SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Мерси на Butch и Cloxy, задължително ще ги видя и двете. И аз чаках от seomoz да пуснат нещо. (Бих дал реп, но явно не съм раздал достатъчно на други)
 
Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Днес освен PR+1, сайта се изкачи от 23то място, до 14 - беше ударен от Пингвина. Явно, че има излизане от Пингвина. Ще следя в следващите дни дали ще има промяна нагоре - от Пингвина насам, нищо не е пипано по сайта.
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Положението бавно се оправя с всеки изминал ден, поне при мен. Аз имам два засегнати сайта, само единият ми е важен. Паднах с 6-7 места, но от няколко дни качвам по едно място на ден. На фона на някои други подобрения при други сайтове, пингвинът за мен си е даже плюс. Сега да видим след следващата панда ако се утаи и шлаката, която се вдигна покрай последния ураган, ще е идеално :) В смисъл, да се разкарат от топа някои буквално ужасни резултати.
 
Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Ако разкарат от топа "ужасните" резултати, със сигурност нашите проекти ще бъдат по-близо до номер 1.
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Имам два сайта с много трафик, отнесени от пингвина. Единия успях да му възстановя трафика почти изцяло, другия не. Сега ще се опитам да обясня и разликата между двата.

Сайт 1 - 20% от трафика идваше от два ключови израза. Пингвина отнесе точно тях. Другите обаче останаха. Линковете бяха с анкори точно тези два ключови израза. Направих анализ кои са другите търсения носещи трафик и промених част от линковете с разнообразни анкори по следващите като сила търсения. В рамките на 2 дни трафика се възстанови почти до нивата от по-рано. Позициите по 2-та израза се подобриха драстично, макар и да не достигнаха нивата си от по-рано.

Сайт 2 - 90% от трафика идваше от два ключови израза. Пингвина отнесе точно тях. Смяната на анкорите тук отново доведе до подобрение в класирането, но недостатъчно, за да се възстанови трафика. Новите ключови изрази не носят достатъчно трафик, за да се компенсира загубата за момента.

Изводи:
1. Забравете за оптимизация по 1-2 думи. В бъдеще, за да не бъдете покосени от подобни сривове, трябва да оптимизирате за поне 10-15 думи. Ако стратегията е била нахакване на 200 бека с 1-2-3 анкора, вече ще имате много малък шанс за успех.
2. Анализа за това, кое точно носи трафик ще отнема още повече време, защото не може да се залага на 1-2 израза.
3. Контента има слабо значение що се отнася до Пингвина. Невъзстановения сайт има 100% авторско съдържание, видео (хоствано), снимки (хоствани) и какво ли не друго, но беше посечен заради анкорите (които го бяха класирали).
4. Микса трябва да става все по-голям. Имам сайтове в сходна ситуация като двата, които го отнесоха. Разликата между тях и двата наказани е проста: на наказаните 90% от линковете идваха от сайтове на същата тематика. На тези, които оцеляха през цедката, част от линковете са от тотално нерелевантни сайтове като тематика. Трябва микс.
5. Миска трябва да става все по-голям. Неналичието на nofollow линкове също оказва влияние, макар да не трябва да се прекалява. Единия сайт от 1-во и 2-ро място за двете си фрази, нямаше нито един nofollow линк към него. Той и до сега не си е възстановен.


Това са моите наблюдения и действия, които отчасти оправиха положението, но с втория сайт не успяха за момента!

На снимката: 1 кръг - удари пингвина, 2 кръг - датата на която направих промените, резултатите се виждат след това.
changes.jpg
 
Последно редактирано:
Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Иво, така като гледам графиката има някаква цикличност в трафика и не може категорично да се каже колко(и дали) маркираните позиции са повлияни от пандата(пингвина). от друга страна, промяната на анкора не би трябвало да има такъв бърз ефект. така че, "метода на черната кутия" конкретно в този случай е неприложим
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

