SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Данъчно облагане реклама в Интернет

Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Логиката:
ЕООД - 10% корпоративен данък + 5% данък върху дивиденти
ЕТ - 15% ДДФЛ
Логиката е ясна, обаче имаме два стопански субекта - ЕТ и ЕООД, например, които се облагат с различни ставки, което си е дискриминация.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Логиката е ясна, обаче имаме два стопански субекта - ЕТ и ЕООД, например, които се облагат с различни ставки, което си е дискриминация.

Ако не се сещаш едно време имаше и подоходно облагане :)
То според мен е по-голяма дискриминация :)

В случая по-скоро дискриминацията е ЕТ/Физическо лице.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ако не се сещаш едно време имаше и подоходно облагане :)
То според мен е по-голяма дискриминация :)
Е, то не ги оправдава, че за сметка на една дискриминация са вкарали друга ;).

В случая по-скоро дискриминацията е ЕТ/Физическо лице.
Дори и това, не се бях сещал. Ама виж, като нямаме ГО и няма кой да натисне.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Относно регистрацията по чл 97а , от нета може ли да се изтегли бланката.
Ровя сега в сайта на НАП, но е голяма анархия там.

Едит: Намерих документа.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Дискусията стана много сложна, а аз имам нужда от прост отговор на следното:
физическо лице с доходи по трудов договор и всички нужни данъци и осигуровки, малък сайт, реклами на Гугъл, акаунт преминал в евро.
Задължително ли е регистрирането като самоосигуряващо се лице? Декларацията по чл 97 е друга тема. Идеята е има ли опция да се избегнат тези 100-тина лева осигуровки? И без това по трудов договор плащам доста повече, че да добавя още 100.
Ако да, какво е нужно? (изключвам казусите с юридически лица) Смятам, че е редно да си платя тези 10% или колкото е там върху допълнителните доходи.
Ако не, то явно е сериозна недомислица, разбира се не в ущърб на държавата, но да плащаш няколко пъти за едно и също...

Благодаря
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ето какво писмо получих от Блухост:

As a non-European Union (E.U.) supplier of web-hosting services to customers in the (E.U.), we are required to comply with the European VAT (Value Added Tax) regulations by charging VAT to customers located in the E.U.

Customers categorized as Business users in the E.U. may be required to pay the VAT seperately on any fees for our web-hosting services under EC Directive 2006/112, Art 196 using the reverse charge mechanism.* In order for us to determine whether you are exempt from the VAT charge, we need to collect some information from you.

*************************** IMPORTANT ***************************

If you are an EU business with a VAT number:
please update your billing profile at https://bluehost.com/cgi/profile
so you won't automatically be charged for the VAT fee.

*****************************************************************

If we determine that we are required to collect VAT from you, the VAT rate will be your E.U. member state's VAT rate at the date of invoice. The VAT charge will be itemized separately on your invoices and billing information.

Не ми е ясна частта, в която пише, че ако съм ЕУ бизнес с ДДС номер, няма да ми бъде начислявано автоматично ДДС. Това вероятно значи, че аз трябва да си го начислявам, тъй като съм регнат по чл.97а.

Ако това е вярно, значи ли че на всички услуги, които ползвам в ЮС трябва да начислявам и внасям ДДС? След като Блухост не ми предоставят ЕУ ДДС номер, как следва да попълвам дневника на покупките?

Татенцата, например начисляват ДДС за всички услуги без домейните, но там съм подал, че акаунтът ми е личен, а не бизнес. Интересно дали, ако го направя бизнес, ще трябва сам да си начислявам и внасям ДДС-то. И тук пак стои въпросът с попълването на дневника на поkупките.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Не ми е ясна частта, в която пише, че ако съм ЕУ бизнес с ДДС номер, няма да ми бъде начислявано автоматично ДДС. Това вероятно значи, че аз трябва да си го начислявам, тъй като съм регнат по чл.97а.

Ако това е вярно, значи ли че на всички услуги, които ползвам в ЮС трябва да начислявам и внасям ДДС? След като Блухост не ми предоставят ЕУ ДДС номер, как следва да попълвам дневника на покупките?

Точно това значи. Ако имаш регистрация по ДДС и получаваш услуги от други фирми с ДДС номер от друга държава в ЕС, дължиш ДДС. Ако се разровиш в подобите теми в този или в другия форум, ще видиш че преди около година за това ми твърдение ми беше нащракал някакви червени точки, но както виждам вече узряваш за тъпите идеи заложени в закона.

А самото попълване на дневниците не кой знае колко сложно. И колкото и странно да звучи в този случай се попълва не дневника за покупки, а дневника за продажби. За доставките получени от предприятия с ЕС ДДС номер се съставя протокол по чл. 117 и в зависимост от вида регистрация - чл. 97а или обща този протокол се вписва в дневник продажби или и в двата дневника.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Точно това значи. Ако имаш регистрация по ДДС и получаваш услуги от други фирми с ДДС номер от друга държава в ЕС.
Точно това е проблемът - нито татенцата, нито блухост имат ЕУ ДДС номер.

account-bg каза:
И колкото и странно да звучи в този случай се попълва не дневника за покупки, а дневника за продажби.
Хм, когато "продавам" адсенсе попълвам дневника за продажби и когато "купувам" пак него?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

то да не излезе сега че трябва да се внася и за адсенс ддс
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Хм, когато "продавам" адсенсе попълвам дневника за продажби и когато "купувам" пак него?

