SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Данъчно облагане реклама в Интернет

Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

питах ги току-що, казаха че се плащало , честито
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Тях ако питаш, винаги се плаща. Следващия път ги питай конкретно по силата на кой нормативен акт те задължават да плащаш. И както Иво обясни преди време, техните си предписанията нямат императивен характер.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Тях ако питаш, винаги се плаща. Следващия път ги питай конкретно по силата на кой нормативен акт те задължават да плащаш. И както Иво обясни преди време, техните си предписанията нямат императивен характер.

Ами точно това, което казах и по горе, по силата на чл 195 от ЗКПО, то е написано ясно, кратко и точно.Друг е въпросът, че май почти никой не го плаща.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Доколкото разбрах става дума за начисляване на доходи на чуждестранно лице, но малко и е чужд факта, че Google оперира чрез офиса си в Ирландия, а не чрез представителство в България и респективно мястото на стопанска дейност не е на нашата територия, но когато отидеш в НАП да питаш нещо, те спират да те слушат веднага след петте думи "Трабва ли да се плаща......." и отговарят "Да"
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Това за напа съм съгласна, но дайте да ги оставиме тях.Днес просто чух едно мнение и от тях.

Значи ето конкретния случай:Българска фирма плаща за реклама в Гугъл, плаща 100 единици и съответно те и фактурират 100 единици.

Ето го и закона:"Доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 2, 3, 5 и 8, на чуждестранни юридически лица, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната"

Ако правилно разбирам закона, в случая имаме точно този случай.Гугъл получава доходи от източник в страната (от нас), те са чуждестранно юридическо лице, услугите отговарят на описаните в чл 12 (те са толкова общо написани че нямам думи просто), и за последното - че доходите не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната(Ирландия).

Така го разбирам аз, така и ми го обясниха, ДАНО да греша
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Аз точно това се опитах да разбера, какви са услугите?
Като цяло Withholding tax е най-омотоания данък, защото не се плаща от данъчно задълженото лице.

И какво излиза сега, че трябва да се плаща данъка ли?май май .
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

От 10 мнения, продължавам да не виждам какви са услугите (напиши ги), ако те биват:
1. лихви, в това число лихви, съдържащи се във вноските по финансов лизинг;
2. доходи от наем или друго предоставяне за ползване на движимо имущество;
3. авторски и лицензионни възнаграждения;
4. възнаграждения за технически услуги;
5. възнаграждения по договори за франчайз и факторинг;
6. възнаграждения за управление или контрол на българско юридическо лице.
Отговора е да.
Рекламата например не попада в този списък.
Освен това, WHT се удържа от договорената сума (за сметка на получателя на парите е).
Пример, имаш договор за 100 с АБВ АД от Швейцария, при плащането удържаш 10% от тях и ги плащаш като данък, останалите 90% му превеждаш.

Тогава обаче има риск да те се съдят за неизпълнение по договора :)
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

От 10 мнения, продължавам да не виждам какви са услугите (напиши ги), ако те биват:

Отговора е да.
Рекламата например не попада в този списък.
Освен това, WHT се удържа от договорената сума (за сметка на получателя на парите е).
Пример, имаш договор за 100 с АБВ АД от Швейцария, при плащането удържаш 10% от тях и ги плащаш като данък, останалите 90% му превеждаш.

Тогава обаче има риск да те се съдят за неизпълнение по договора :)

В твоя пример АБВ АД има ли представителство в България? Точно този момент трябва да се изясни на Катето.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Зависи от тълкуванията, принципно услугите попадат под изброените от теб или по точно под технически и авторски и лицензионни.Примерно рекламата си попада точно под технически (определението е в ЗКПО), значи рекламата сама по себе си не е техническа услуга, но може да се счете за маркетингово проучване.Факта че примерно фейсбук ти дава право да таргетираш по пол, възраст, и др, води до наличие на такива елементи(точно това го имаше и в писмото, което постнах преди малко и го обсъждахме с счетито).

S1YFOX: съжалявам че не мога те разбера но съм блондинка ... все пак ми е простено ;) ;) ;)

Нали идеята на данъка е точно тази.Чл.195 ти казва, че ако чуждестранното лице няма място на стопанска дейност тук, то ти ще му удържиш данъка. Ако то има място на стопанска дейност тук, тогава си е като едно българско предприятие и ти нищо не му удържаш, защото то си формира финансов резултат и си се облага като нас.Точно такъв е и случая с Гугъл.Поправете ме ако греша.