@ivo.apostolov, "Трябва да раздадете малко репутация преди да я дадете отново...". Имам абсолютно същите наблюдения. Единия сайт, който е с много богат линков профил (над 30 анчора, около 20 ключови думи, Wikipedia, EDU, GOV, dofollow, nofollow...) няма мърдане. За 5 думи топ 1, за 5 думи топ 3, за 10 думи топ 5... дори съм избутал най-големия си конкурент (10 годишен сайт) от топ 1 по едната дума. Много добре ми се отрази този Пингвин.
Лошото идва като се замисля от тук нататък какво ще следва... работата ще става двойно повече и по-времеемка. Ама супер, супер... Какво се говори, че SEO професията ще замира!? Така като гледам май просто цените на услугата ще се покачат. :-]
 
За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Иво, така като гледам графиката има някаква цикличност в трафика и не може категорично да се каже колко(и дали) маркираните позиции са повлияни от пандата(пингвина). от друга страна, промяната на анкора не би трябвало да има такъв бърз ефект. така че, "метода на черната кутия" конкретно в този случай е неприложим
Промяната не е само заради сърча, чакай да постна само сърч трафика. Точките са същите.
Сайтовете, в които са линковете към първия сайт имат много контент и ботовете не излизат от тях.
changes.jpg
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Вие не можете да му дадете репутация, но аз мога. В Интернет се изписаха вече стотици статии с наблюдения, че Пингвина удря точно сайтове, чийто генерален трафик е по ключови думи, за които имате най-много входящи линкове с exact match на anchor текста. Някой са започнали масирана link-editting кампания, за да разнообразят anchor текста на линковете си. Естествено ако е оптимизирано, чрез автоматизирани блог коментари и разни други подобни методи това е невъзможно, но доколкото имате контакт с източника на натуралните линкове към засегнатите сайтове е добре да се попромени нещо. Общо взето актуалния към момента нов алгоритъм на Google е насочен към качеството на входящите линкове. Иво сподели доказателство за това. Ако и другите споделят подобни впечатления, вероятно ще се знае със сигурност как да се противодейства на пингвина с брадвдата.
 
Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Отново е мислено недомислено. Повтарящ се еднакъв анкор... хубаво, ще го разнообразим. Ама кво правим ако някой "уебмастър" реши да пусне едно бластче с няколкостотин хиляди линка с един и същ анкор към конкурентен сайт?
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Ето и моите заключения около пингвинската истерия: Ухапани сайтове от това животно нямам. Всичките ми сайтове до един се показват на позициите на които са си били, а някои дори още по-добре.

Какво съм правил до сега: Тотално разводняване на anchor text-а на линка. Да речем 2/3 от връзките гледам да са с текст, различен от exact match ключовата дума. Различни по род, число, пълен и кратък член, използване на синоними, прилагателни преди ключовата дума, съвкупност от 2-3 или повече думи преди или зад основната ключова дума.

Време в което се добавят линковете: Това според мен е най-големият проблем, заради който повечето сайтове са пострадали. Google изключително държат на естественото и натуралното. То в това е заложен целият алгоритъм. И явно са решили, че не изглежда натурално сайт да получава връзки в продължение на 8 часа всеки ден (разбирай 8 часовия работен ден на който и е да SEO специалист, бачкащ в някой офис). Тук може би изкарах късмет, че SEO не ми е основно занимание и се занимавам не повече от 2-3 часа на ден. Тоест, дори и да реша да прекаля с линкване, имам не повече от 2-3 часа на ден, с което предполагам, че не минавам границата на пингвина. Така поне си мисля.

Колкото до това как да се излекуваме от пингвина - нямам отговор! И не съм сигурен дали промяната на anchor text-а на вече добавени от нас линкове е добра идея. По този начин се разкриваме пред Google.

Който желае може да прочете статията ми за новия алгоритъм тук: Penguin Update: Какво трябва да знаем за него и как да се предпазим. Няколко мои философии | w1ck3dgam3's blog
 
Последно редактирано:
За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Отново е мислено недомислено. Повтарящ се еднакъв анкор... хубаво, ще го разнообразим. Ама кво правим ако някой "уебмастър" реши да пусне едно бластче с няколкостотин хиляди линка с един и същ анкор към конкурентен сайт?

