна основа за доходите от източник в чужбина: 4140 лв.



btw. образец 2004 може би се отключва след като се сложат отметките за лицето на първа страница на декларацията
 
Последно редактирано:
Re: данъци като физическо лице

Благодаря ви много и на двамата, но изглежда сте на различно мнение за кутииките:
Вноски за здравно осигуряване внесени през годината
и
Вноски за здравно осигуряване за довнасяне
:). Кой да послушам :/
 

Горе