между другото това е нещо което касае всички в форума ;)
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

@katiq79 не знам дали ти си блондика, но аз през цялото време съм гледал казуса от противоположната на твоята гледна точка, явно имам животоспасяваща нужда от кофеин да се е..... отз.... :(
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Зависи от тълкуванията, принципно услугите попадат под изброените от теб или по точно под технически и авторски и лицензионни.Примерно рекламата си попада точно под технически (определението е в ЗКПО), значи рекламата сама по себе си не е техническа услуга, но може да се счете за маркетингово проучване.Факта че примерно фейсбук ти дава право да таргетираш по пол, възраст, и др, води до наличие на такива елементи(точно това го имаше и в писмото, което постнах преди малко и го обсъждахме с счетито).
Няма подобен текст в ЗКПО.

Нали идеята на данъка е точно тази.Чл.195 ти казва, че ако чуждестранното лице няма място на стопанска дейност тук, то ти ще му удържиш данъка. Ако то има място на стопанска дейност тук, тогава си е като едно българско предприятие и ти нищо не му удържаш, защото то си формира финансов резултат и си се облага като нас.Точно такъв е и случая с Гугъл.Поправете ме ако греша.
Ето какво казва въпросния член:
Чл. 195. (1) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 2, 3, 5 и 8, на чуждестранни юридически лица, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната и доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 9, на чуждестранни юридически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника, който е окончателен.

Ето какво казват и чл. 12 от ЗКПО. Алинея 8 няма отношение към случая, алинея 2 също, както и аленея 3. Остава само алинея 5.
Чл. 12.
(2) Доходите от финансови активи, издадени от местни юридически лица, държавата и общините, са от източник в страната.
(3) Доходите от сделки с финансови активи по ал. 2 са от източник в страната.
(5) Следните доходи, начислени от местни юридически лица, местни еднолични търговци или чуждестранни юридически лица и еднолични търговци чрез място на стопанска дейност или определена база в страната или изплатени от местни физически лица или от чуждестранни физически лица, които разполагат с определена база в страната, в полза на чуждестранни юридически лица, са от източник в страната:
1. лихви, в това число лихви, съдържащи се във вноските по финансов лизинг;
2. доходи от наем или друго предоставяне за ползване на движимо имущество;
3. авторски и лицензионни възнаграждения;
4. възнаграждения за технически услуги;
5. възнаграждения по договори за франчайз и факторинг;
6. възнаграждения за управление или контрол на българско юридическо лице.

(8) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Следните доходи са от източник в страната:
1. доходи от наем или друго предоставяне за ползване на недвижимо имущество, включително идеална част от недвижимо имущество, намиращо се в страната;
2. доходи от разпореждане с недвижимо имущество, включително идеална част или ограничено вещно право върху недвижимо имущество, намиращо се в страната.
Аз от изброените в алинея 5, точките 1,2, 5 и 6 ги намирам за несвързани с казуса.
Остават само:
3. авторски и лицензионни възнаграждения;
4. възнаграждения за технически услуги;
Тъй като при реклама, няма лицензии, нито авторски труд (поне не и от Google примерно), тази точка отпада.
Технически услуги, в моята практика изключва реклама и никога не съм виждал данъчен да се заяжда за подобно нещо. Обикновено това са услуги по консултантски, инженерни и сходни договори.

Личното ми мнение е, че при реклама, WHT не следва да се удържа.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ето ги текстовете:

8. (доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) "Авторски и лицензионни възнаграждения" са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване. "Промишлено, търговско или научно оборудване" са всички движими вещи, включително транспортни средства, съоръжения, средства за производство, средства за оказване на услуги и други, които предприятието използва в стопанската си дейност.

9. "Възнаграждения за технически услуги" са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице.

А виждал ли си много ревизии на подобни случаи?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Прочети какво съм ти писала малко по нагоре, това за фейсбука, точно него коментирахме със счетито.

Надявам се да си прав разбира се.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ами сигурно, и аз така се надявам.Но излиза че трабва да се плаща данък при източника и при други случаи.Не знам за другите, но аз например ползвам и други онлайн услуги, като например тези от фрийлансер сайтове.И излиза че някои от тях са такива (например консултански услуги).А домейните и хостингите не влизат ли по тези точки?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

А домейните и хостингите не влизат ли по тези точки?
Извинявай, ама как точно ще начислиш данъка на гоудеди? И как ще им платиш сумата без данъка? Чисто технически ми и е интересно.
 

Горе