А каква е разликата според теб между негативното SEO преди Пингвина и след Пингвина? Нали и преди смяната на алгоритъма можеше някой webmaster да ти налее сайта с "хард-********" линкове или с линкове с anchor text "варез, безплатно теглене на софтуер, и т.н."?
 
Re: За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Re: За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

А каква е разликата според теб между негативното SEO преди Пингвина и след Пингвина? Нали и преди смяната на алгоритъма можеше някой webmaster да ти налее сайта с "хард-********" линкове или с линкове с anchor text "варез, безплатно теглене на софтуер, и т.н."?

Вярно, ама някой тръстед сайт трудно, да не кажа невъзможно е почти да го бутнеш с такива линкове. Докато пингвина удари доста сериозно и редица тръстед сайтове, което говори, че не необходимо да им сипеш линкове с *****, а просто виждаш за коя думичка се борят и им изсипваш линкове само с тоя анкор.Тъй си мисля аз де...
 
За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Отново е мислено недомислено. Повтарящ се еднакъв анкор... хубаво, ще го разнообразим. Ама кво правим ако някой "уебмастър" реши да пусне едно бластче с няколкостотин хиляди линка с един и същ анкор към конкурентен сайт?

Може и да бъркам, но то тези линкове просто се игнорират и за това паднаха позициите на хората, защото до сега се смятаха. А не защото са наказани. Така че това няма да навреди.
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Точно :)

Трябва да раздадете малко репутация преди да я дадете отново на scoobydoo .
 
За: Re: За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Re: За: Re: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Вярно, ама някой тръстед сайт трудно, да не кажа невъзможно е почти да го бутнеш с такива линкове. Докато пингвина удари доста сериозно и редица тръстед сайтове, което говори, че не необходимо да им сипеш линкове с *****, а просто виждаш за коя думичка се борят и им изсипваш линкове само с тоя анкор.Тъй си мисля аз де...

Докато се разправям с детската градина на другия фронт съм изтървал важната тема. Скуби отговори на върпоса. Има разлика между това да не се отчита тежест на определен тип линкове, или да се дава негативна тежест на същите.
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Време в което се добавят линковете: Това според мен е най-големият проблем, заради който повечето сайтове са пострадали. Google изключително държат на естественото и натуралното. То в това е заложен целият алгоритъм. И явно са решили, че не изглежда натурално сайт да получава връзки в продължение на 8 часа всеки ден (разбирай 8 часовия работен ден на който и е да SEO специалист, бачкащ в някой офис).


Гугъл не засича линковете в реално време, как ще разберат, че всеки ден от 10 до 18 добавяш линкове? :confused:

А ако проверяват датата и часа на публикацията при някой CMS-и, винаги можеш да ги манипулираш.
 
Последно редактирано:
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

Гугъл не засича линковете в реално време, как ще разберат, че всеки ден от 10 до 18 добавяш линкове? :confused:

А ако проверяват датата и часа на публикацията, винаги можеш да ги манипулираш.

@Илиев, не става въпрос за датата на публикацията, а за времевата линия в която Google отчита линковете. Същото важи не само за публикации, но и за директории, буукмарк социалки и пр. и за всеки един тип сайт от който можем да вземем връзка.

Да речем, че за едно денонощие Google индексира 5 линка към твоя сайт, на другия ден малко повече, на третия още малко повече - това е добре. Особено за нов сайт.
Но ако за едно денонощие ти отчете 500 линка? Поне на мен ми се струва леееко спамърско, излиза от зоната на естественото. Така поне разсъждавам и има голяма вероятност да греша.
 
За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

За: Matt Cutts продължава с пандите (Google Penguin update)

В по-голям времеви период (дни), да. Но всеки ден да засича, че в даден часови отрязък се добавят линкове, според мен е невъзможно. Ботът не стои на всяка страничка от всеки сайт, постоянно.

А дори и да засича в кой часови отрязък от денонощието се добавят линкове, е нормално за БГ сайт, това да е светлата част от деня, когато са повече активните потребители. Няма да е съмнително ако главно в този период се появяват линовете.
 
Последно редактирано:

Горе