Така е да. И при покупките пак него. Нелогично изглежда на пръв поглед, но е така. То и на втори поглед изглежда нелогично, но категорично е така.

Малко вероятно е да нямат ЕС ДДС номер и татенцата и блухоста.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

то да не излезе сега че трябва да се внася и за адсенс ддс
За адуърдс става дума и то само, ако си по чл.97а регнат.

Малко вероятно е да нямат ЕС ДДС номер и татенцата и блухоста.
Еми нямат:

http://www.google.com/search?hl=&q=site%3Abluehost.com+eu+vat

http://www.google.com/search?hl=&q=site%3Agodaddy.com+eu+vat

Подобно на това https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/goto:rep.VatQuery.home за Европа не можах да намеря.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

С такова търсене и моя ДДС номер няма да намериш. Даже на гугъл ДДС номера не излиза.

След като им предоставиш твоя ДДС номер, те са длъжни да ти издадат фактура с техния ДДС номер и тогава ще го разбереш.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

С такова търсене и моя ДДС номер няма да намериш. Даже на гугъл ДДС номера не излиза.
http://www.google.com/search?hl=&q=site:google.com+id+vat Излиза си ;)

След като им предоставиш твоя ДДС номер, те са длъжни да ти издадат фактура с техния ДДС номер и тогава ще го разбереш.
Колкото пъти съм купувал от татенцата и ми е начислявано ДДС, не съм видял тяхното. Вярно, че не съм им давал моя ДДС номер.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Преди много време ставаше въпрос за същото:

Това е специална регистрация за тези, които предлагат услуги по електронен път, не са регистрирани по ДДС на друго основание в Евросъюза и нямат постоянен обект - офис, представителство и т.н. в България. Т.е. HostGator, LunarPages и другите които не са регистрирани си играят малко с огъня ;-)
Директивата за ДДС върху електронната търговия


If we determine that we are required to collect VAT from you, the VAT rate will be your E.U. member state's VAT rate at the date of invoice. The VAT charge will be itemized separately on your invoices and billing information.

Това аз така го разбирам - американската фирма прави избор в коя държава от ЕС да се регистрира и след това плаща ДДС на тази държава, обаче процента на ДДС е променлив и зависи от това в коя държава се намира клиента. А дали държавата, която получава ДДС-то го разпределя към другите държави (защото клиентите на американската фирма са разпределени във всички държави от ЕС) не ми е известно. Когато американската фирма продава на лице, което е регистрирано по ЗДДС (в съответната държава), тогава получателят на услугата е длъжен да плаща ДДС-то в своята държава, което освобождава американската фирма от начисляване и плащане на ДДС (и ако всичките клиенти на американската фирма сами си плащат ДДС-то, американската фирма няма задължение за регистрация - затова някои неевропейски фирми пишат в договора, че клиентът е длъжен сам да си плаща данъка върху потреблението (т.е. ДДС-то) в държавата, където потребява закупената услуга (т.е. държавата, където си плаща данъците) и така неевропейската фирма си спестява занимавката по регистрация и плащане на данъци в европейската империя на злото - клиентът обаче е прецакан, защото без да знае нарушава данъчното законодателство и договора с доставчика на услуги).


Обаче защо GoDaddy не слага ДДС на домейните не ми е ясно.

Ами... съвсем честно, никаква представа нямам защо не слагат ДДС на домейните.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Здравейте на всички първо

Значи от скоро се занимавам с тези неща и скоро обсъждахме още една тънкост с счетоводителя.Че освен всичко се плаща и данък при източника за сумите които плащаме към чужди лица.За по разбиращите това е чл 195 от закона за корпоративното облагане.

Пробвам да подразбера някои неща по форумите, но все още не мога да си изясня нещата.Ето нишите ми досега, включете се и коментирайте, защото това касая всеки който плаща за каквито и да е услуги на чужденци:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.ph...r=1951735274&page=0&view=collapsed&sb=5&part=

http://www.odit.info/?s=6&i=253478&f=2

бтв все още не е сигурно че дължим такъв данък, дано греша, но счетито така ми каза ...
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Това, че извършваш дейност в чужбина може би не е вярно. Питай счетоводителя си какво значи място на стопанска дейност. Това, че получаваш пари от фирми в чужбина не значи, че извършваш дейност в чужбина.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Остави го ти счетоводителя, гледай в закона какво пише ... гледай чл 195 ЗКПО и чл 37 ЗДДФЛ (по втория мога и да ти гарантирам че се плаща данък в определените случаи), а по отношение на мястото то се гледа по ДОПК в допълнителните разпоредби.

И двата цитирани от мен члена имат връзка с така добре "пообяснените" от нашите законотворци:
- технически услуги и
- авторски и лиценсионни възнаграждения
, към които могат да се причислят почни всички услуги (определенията за тях за в ЗКПО)

Ето едно писмо до нап не точно по нашия въпрос , но от там могат да се напрявят много изводи

http://www.midora.bg/documents.aspx?id=156

Надявам се да не стресирам някого, но това си е все пак в бг живеем

бтв : в нета прочетох и това , доста си е логично де :

http://docs.google.com/viewer?a=v&q...VsOdvQ&sig=AHIEtbQA7a6I-Si8yKAxyttJiB07YpzGIA


на печелившите честито ... то ако е вярно направо незнам ...
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

бтв:след околко час ще ходя до напа, където има консултации днес да ги поразпитам, така че ако някой се сети нещо по темата да каже да ги питам, само че до 1 час ;)
 

Горе